Hogy kell körmöt vágni, hogy ne nőjön be? Elkerülheted a sebészt a helyes módszerrel
Egyetlen apró fortélyon is múlhat.
A benőtt köröm nagyon gyakori problémát jelent, olyannyira, hogy az egyik legjellemzőbb ambuláns műtétnek számít Magyarországon, ennek ellenére azonban nem szabad legyinteni rá, mondván, hogy könnyen megoldható probléma, a megelőzése ugyanis sokkal egyszerűbb és fájdalommentesebb, mint a sebészi beavatkozás és az utána való lábadozás.
Igaz ugyan, hogy a műtét ambuláns, vagyis nem kell bent maradni a kórházban, a lábat pihentetni kell, a gyógyulásig pedig akár két hét is eltelhet, míg a megelőzésért gyakran az is elég, ha jól vágod le a körmöd.
Mit jelent a benőtt köröm?
Benőtt körömről akkor lehet beszélni, ha a nagylábujj körmének széle benő a köröm mellett található bőr, vagyis a körömsánc alá, felgyűrve és irritálva utóbbit, minek hatására az túlburjánzik, gyulladást kialakítva. A gyulladás állandó fájdalmat hozhat létre, melyhez gennyedzés is társulhat, sőt, szélsőséges esetben a gyulladás terjedhet is, át egészen a csonthártyára, illetve a csontra.
A benövés kialakulása több tényezőtől is függ, többek között az egyéni hajlamtól és a köröm formájától is, de okozhatja a kényelmetlen, lábujjakat egymáshoz szorító cipő, állandó terhelése a láb ezen részének - például sport révén -, de a rossz lábhigiéné és a körömgomba is fokozhatja a kockázatot.
A legalapvetőbb problémát azonban mindezek előtt a rossz körömvágási technika jelenti, a köröm ugyanis nagyon könnyen benőhet, ha valaki túlzottan visszavágja, illetve ugyanúgy lekerekíti a széleit, mint a kéz körmeinél. A nagylábujjaknál ezt kifejezetten tilos megtenni, a körmöt nem szabad túlzottan visszavágni, emellett a széleit nem szabad lekerekíteni, meg kell hagyni egyenesen, és majdnem olyan magasan, mint amekkora maga a lábujj.
Nézd meg a képeket, és ismerd fel a körömgomba tüneteit, mielőtt nagyobb lesz a baj!
A műtét hozhat végleges megoldást
Bár sok mindent lehet tenni azért, hogy a helyzet ne rosszabbodjon, és a kismértékben benőtt körmöt megfelelő körömvágással vagy például kényelmes cipő és nem műszálas zokni viselésével meg lehet menteni - csakúgy, mint a lábujjak áztatásával, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású kenőcsökkel -, gyakran csak a műtét hozhat tartós megoldást.
A műtét helyi érzéstelenítéssel zajlik, és a köröm szélének, a gyulladt résznek, valamint a körömmátrix - a köröm növekedési zónája - egy részének eltávolításával jár. Mindez kimetszéssel és lézeres eljárással is történhet. A seb idővel nyomtalanul gyógyul, a lábadozás azonban kellemetlen lehet. Szájon át szedhető fájdalomcsillapításra is szükség lehet, a kötést is cserélni kell, nyitott lábbelit kell hordani, a lábat muszáj pihentetni, a gyógyulás pedig egy-két hetet is igénybe vehet. Megvan a valószínűsége a kiújulásnak is, a kockázat azonban megfelelő utókezeléssel - erről a műtétet végző orvos tájékoztat - lényegesen csökkenthető.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
- Kepes András, aki megmutatja milyen eszközökkel érhetjük el, hogy egyszerre legyünk boldogok, sikeresek és tudatosak. 2025.06.05.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- fertőzés
- bárányhimlő