Őszi gyógynövények és gyógyhatásaik
Ősz derekán eljött az idő a fák, bokrok terméseinek begyűjtésére. Ismerd meg gyógyhatásaikat, és hogy milyen betegségeket előzhetsz meg velük!
Amíg az idő engedi, és még kirándulhatsz az erdők tájékán, a házi patika szempontjából is érdekes figyelned az erdők őszi díszeire, a színes bogyókra.
A boróka, a bodza, a galagonya, a madárberkenye, a borbolya, a kökény és a vadrózsa termése ugyanis gazdag olyan hatóanyagokban, amelyek többféle nyavalya ellen is segítségedre lehetnek.
Boróka
Sötétkék bogyótermése jól megszárítva étvágygerjesztő téli teáidból nem maradhat ki. Hatását igénybe veheted szélképződési problémák esetén, ugyanakkor hatékony vízhajtó is, azonban vesebetegeknél nem javallott.
Rendkívül eredményesen használhatod, ha húgyúti fertőzéseket kell gyógyítanod.
Madárberkenye
Bogyóit fejtsd le a fürtről, és csak ezután szárítsd meg. A bogyók C-vitaminban igen gazdagok, ezért frissen, esetleg mint gyümölcslét fogyasztva vitaminpótlásra használhatod. Megszárított terméséből húgyúti megbetegedések gyógyítására készíthetsz forrázatot.
Borbolya
A borbolya, pontosabban a sóskaborbolya szárított terméséből készített teát bélhurut ellen ajánlják. A borbolya vesszejének és gyökerének kérge igen fontos hatóanyagokat tartalmaz, többek között megállapították bakteriosztatikus hatását is. Használata előtt azonban ajánlatos megbízható szakember tanácsát kikérned.
Bodza
A feketebodza virága és termése is fontos hatóanyagokat tartalmaz. Megfázásos, náthalázas állapotokban teája megkönnyíti és meggyorsítja a betegség lefolyását, izzasztó, vízhajtó hatású, így elősegíti a toxinok eltávolítását a szervezetből.
Kökény
Sötétkék bogyói már szedéskor is ehetőek. Igaz, kissé fanyar, de jóízű. Vigyázni kell azonban a mennyiséggel, mert ugyancsak megfoghatja a hasadat, és akár szorulást is okozhat. A termésből készült tea is erre szolgál, hasmenés, bélhurut ellen érdemes fogyasztanod. A virágjából akkor készíts forrázatot, ha enyhe hashajtóra van szükséged.
Galagonya és csipkebogyó
Nagyon fontosak a virágjaikból és terméseikből készült gyógyteák, elsősorban a szív- és érrendszeri panaszokkal küszködők számára. A két gyógynövény egészségre gyakorolt hatásáról már részletesen írtunk korábbi cikkeinkben, érdemes közelebbről is megismerned őket.
Részletesen itt olvashatsz jótékony hatásaikról:
Galagonya »
Csipkebogyó »
OLVASD EL EZT IS!
- aranyér
- házi gyógymódok
Az aranyér tünetei és kezelése
- természetes csodaszer
- házi gyógymódok
Gombás fertőzés, csípés és horzsolás ellen
- házi gyógymódok
- fogínybetegség