5 munkahely, ahol fokozott a rákkockázat: a munkáltató felelőssége is a betegség
Több munkakörben nagy a kitettség a rákkeltő vagy potenciálisan rákkeltő anyagoknak.
Számos rákkeltő anyaggal találkozik az ember nap mint nap minimális mennyiségben, így a háztartásban, de még az utcán is. Sajnos azonban sokan a munkahelyükön vannak kitéve a rákkeltő vegyületeknek vagy tényezőknek, amit nem könnyű elkerülni, ám a védekezésre ilyen esetekben a lehetőségekhez mérten nagyobb hangsúlyt kell fektetni.
A 2000. évi 26. IX. 30. egészségügyi miniszteri rendelet kimondja, hogy az egészségkárosodás megelőzése érdekében a munkáltatónak kötelessége legalább kétévente, illetve minden változás esetén azonosítani a rákkeltő anyagot, felbecsülni az egészségügyi kockázatot, a kitettség mértékét, és törekednie kell a rizikó csökkentésére, lehetőség szerint az anyag helyettesítésére, illetve a munkavállaló számára biztosítani a rendszeres szűrővizsgálatokat. Ez a kötelezettség nem opcionális, a dolgozó alapvető egészségügyi érdeke, érte felelősségre vonható a foglalkoztató.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) része, a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) a kutatások bizonyítékai alapján alakította ki karcinogéneket soroló listáját, amelyben a munkahelyi expozícióra is felhívják a figyelmet. A kitettség mértéke természetesen eltérő lehet munkakörönként is, ám néhány pozíció fokozottan érintett lehet ebben.
Szobafestők
Bár léteznek ma már illékony szerves vegyületeket nem tartalmazó, például kazeinalapú festékek, a szobafestők többsége ma is VOC-anyagokkal teli, benzolt vagy ólom-kromátot tartalmazó festékkel dolgozik. Ezek az anyagok azonban hosszú távon jelentősen növelik a leukémia, a tüdő-, illetve a hólyagrák veszélyét. Az IARC listáján a bizonyítottan rákkeltő expozíciók között szerepel.
Fodrászat
A fodrász a feltételezhetően rákkeltő anyagoknak kitett munkakörök listájában szerepel az IARC listájában. Ennek okai elsősorban a hajfestékekben és a dauerekben előforduló egyes vegyületek, amelyek növelhetik a hólyagrák kockázatát, de összefüggésbe hozták már a non-Hodgkin limfóma és a leukémia fokozott kockázatával is. A problémás anyagok - például az aromás aminok, a toluidin - az 1970-es években még gyakorinak számítottak a fodrászcikkekben, de Európában betiltották azokat a ’90-es években, hivatalosan tehát nem fordulhatnának már elő, ahogy a 2004-ben rákkeltőnek minősített formaldehid sem lehet már a hajegyenesítő termékekben, ennek ellenére óvatosságra intenek a nemzetközi szervek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Rovarirtó szerek permetezése
A nem arzénes rovarirtó szerekkel érintkező munkakörök is a feltételezhetően rákkeltőnek kitett munkák közé tartoznak, ezek legtöbbször a permetezőszerekkel gyakran kapcsolatba kerülőkre vonatkoznak. Az arzént és a szervetlen arzén vegyületeket egyébként a bizonyítottan karcinogén anyagok közé sorolják. Az US EPA besorolása szerint például a permetrin az embereken lehetséges rákkeltő kategóriába tartozik, ám kockázata a tesztek szerint minimális.
A cirkadián ritmus megzavarásával járó munka
A váltott műszakban dolgozók bioritmusát a megszokottól eltérő munkarend megzavarhatja, különösen az éjszakai műszakban dolgozók számára jelent ez egészségkárosító kockázatot. A cirkadián ritmus felborulása nemcsak a teljesítmény hatékonyságát veti vissza, de növeli a diabétesz, a szívbetegség, a depresszió és a rák kockázatát is a tanulmányok szerint, így az IARC listáján is helyet kapott a rizikófaktor mint potenciális rákkeltő tényező.
A gumiipar veszélyei
A gumigyártásban dolgozókat is fokozottan érinti a rákkockázat az IARC szerint, a bizonyítottan rákkeltő kategóriába sorolták az expozíciót. A munkakörben gyakoribb a leukémia, a húgyhólyag-, a tüdőrák, de a gége, a nyelőcső, a gyomor, a máj, a hasnyálmirigy, a prosztata, a vese, az agy és a pajzsmirigy is érintett lehet a daganatok kialakulása szempontjából, valamint a limfóma és a mieloma multiplex, valamint a szívproblémák rizikója is nagyobb.
Rákkeltő kipufogófüst az utcákon
A dízelmotorok kipufogógáza a rák kockázatát is bizonyítottan fokozza az IARC szerint.
Bizonyítottan rákkeltő hatású, mégis vita tárgya a betiltása: a dízelautók kipufogógáza roppantul káros az egészségre
A dízelmotorok kipufogógáza a rák kockázatát is bizonyítottan fokozza.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- rákkeltő
- rák
- rákos megbetegedések
- munkahely
- munkahelyi ártalmak
- munkavállaló
- egészségügyi hatás
- biztonság
- veszélyes anyagok
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- környezetvédelem
- gazdaság