Már a 12. században orvosi értekezést írt ez az apátnő: csodatévő gyógyítóként ismerték Bingeni Szent Hildegárdot
Csodatévő gyógyítóként ismerték a 12. századi apátnőt.
Bingeni Szent Hildegárd 1098-ban látott napvilágot délnyugat-Németországban egy katolikus család 10. gyermekeként. Már 8 éves korában megtanult olvasni, zenét komponálni, és ekkortájt ismerkedett meg a gyógynövények világával is. 15 évesen vonult kolostorba, és átköltözött egy zárdába Bingen városába – innen kapta később a nevét is.
Bingeni Szent Hildegárd apátnő gyógyítása
Az apátnő igazi polihisztorként élt, teológusként, tudósként és művészként szerzett hírnevet, ő volt az első és jelenlegi nézet szerint egyetlen egyházi zenét komponáló női zeneszerző. Két tudományos értekezést is írt, az egyik a Causae et Curae, a másik pedig a Physica címet kapta.
42 éves korában lejegyzetelte az összes látomását és tudását, és elindult Európa-szerte hirdetni az üzenetét. Egyik alapelve volt, hogy a mentális egészség szorosan összefügg a fizikaival, így betegségek esetén a pszichét is meg kell vizsgálni.
Már a 12. században kifejtette azt, hogy gyakorlatilag a gyomor a második agyunk, hiszen számos betegség megelőzhető egészséges étrenddel, és a nemrégiben újra felkapott böjtölés jótékony hatásait is hirdette, melyről korábbi cikkünkben többet is olvashatsz.
Európa-szerte ismertté vált, mint gyógyító, messzi földekről érkeztek az emberek, hogy részesülhessenek a csodáiból. Úgy tartották, hogy kézrátétellel képes gyógyítani, sőt, akár távolról is. Az európai hagyományos gyógyászat egyik úttörőjeként a kolostorokban addigra már egyre elterjedtebb házipatikákat, gyógynövényes vagy ásványi alapú készítményeket is használta. Ezt szorította ki később a modern orvoslás.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Már életében szentként tisztelték, és előre megjövendölt halála után, mely 1179. szeptember 17-én következett be, is fennmaradt a neve. Olyannyira, hogy közel ezer év elteltével, 2012-ben XVI. Benedek pápa az egyház orvosai közé fogadta őt.
Hildegárd négy fő alapelve
Egészséges, megelőző jellegű életmód követése: kerülni a feldolgozott élelmiszereket, tönkölybúzát, zabot fogyasztani, odafigyelni a sav-bázis egyensúlyra, mely azt jelenti, hogy 70-80 százalékban lúgos élelmiszerekből álljon az étrend. Ez az úgynevezett hildegárdi étrend alapja. Szoba-hőmérsékletű, semmint hideg ételek fogyasztása a cél, az elkészítés terén előtérbe helyezendő a párolás és a gőzölés. Arról, hogy mennyi zöldséget és húst javasolt fogyasztani 60 éves kor felett, korábban írtunk.
Érzelmi stabilitás fejlesztése: fontos megtanulni, hogy az ember hogyan kezelje az érzelmeit.
A test gondozása: böjtöléssel, méregtelenítéssel, diétás étrenddel, egészséges életmóddal, a belek mélytisztításával.
Hallgatni a bioritmusra: az aktivitási, pihenési és meditációs idő közötti egyensúly fenntartása.
A 12. századi német bencés rendi apácát, Bingeni Szent Hildegárdot (németül Hildegard von Bingent) széles körben a holisztikus orvoslás és a természetes gyógyítás egyik korai úttörőjeként tartják számon. Az általa kidolgozott elvek évszázadokkal megelőzték a korukat. A kézikönyv bemutatja Hildegárd tíz kulcsfontosságú alapelvét: a betegségmegelőzést célzó egészségügyi tanácsait, a böjtölést, a test és az elme kapcsolatát, a meditációt, és jó néhány ökológiai megfontolását is.
Kiadja a Partvonal Kiadó.
Ára 3999 forint.
Újszülöttek millióinak életét mentette meg: 8 csodálatos nő, akiknek sokat köszönhet a világ
Virginia Apgar újszülött-vizsgálati rendszerével mentette meg babák millióit, és nem ő volt az egyetlen nő, aki maradandót alkotott az orvostudományban.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
- bingeni szent hildegárd
- gyógyító
- egyház
- gyógynövény
- könyvajánló
- természetes gyógymód
- hagyomány
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- apáca
- egészséges étkezés