11 tünet, ami alkoholelvonás miatt jelentkezhet: így lehet biztonságosan abbahagyni az ivást

Az alkoholelvonás különböző tünetekkel jelentkezhet, nem mindegy, hogy ki hogyan hagyja abba az ivást.

Alkohol elvonási tünetek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szervezetet nagyon könnyű hozzászoktatni bizonyos szerekhez, ilyen a jól ismert addikciót okozó nikotin, a narkotikumok és az alkohol is.

Olyannyira veszélyes szer az alkohol - hiába legális a fogyasztása Magyarországon 18 éves kor felett -, hogy dr. Zacher Gábor egyenesen azt nyilatkozta, hogyha "ma találnák fel mint új kémiai szert, ennek kéne a legjobban őrzött titoknak lenni a világon". Nem véletlenül fogalmazott így a jól ismert orvos. 

Az alkoholelvonási tünetek

Bármennyire meglepően hangozhat, az alkoholivás átmenet nélküli abbahagyása sokkolhatja a szervezetet. Az alkoholizmus vagy alkoholbetegség az alkoholos italok túlzó, rendszeres fogyasztását és a hozzájuk kapcsolódó függőséget jelenti, amit nem könnyű fel-, illetve beismerni, és gyakran orvosi közbenjárást igényel a leszokás. Aki bizonytalan, keresse fel kezelőorvosát, és vitassa meg vele az alkoholfogyasztási szokásait.

GettyImages-151062412
Fotó: Bsip / Getty Images Hungary

A krónikus alkoholizmus az agyban lezajló neurokémiai folyamatokat változtatja meg, köztük a dopamin és a GABA neurotranszmitterekeket. Ha valaki egyik napról a másikra hagyja abba az alkoholfogyasztást, az ezeket az ingerületátvivő anyagokat zavarja meg, ami kihatással lehet az egész idegrendszerre. Az elvonási tünetek pedig nem várnak sokáig magukra, 3-12 órával az utolsó ital elfogyasztása után már jelentkezhetnek. Az első tünet a kínzó vágy az alkohol iránt, amiket az alábbiak követnek az UK Addiction Treatment Centres szerint:

  • Szorongás
  • Fejfájás
  • Szabálytalan szívritmus
  • Fokozott izzadás
  • Remegés
  • Ingerlékenység
  • Rosszullét
  • Láz
  • Farkaséhség
  • Depresszió

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Húszból egy embert az úgynevezett delírium tremens tüneteggyütes is kínozhatja, ami legtöbbször 2-20 nappal az utolsó alkohol elfogyasztása után jelentkezhet, és 3-7 nap alatt folyamatosan enyhülnek, ahogy a szervezet hozzászokik az alkoholmentes élethez. Ezek az alábbiak:

  • Zavarodottság
  • Pszichotikus zavar, hanghallás vagy látomások
  • Dehidratáció
  • Erős remegés, izgatottságérzés

A megelőzés érdekében fontos a megfelelő folyadékbevitel, a rendszeres étkezés, a pihentető alvás és a rendszeres testmozgás is. Fontos, hogy az alkoholelvonás kezdeti szakaszában veszélyes lehet gépjárművet vezetni a dekoncentráltság miatt. A függőséget nem mindig könnyű felismerni, ezért előfordulhat, hogy az érintett addig nem veszi észre, hogy alkoholfüggő, amíg abba nem hagyja az ivást, és megjelennek az elvonási tünetek. 

GettyImages-921904246
Fotó: ra2studio / Getty Images Hungary

Segíthet, hogyha az illető csak napi 10%-kal csökkenti az alkohol mennyiségét, tehát hogyha valaki 5 félliteres sört ivott meg egy nap, ami 2,5 liter, akkor csökkentse az adagot 2,25 literre 4 napon át, majd még 10%-kal igyon kevesebbet utána, tehát már csak 2 litert, azaz 4 doboz sört, és így tovább. Akinél ennek ellenére jelentkeznek az elvonási tünetek, az azt is jelezheti, hogy túl gyorsan vágott bele a folyamatba. 

Érdemes tudatosítania magában az embernek, hogy valójában milyen káros hatást gyakorol a szervezetére az alkoholfogyasztás, alvászavart, emésztési és memóriaproblémákat okoz, szorongást, depressziót, ingerlékenységet vált ki. 

Olvass tovább: mi történik a bőröddel, ha egy hónapig nem iszol alkoholt?

A szervezet működése sok szempontból hatékonyabbá válik alkohol nélkül.

Mi történik a bőröddel, ha egy hónapig nem iszol alkoholt? Bámulatos a hatása

A szervezet működése sok szempontból hatékonyabbá válik alkohol nélkül.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük