Hány órakor szoktál felkelni? Ennyi súlyfeleslegre számíthatsz évente
Az alvási szokásaiddal is tehetsz azért, hogy formában tartsd magad.
Egy ausztrál kutatás szerint összefüggés van az alvási, illetve kelési szokások és a testsúly között, amiről a Sleep című szakfolyóiratban jelent meg cikk. A tanulmány arra kíván rámutatni, hogy minél korábban fekszik és ébred valaki, annál könnyebben megőrzi az alakját.
Korán feküdj, korán kelj!
A tanulmány konkrét fiatal célcsoportokat vizsgált, és statisztikailag kimutatta, hogy akik nagyon sokáig ébren maradtak, kétszer nagyobb valószínűséggel küzdöttek súlyproblémákkal a későbbiekben.
Az éjjeli baglyok és a tyúkokkal hálók testsúly-kalkulációi nem függtek attól, hogy hány órát aludtak, tehát az alvási órák száma nem befolyásolja különösebben a testtömeget. A különféle alvás-ébrenlét mintákat elemezve több olyan eredmény is született, ami megmagyarázható az éjszakai ébrenlét káros szokásaival.
Az éjszakázók fizikailag kevésbé aktívak, mint a korán fekvők. Ennek a csoportnak a tagjai nagyjából 50 perccel többet töltöttek a televízió előtt, ami érthetően rossz hatással van a testtömegindexre.
A későn fekvés élettani hatásai
Egészségügyi szempontból érthető az is, hogy akinek az ébrenléte belenyúlik az éjszakába, az pont a legregenerálóbb éjszakai fázist veszíti el, ami frissé és kiegyensúlyozottá tenné. A kialvatlanság és állandó kimerültség rizikófaktor az étkezési szokásoknál is. Az alváshiányos ember sokszor kompenzál evéssel.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az elegendő és hatékony időintervallumba szorított alvásidőnek szerepe van az optimális testsúly megtartásában is. Van két hormon - a leptin és a herlin -, melyek szintje összefüggésben van az alvási idővel, koncentrációjuk változása pedig az étvágyat növeli. A szervezetben termelődik a leptin nevű hormon, amelyet a dietetikusok zsírégetőnek is szoktak nevezni.
Ez a hormon a legoptimálisabb alvási szakaszban, a harmadik és negyedik REM-fázisban fejti ki a hatását eredményesen. Ezen kívül az is jót tesz a termelődésének, ha valaki rendszeresen ugyanakkor alszik el és ébred fel.
Furcsa jelenségek alvás közben
Nem is gondolnád, mennyi különös dolog történik veled, miközben alszol. Előfordultak már nálad is ezek a furcsaságok?
Ezért zuhansz le álmodban: 5 furcsa dolog, ami alvás közben történhet veled
Nézegess képeket!
ElolvasomAzt túlzás lenne állítani, hogy a jó alvás fogyaszt. Ám az mindenképpen igaz, hogy a testtömegindex függ az alvás minőségétől. Maga a minőségi alvás hatással van a hormonális egyensúlyra és a stressz kialakulására is.
Tehát minél többet alszol az élettani hatásoknak megfelelő szakaszban - ami éjszaka 11 órától hajnal 3 óráig tart -, annál többet segítesz az anyagcsere- és fogyási folyamatoknak a szervezetedben.
- női egészség
- tünetek és betegségek
- elhízás
- elhízás okai
- testtömeg-index
- alvás
- egészséges alvás
- megelőzés
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- cigaretta
- megelőzés
Dohányzol? Ezért ne gyújts rá 2 órával elalvás előtt!
- tudomány
- megelőzés
Te meddig alszol reggelente? Ekkora esélyed van az öregkori elbutulásra
- tudomány
- egészséges alvás