A 4 legjobb reggeli ivási szokás, ami javítja a bélflóra egészségét - Nem csak a víz segíthet

A bélflóra egyensúlyának felborulása, változatosságának csökkenése számos betegség kockázatát fokozza.

Bélflóra-támogató reggeli ivási szokások
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az egészséges bélflóra elengedhetetlen az optimális emésztőrendszeri folyamatokhoz, de nem csak azokhoz: a szív, az ideg- és az immunrendszer működésében is kulcsfontoságú szerepet játszik. 

Mikroorganizmusok, baktériumok, vírusok és gombák billióiból áll, amelyek egy része hasznos, másik része pedig káros a szervezetre nézve, lényeges, hogy ezek egyensúlyban legyenek. A bélflóra egészségét a felgyorsult életvitel és az antibiotikumhasználat is károsítja, azonban némi odafigyeléssel támogatni is lehet. Már a reggeli rutin, azon belül pedig  a folyadékfogyasztási szokások is segíthetnek. 

Bélflórát támogató reggeli ivási szokások

A bélflóra egyensúlyának felborulása, tehát a diszbiózis, valamint a változatosságának csökkenése egyaránt komoly egészségügyi problémák kockázatát fokozza. Hozzájárulhat az inzulinrezisztenciához, a súlygyarapodáshoz, a gyulladásos bélbetegségekhez, a vastag- és végbéldaganatok kialakulásához is. A mikrobiomra rossz hatással van az egyoldalú, probiotikumokban, rostokban szegény táplálkozás, a mozgás- és alváshiány, a káros szenvedélyek és a túlzott antibiotikumhasználat is. 

A bélflóra egyensúlyának felborulására többféle tünet is felhívhatja a figyelmet, így például a puffadás, a bőrirritáció, az állandó fáradtság, a testsúlyváltozás és a hangulatingadozások. Mindennapos szokások segíthetnek a probléma megelőzésében, már a reggeli folyadékfogyasztásod is sokat nyomhat a latban. 

Elegendő vízfogyasztás

A víz ideális esetben a folyadékpótlás elsődleges eszköze. A lendületes napkezdéshez, az emésztés támogatásához rendkívül fontos, hogy már a reggeli órákban ne csak a kávédat kortyolgasd, hanem igyál legalább 1-2 pohár vizet is. A dehidratáció székrekedéshez vezethet, tanulmányok pedig arra is rávilágítottak, hogy a több vizet fogyasztó személyek bélflórája változatosabb. 

Kefir

A fermentált élelmiszerek probiotikumokat tartalmaznak. A szervezet számára hasznos baktériumok megtalálhatók a kefirben és a joghurtban is. 

Az ivójoghurtok többnyire tetemes mennyiségű hozzáadott cukrot is tartalmaznak, így érdemesebb lehet a kefir mellett letenni a voksot. 

Prebiotikus italok

A probiotikumok mellett prebiotikumokra is szükség van a mikrobiom egészségének megőrzéséhez. Ezek olyan emészthetetlen összetevők, amelyek a vastagbélben lévő jótékony baktériumok szaporodását segítik elő, táplálják a probiotikumokat. Jó forrásaik a zab, a hagyma, de az alma és a banán is. Az utóbbi kettő nagyszerű smoothie-alapanyag, érdemes tehát kihasználni! 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Rostban gazdag italok

Az elegendő rostbevitel kulcsfontosságú az egészséges bélflórához. Rostokat pedig nemcsak az étkezéssel, de a folyadékfogyasztással is be tudsz juttatni a szervezetedbe. Segíthetnek ilyen szempontból a százszázalékos gyümölcslevek és a gyümölcsöket, zöldségeket tartalmazó smoothie-k is, azonban a folyadék rosttartalma növelhető őrölt lenmag, valamint útifűmaghéj hozzákeverésével is. 

Ezek az édesítőszerek a bélflóra működését is megzavarhatják - Te használod őket?

A vizsgálat kimutatta, hogy a leggyakrabban használt alacsony kalóriatartalmú édesítőszerek nemcsak a bélflóra működését befolyásolhatják, hanem a cukoranyagcserébe is beavatkozhatnak. 

Megzavarhatják a bélflóra működését és a cukoranyagcserét ezek az édesítőszerek: jobb velük vigyázni

Négy gyakran használt cukorpótlót vizsgáltak a mérföldkőnek számító kutatásban.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük