A fülben lévő nyomásérzéssel kezdődik a barotrauma: így lehet megelőzni a problémát
A barotrauma hallásvesztéshez is vezethet, nem szabad elhanyagolni.
Búvárkodás, repülés is kiválthatja, a barotrauma ezért főként a nyári hónapokban okoz panaszt.
Tüneteiről és kezeléséről dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa számolt be.
A barotraumát nem szabad elhanyagolni
A barotrauma a fülben kialakuló enyhe nyomásérzéssel kezdődhet, de idővel a tünetei egyre kellemetlenebbek, erősödő panaszok jelentkeznek. Halláscsökkenés, a fülben teltségérzet, fájdalom is előfordulhat.
Tartós fennállás esetén a nyomáskülönbség miatt szövődmények is jelentkezhetnek. A fájdalom fokozódhat, a dobhártya szakadása is bekövetkezhet, amit folyadékszivárgás vagy vérzés a fülből és közepes vagy súlyos hallásvesztés, szédülés is jelezhet.
Emiatt jelentkeznek a panaszok
A barotrauma tünetei akkor jelentkeznek, ha a külső légnyomás változása nem tud kiegyenlítődni a középfülben vagy az orrmelléküregekben. Rendszerint a külső nyomás hirtelen növekedése okozza a panaszt, amit búvárkodás, repülés és a magas hegyről hirtelen ereszkedés is kiválthat. Ahogyan a nyomás kiegyenlítődik, a tünetek is megszűnnek. Vannak azonban olyan elváltozások, betegségek, melyek ezt megnehezítik, így hajlamosíthatnak a barotrauma kialakulására.
Hajlamosító betegségek
A dobhártya két oldalán a nyomás akkor kiegyenlített, ha a dobüreget az orrgarattal összekötő fülkürtön keresztül megfelelő a szellőzés. Ha a fülkürt működése zavart szenved, problémát okoz a nyomás kiegyenlítése.
A fülkürt működését, megfelelő szellőzést ronthatja az orrdugulással járó nátha és allergiás nátha, vagyis szénanátha is, de akár orrsövényferdülés vagy orrpolip is.
Dr. Augusztinovicz Monika ezért a megelőzés érdekében azt javasolja, hogy ha valakinek náthás tünetei vannak, kerülje a búvárkodást, repülést. Fontos a meglévő betegségek, mint például a szénanátha kezelése. Repülés előtt segíthet az orrdugulás megszüntetése orrspray használatával, illetve kortyolgassunk folyadékot, vagy rágózzunk fel- és leszállás közben a repülőn. Érdemes speciális füldugót is beszerezni vagy füldugulás esetén az orr befogásával, összezárt szájjal óvatosan a fülkürtön át préselni a levegőt. Ezzel a művelettel kiegyenlíthető a nyomás, és megszüntethető a füldugulás.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha a nyomás kiegyenlítése nem sikerül, és a tünetek továbbra is fennállnak, orvoshoz kell fordulni. A fül-orr-gégész feltérképezi a dobhártya állapotát, ellenőrzi a dobüregi nyomást és azt, hogy van-e folyadék a középfülben. A látottak és a tünetek alapján meghatározza a megfelelő kezelési tervet.
Miért borzasztó káros a napi fültisztítás és a pálcika használata?
A fülzsír, hivatalos, orvosi nevén crumen nem ördögtől való dolog, és nem is kell nap mint nap próbálkozni az eltávolításával, ugyanis ez a gyakorlatban jóval többet árthat, mint használ.
Miért borzasztó káros a napi fültisztítás és a pálcika használata? Amire figyelj, hogy ne okozz sérülést
A fültisztítást könnyű túlzásba vinni, de ez, főleg helytelen technikával párosulva, nem veszélytelen.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)