Bélbetegséget is okozhatnak a kutatók szerint: a mikroműanyagok káros hatásait vizsgálták
Borzasztóan káros a BpA-t tartalmazó műanyag az emésztőszervek működésére, akár gyulladásos bélbetegséget is okozhat.

- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- Így biztosíthatod a higiéniát az otthonodban! (x)
- A természet ihletet ad (x)
- Tökéletes mosásra vágysz? Ezeket tartsd szem előtt! (x)
- Thomas Anders Budapesten! (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- Extra dús, rugalmas, göndör fürtök hajsütő vas nélkül: így hasznosítsd újra a megmaradt műanyag szívószálakat »
- Gyönyörű cipők nyári kalandozásokhoz, ahogy még nem láthattad: a magyar márka kampányára mindenki felfigyel »
- A 47 éves Eva Longoria ezüst ruhában ragyogott a vörös szőnyegen: csodás ruhák a cannes-i filmfesztiválról »

- Melyik magyar városban van a képen szereplő székesegyház? Tippelj a kvízben!
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- A 4 legrosszabb reggeli, amit mégis sokan fogyasztanak: pillanatok alatt megemelik a vércukorszintet
- Ennyi perc az ideális szex, mondják a kutatók - A többségnél a fele sincs meg
A mikroműanyagok, azaz az 5 milliméternél kisebb, akár egészen mikroszkopikus méretű műanyagdarabok száma a becslések szerint az óceánban közel ötbillió lehet, és már csaknem minden élelmiszerben jelen vannak, így az emberi testbe is bekerülnek, ám ez idáig kevés kutatás foglalkozott hatásukkal.
Egy közelmúltban, a Texas A&M Egyetemen végzett kutatás ehhez kapcsolódóan a biszfenol-A vagy másképp BpA egészségügyi vonatkozásait próbálta felmérni. A BpA a polikarbonát műanyagok előállítására használt vegyi anyag, melyet többek közt a PET palackok, ételtároló műanyag dobozok gyártásakor is alkalmaznak.
Bélbetegséget is okozhatnak
Az anyag vizsgálata azért is fontos, mert az - különösen hő vagy magasabb savtartalmú ital hatására - kismértékben kioldódik a műanyagból, ami korábbi kutatások szerint károsítja a hormonrendszert, és viselkedészavarokat okozhat a gyerekeknél.
A kutatás anyagából publikált tanulmány szerint a biszfenol-A súlyosbítja a gyulladásos bélbetegségek tüneteit, és növeli azok kockázatát, mivel negatívan befolyásolja az aminosav-anyagcserét a bélben, ez pedig összefüggésbe hozható a gyulladás erősödésével.

A krónikus gyulladásos bélbetegségek közé tartozik többek között a colitis ulcerosa, vagyis a fekélyes vastagbélgyulladás vagy a Crohn-betegség, tüneteik pedig szerteágazóak: előfordulhat erős hasmenés, hasfájás, fáradtságérzet és indokolatlan fogyás.
A betegség esetén akár műtétre és élethosszig tartó kezelésre is szükség lehet. A gyulladásos bélbetegség eseteinek száma egyre növekszik, bár kiváltó okai egyelőre nem teljesen ismertek, számos kockázati tényezőt említettek már. A környezeti faktorok közül a tanulmány csak a BpA hatását vizsgálta meg.

Szűrővizsgálat házilag
Az emésztőrendszeri bajok sokszor egészen addig rejtve maradnak, amíg tüneteket nem okoznak. Épp ezért hasznos otthon is elvégezhető tesztünk, mert már a korai stádiumban kimutatja a szabad szemmel nem érzékelhető vérzéseket a székletben, aminek köszönhetően sok betegséget megelőzhetsz.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
A BPA egészségkárosító hatása miatt az ösztrogén hormon termelését zavarja meg, továbbá a texasi kutatók szerint a bél mikrobiomrendszerét is megváltoztathatja. A preklinikai kutatást gyulladásos bélbetegségben szenvedő egereken végezték el.
A vizsgálat során az aminosavak anyagcseréjének tükrében elemezték a bél gyulladását és sérülését is, figyelembe véve a széklet és a testsúly változásait. Megállapították, hogy a BpA-nak való kitettség növelte a gyulladáshoz vezető vegyületek szintjét a bélrendszerben, így a betegségek tünetei erősödtek.

A folyamatot arra vezették vissza, hogy csökkent a fehérjelebontásért felelős bélbaktériumok által termelt vegyületek, például a triptofán és az 5-hidroxi-indol-3-ecetsav szintje. Ezek kapcsolatban állnak a szerotonin termelésével, mely ugyancsak csökkenthetné a gyulladásokat.
A kutatócsapat szerint szükség van további megerősítő vizsgálatokra, de eredményeik felhívják a figyelmet arra, hogy fel kell ismerni az emberek számára, hogy ez a környezeti tényező sajnos nagy valószínűséggel hozzájárulhat a gyulladásos bélbetegségek kialakulásához és súlyosbodásához is.
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- panasz
- pajzsmirigy