4 dolog, amit ne kövess el, ha sokáig akarsz élni

És 4, amit viszont igen

A hosszú élet titka már nem is akkora titok. A megoldás az orrunk előtt hever, de nem vesszük észre.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Vágy vagy ösztön?

Amerikai kutatók évtizedeken keresztül vizsgálták, hogy csupán vágy vagy ösztön e az a tény, hogy mindenki örök életet szeretne. Több ezer egészséges és beteg embert figyeltek meg, hogy hogyan reagáltak a halál gondolatára. Érdekes, de nem annyira meglepő eredményre jutottak:

Azok az emberek, akik átlagosan egészségesnek mondhatják magukat, a halál gondolatával nem foglalkoznak gyakorlatilag soha. Igyekeznek elfelejteni azt a tényt, hogy egyszer meghalnak. Sokkal jobban foglalkoztatja őket az a tudat, hogy megöregszenek – függetlenül attól, hogy mi az öregedés vége.

A ráncok, a bőr megereszkedése és az öreges külső elleni harc sokkal komolyabb kérdés annál, hogy vajon mi történik azután, hogy megöregedtek.

Azok azonban, akik valamilyen úton-módon megérintették a halált – megbecsülhető időn belül számítaniuk kell rá, vagy betegségüknek volt egy halál közeli stádiuma, súlyos balesetet szenvedtek -, az élet iránti ragaszkodásuk lényegesen erősebb, mint a „biztosan” élők körében.

A kutatás konklúziója tehát a következő: az élethez való ragaszkodás nem csupán vágy, hanem ösztön.

Felmerül a kérdés, hogy ha valóban ösztönösen ragaszkodunk földi létünkhöz, akkor miért nem teszünk meg mindent annak meghosszabbítására? Íme néhány alapvető hiba, mellyel rövidítjük ittlétünket.

4 dolog, amit ne kövess el

1. Cigaretta

A dohányzás köztudottan káros szenvedély, mellyel nemcsak saját egészségedet, de másokét is veszélyezteted. Tíz évnyi cigarettázás után minden letüdőzött szál átlagosan 5 napot vesz el életedből.

2. Alkohol

Kis mennyiségben gyógyszer, nagy mennyiségben méreg. A dohányzás után az egész világon az alkohol okozza a halálesetek legtöbbjét. A napi egy deci vörösbor például vérképző és immunerősítő, de a napi egy-két feles már nem annyira. Felmerül az örök kérdés: mennyi az az annyi? Az alkoholizmus orvosi megfogalmazása kedvezőbb azoknak, akik szeretnek a pohár fenekére nézni, hiszen csak a napi két-három deci bor után emlegetik a függőség szót. Pszichológiai értelemben viszont már az egészséges határon belül is tekinthető az ember függőnek.

Programozd az agyad!
A világ minden táján máshogy állnak a megélhető emberöltőhöz. Azok az emberek, akik még 70 évesen is terveznek, és terveikben megélik a 90-et is, lényegesen tovább maradnak egészségesek és életerősek. Ha azonban már a nyugdíj után azt érzed, hogy életed vége felé közeledsz, ez ténylegesen kihathat állapotodra.

3. Drog

Lényegesen kevesebb embert érintő probléma a drogfüggőség, ám a prognózisok nem jósolnak ennyire jó statisztikákat. Ennek több oka is van. Az egyik, hogy a fiatalabb generáció egyre könnyebben juthatnak drogokhoz, és egyre jobban vonzza őket a tiltott gyümölcs. Az ellenőrizetlen anyagok óriási kárt okoznak a szervezetben, ami csak évekkel később jelentkezik. Hollandiában például a marihuána legalizálása után a fogyasztók száma visszaesett. Ami nem tiltott, az már nem is olyan vonzó.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

4. Zsíros táplálkozás

A rengeteg szív- és érrendszeri megbetegedés leginkább a helytelen, zsíros táplálkozásnak köszönhető. A magas zsírtartalmú ételek ugyanis nagy százalékban növelik a vérzsír-szintet, mely lerakódik az erekben, gyorsítva az érelmeszesedés folyamatát, majd vérrögöt képezve elzárhatja az ereket. Ez agyvérzést és szívrohamot is okozhat.

4 dolog, amit feltétlen kövess el

1. Sport

A sporttal a krónikus elhízás és a helytelen táplálkozás okozta vérzsír problémák megelőzhetőek. A rendszeres sport ezen felül segít a feszültség levezetésében, boldogsághormont termel, fitten tart, és segít lassítani az öregedés folyamatát.

2. Szűrővizsgálatok

A világ szinte minden országában – fejlettségtől függetlenül – vezető haláloknak számítanak a daganatos megbetegedések. Ennek oka nagyrészt a kötelező vagy fakultatív vizsgálatok elhanyagolásában rejlik. Megdöbbentő adatokkal szolgál a WHO minden évben. Az emlővizsgálatokon hazánkban például csak a nők 40 százaléka jelenik meg.

Higgy!
Azok az emberek, akik erősen hiszenk valamiben - vallásban, világképben - egyszerűbb feldolgozni az élet eseményeit, és könnyebb azonosulni a gondolattal, hogy az élet véges.

3. Stressz levezetése

A szívrohamok második leggyakoribb okozója – a táplálkozás és a mozgáshiány kombinációja után – a stressz. Szívroham mellett többek között általános egészségromlást, depressziót, hízást, alvászavarokat is okozhat.

4. Orgazmus

A legújabb európai kutatások szerint az orgazmus meghosszabbítja az életet. Jótékony élettani hatásainak köszönhetően segíti a szervezet méregtelenítését, fiatalít, megmozgatja az izomzatot, serkenti a vérkeringést, és oldja a stresszt. Minél többször éled át, annál egészségesebb leszel.

4 + 1. Házasság
Állítólag a házasságban élő férfiak tovább élnek. Tudományosan bizonyított alapja nincs, de a statisztikák egyértelműen alátámasztják a kijelentést. Érdemes kipróbálni. Uraim, nősüljetek!

OLVASD EL EZT IS!

no tanul
  • tanulás
  • táplálkozás

Ezeket edd vizsgaidőszakban!

Ezt is szeretjük