Az Alzheimer-kór és a demencia a legrettegettebb betegségek közé tartoznak, és erősen összefüggnek a túlsúllyal. A problémákra egyszerre próbál megoldással szolgálni a MIND-étrend. Ezt a táplálkozástudós Martha Claire Morris úgy állította össze, hogy az agy egészségét és a táplálkozást vizsgáló több kutatást is alapul vett.
A MIND szó így nemcsak az angol elme megfelelője, de rövidítés is, mely a Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay helyett áll. Ez arra utal, hogy az étrend az egészséges és elismert mediterrán táplálkozást és a DASH-programot egyesíti az idegi betegségek megelőzésére.
Demencia ellen
A demencia ellen létrehozott MIND-étrend egyszerű szabályokat fektet le, melyek segítenek beállítani a normális testsúlyt, és javítják az egészséget. Nemcsak kampányszerűen kell azonban diétázni. Az étrend csakis akkor lesz hatékony, ha azt valaki élethosszig követi. Ez korántsem lehetetlen, hiszen a szabályok rugalmasak, az étkezések kielégítőek, és biztosítják a szervezet számára szükséges valamennyi tápanyagot, sőt, finomságokat is lehet enni. A tiltólistát és a részletes szabályokat itt találod, míg itt megtudhatod, milyen ételeket és milyen rendszerességgel kell enni a fogyás és az agyi betegségek távol tartása érdekében!

A kertészkedés nemcsak a hangulatot javítja, de az agyi funkciókat is. A gondoskodás és a természettel való érintkezés hatása az egész testen érezhető, miközben a D-vitamin-pótlást is biztosítja.
Fotó: moodboard / Getty Images Hungary

A gyerekekkel folytatott játéknak számos előnye van: csökkenti a stresszért felelős kortizol szintjét és a vérnyomást, emeli a szerotonint, megelőzi a depressziót, és segít megőrizni az agyi funkciókat. Miközben mindkét fél jól érzi magát.
Fotó: m-imagephotography / Getty Images Hungary

Egy
kutatás szerint az Alzheimer-kór a 3-as típusú diabétesz, az agy inzulinrezisztenciája. A megelőzésben a tudatos étrend és a mozgás is szerepet kap, ami segít a megfelelő testtömeg és a vérellátás fenntartásában, a vércukorszint csökkentésében.
Fotó: Szepy / Getty Images Hungary

Az intenzív testmozgáshoz hasonló előnyökkel jár a jóga, de több típusa kevésbé megterhelő. Javítja a mozgáskoordinációt, csökkenti a vérnyomást, a meditáció segíti a gyógyulást, és serkenti az agyműködést is.
Fotó: Ridofranz / Getty Images Hungary

Az egyik leghasznosabb gyakorlatnak tartják egy új nyelv tanulását, hiszen az agy számos részét stimulálja, segíti a megismerést és a megértést, serkenti a memóriát. Ha megtanulsz egy új nyelvet, az agy újraprogramozza a nyelvi központját.
Fotó: Pixabay

A nyelvtanulás mellett minden új dolog elsajátítása segít az agynak, akár más országok konyhájában is továbbképezheted magad: közben megismerheted az adott kultúrát, kipróbálsz új ízeket, élvezettel tanulhatsz a vidékről, és a szerotoninszinted nőni fog.
Fotó: gpointstudio / Getty Images Hungary

Járj társaságba! A magány igazi rizikófaktor, ám a
szociális interakciók jó hatással vannak az agyra. A kutatások szerint legalább két szoros emberi kapcsolatra és minőségi együttlétre van szükség a kognitív hanyatlás elkerüléséhez, ami javítja az életminőséget is.
Fotó: Piksel / Getty Images Hungary

Míg a
tévénézés rontja a kognitív funkciókat, a napi minimum fél óra
könyvolvasás oldja a stresszt, segíti a memóriafunkciókat, növeli a képzelőerőt, a megismerést, így csökkenti a demencia kockázatát.
Fotó: LittleBee80 / Getty Images Hungary

Az iskolai keretek közti tanuláshoz sincs soha késő: bárki beiratkozhat iskolába. A számítógépes és nyelvoktatás mellett egyes egyetemek pár alkalmas képzéseket is tartanak, például rajz, lakberendezés vagy szociológia témakörben. Ezzel együtt társaságot is találsz.
Fotó: KatarzynaBialasiewicz / Getty Images Hungary

Megoszlik a kutatók véleménye arról, hogy a keresztrejtvények elég kihívást jelentenek-e az agynak. Az egyforma típusú feladatoknál jobbak a változatos fejtörők: ehhez akár hasznos
alkalmazásokat is letölthetsz.
Fotó: Pixabay