Ennek a népszerű gyümölcsnek tilos megenni a héját: tele lehet mérgekkel

Hiába finom, muszáj a héját a kidobnod.

Citrom héja ehető?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Van, aki szinte minden élelmiszer tekintetében a bio minősítésre esküszik, bizonyos esetekben azonban mindenkinek erre kellene. Az ugyanis, hogy ellenkező esetben könnyedén mérgeket fogyaszthatunk el, korántsem csak városi legenda.

A citrusfélékkel, pontosabban azok héjával kapcsolatban például egyáltalán nem az, nem véletlen, hogy fogyaszthatóságukat tárgyalva a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, vagyis a Nébih is adott már ki közleményt.

Mérgező lehet a citromhéj

Az őszi-téli időszakban a téma különösen aktuális lehet, hiszen ilyenkor egyre nagyobb arányban fogynak a boltokból a különféle citrusfélék - legyen szó citromról, grépfrútról, mandarinról vagy épp pomelóról -, sokan ugyanis ezek segítségével szeretnék pótolni a napfényhiányos időszak alatt a vitaminokat, nem beszélve arról, hogy lereszelt, esetleg kandírozott héjuk számos süteménynek is értékes hozzávalója lehet.

Nem árt azonban tudni utóbbiakkal kapcsolatban, hogy csak ritkán fogyaszthatók, annak érdekében ugyanis, hogy a gyümölcsök jól bírják a több napos szállítást a Közel-Keletről, a mediterrán térségekből vagy még távolabbi helyekről, a héjukat kezelni kell. Ahhoz, hogy ne romoljanak meg, és ne száradjanak ki, viaszbevonattal is befedik őket, emellett növényvédő-, gombaölő szerekkel is kezelhetik - ilyen többek között az ortofenilfenol, az imazalil vagy a tiabendazol.

A Nébih felhívja a figyelmet arra, hogy Magyarországon a forgalomba hozott citrusok mindegyike viasszal kezelt, ezek egy része azonban természetes viaszbevonatot - ez általában méhviasz - kap.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A címkén ott kell lennie, ha fogyasztásra alkalmatlan

A termék címkéjén vagy ömlesztett tárolása esetén a dobozok, rekeszek fölött található molinón fel kell tüntetni, milyen gyümölcsről van szó, kezelték-e növényvédő szerekkel. Amennyiben igen, a címkének azt is tartalmaznia kell, hogy a termék héja fogyasztásra nem alkalmas, a viaszréteg miatt ugyanis a növényvédőszerek maradványait nem lehet maradéktalanul eltüntetni, lemosni a héjról.

Megállíthatatlan hízást okoz: képeken 7 étel, amiben túl sok van ebből az anyagból

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha a termék igazoltan bio, fogyaszthatod a héját is, más esetben, vagy ha nem látsz jelölést erre vonatkozóan, inkább ne tedd. Ha mégis szükséged lenne a héjra a sütés-főzéshez, keresd azt kandírozott, aszalt változatban, ezek ugyanis nem tartalmazhatnak gombaölő szert. További információt ide, a Nébih honlapjára kattintva találsz a témában.

Ezt is szeretjük