Szabadulj meg végleg a túlsúlytól a személyiségedhez illő diétával!

Dr. Amen módszere

Felejtsd el a kalóriaszámlálást!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha már jó ideje szeretnél megszabadulni néhány fölös kilótól, valószínűleg nem kevés diétába futottál bele az évek során. A diétás étrendek nagy része a kalóriaszámlálásra és a szénhidrátbevitel csökkentésére összpontosít. Ugyanakkor vannak olyan étrendek, mint a vércsoportdiéta, mely magából a fogyni vágyóból indul ki.

Dr. Daniel Amen klinikai neurológus ötlete azonban talán a vércsoportdiétához képest is meglepően hangzik. Nézetei szerint a személyiségtípust kell alapul venni ahhoz, hogy sikeres lehessen a fogyókúra - írja a Daily Mail.

Dr. Amen ötféle személyiségtípusa

Daniel Amen szerint tehát nem feltétlenül az a megoldás, ha az edzőteremben izzadsz órákat, a fogyás érdekében sokkal nagyobb szükséged van némi önismeretre. Dr. Amen öt személyiségtípusba sorolja az embereket, mely alapján egyeseknek bizonyos élelmiszertípusokat el kell kerülniük a sikeres fogyás érdekében.

Kényszeres evő

A kényszeres evők gondolatai gyakran rekednek meg egy témakörön belül, rosszul viselik a változásokat, hajlamosak lehetnek depresszióra, csak egy bizonyos módon szeretnek elvégezni dolgokat. Esetükben a magas fehérje- és alacsony szénhidráttartalmú diéta nem szerencsés, mert az a fókuszt egy élelmiszertípusra helyezi, fokozva ezzel a kényszeresség hajlamát.

Dr. Amen szerint, ha ebbe a személyiségtípusba tartozol, több összetett szénhidrátot - édesburgonyát, zabpelyhet és más lassabban felszívódó élelmiszert - kell fogyasztanod. Ezek az élelmiszerek segítik a szerotonintermelést, javítják a hangulatot, segítenek ellazulni.

Ezeket edd reggelire, ha fogyni akarsz! Programozd át az anyagcserédet

Nézegess képeket!

Elolvasom

Impulzív evő

Az impulzív evők esetében éppen az összetett szénhidrátok rontják a fogyókúra sikerét, mert személyiségükből adódóan nem képesek ellenőrzésük alatt tartani a bevitt élelmiszer-mennyiséget. Jellemezően eves, szenvedélyes emberek, akiknél ez a táplálkozásban is megmutatkozik. Esetükben ajánlott az olyan táplálékok fogyasztása, mint a szárnyashúsok vagy a zab. Ezek az élelmiszerek növelik az agyban a dopaminszintet, illetve fokozzák a koncentrációs képességet.

Kényszeres-impulzív evő

Ha az első két kategória keverékébe tartozol, vagyis kényszeres-impulzív evő vagy, úgy érdemes a testmozgásra is összpontosítanod. Sportolj rendszeresen - legalább heti három alkalommal -, és lehetőleg valamilyen kardió mozgásformát válassz. Emellett fogyassz omega-3 zsírsavakban gazdag táplálékokat, például tengeri halakat, lenmagot, repce-, mogyoró- vagy szójaolajat. Ezek az élelmiszerek csillapítják a gyulladásos folyamatokat, megnyugtatják a szervezetet.

Szomorú vagy érzelmi evő

Ha a szomorúságodat vagy éppen félelmeidet gyakran orvosolod táplálkozással, minden bizonnyal érzelmi evő vagy. Kerülnöd kell a koffeint és az alkoholt, mert ezek nincsenek jó hatással a lelkiállapotodra. Fogyassz több glutaminban gazdag táplálékot, például lencsét, brokkolit, diót. Ez az aminosav segít abban, hogy megküzdj a stresszhelyzetekkel.

Lelki okok a súlyproblémák mögött

Kattints az alábbi videóra, ha kíváncsi vagy, mit mond a pszichológus a lelki alapú súlyproblémákról!

Ideges evő

Ha gyakran tapasztalsz izomfeszülést, rendszeres fejfájástól szenvedsz, félénk vagy, és erős szívdobogást tapasztalsz a számodra ismeretlen szituációkban, vélhetően az ideges típusba tartozol. Fogyassz kevesebb állati eredetű fehérjét, egyél több teljes kiőrlésű gabonafélét, citrusféléket, spenótot, mandulát, diót. Ezek a táplálékok segítenek megnyugtatni az idegeidet.

Ezt is szeretjük