Súlyos következményei lehetnek, ha keveset alszol - És a hétvégi szundi sem segít

Az alváshiány az agysejtek pusztulásához vezethet.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hétköznapi rohanás gyakran megy az alvás rovására, hiszen nehéz a munka mellett mindent belezsúfolni egyetlen napba.

Ezt a problémát legtöbben hétvégi pótalvással igyekeznek orvosolni. Egyszerűnek tűnik a képlet: ha hét közben kimaradt négy óra alvás, hétvégén annyival többet kell pihenni. De tényleg így működik a szervezet?

Nincs értelme pótolni a kimaradt alvást?

Egereken folytatott vizsgálatok szerint a hosszan tartó alváshiány bizonyos agysejtek 25%-ának elhalásához vezet - írják a Pennsylvaniai Egyetem Orvostudományi Karának kutatói a The Journal of Neurosience című folyóiratban megjelent tanulmányukban.

Ha ez igaz az emberek esetében is, nincs értelme pótolni az elmulasztott alvást, hiszen az elhalt agysejtek már úgysem élednek föl, hacsak egyszer elő nem állítanak egy olyan gyógyszert, ami védi az agyat az alváshiány mellékhatásaitól.

Pusztuló agysejtek

A kutatók az egereket ébren tartották, hogy előidézzék a modern életben előforduló éjszakai műszakokkal, késő estékbe nyúló munkaidővel összefüggő alváshiányt.

Ezért alszol rosszul! Képeken 8 hétköznapi álomrabló, amire nem gondolsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Azokat az agysejteket figyelték, amelyek az agy éberállapotban tartásáért felelősek. Több napos alváshiány nyomán - amely leképezte az éjszakai munkát végzők alvásritmusából fakadó napi átlag négy-öt órányi alvás következményeit - az egerek elvesztették az agytörzsben lévő agysejtjeik 25%-át. A szakemberek szerint ez az első bizonyíték arra, hogy az alváshiány az agysejtek elvesztéséhez vezethet.

- Bizonyítékunk van arra, hogy az alváshiány visszafordíthatatlan károsodáshoz vezethet. Ezt a tényt most egereken tudtuk bizonyítani, az embereknél nagyon alapos vizsgálatokat kell végeznünk - mondta a BBC Newsnak Sigrid Veasey, az Alvás és Cirkadián Neurobiológiai Központ alváskutatója.

A következőkben olyan elhunytak agyát vizsgálják, akik hosszú ideig váltott műszakban dolgoztak. Azt remélik a kutatók, hogy bizonyítékot találnak az agysejtek bárminemű pusztulására.

Ezt is szeretjük