Enyhíti a pajzsmirigy alul- és túlműködés tüneteit is ez a 6 mozgásforma: így segítik a szerv működését
A testmozgás a pajzsmirigy működésére is áldásos hatást gyakorol, enyhítheti zavar esetén a kellemetlen tüneteket is.
Pajzsmirigyzavar esetén az érintettek jól tudják, hogy a vele járó tünetek csak nehezebbé teszik az edzést, ami rossz hír, tekintve hogy a testmozgás a pajzsmirigy túl- és alulműködés kellemetlen szimptómáit is enyhítheti.
A szervezet egészségére jótékony hatást gyakorolt a rendszeres mozgás, és a pajzsmirigyzavarral járó hangulatváltozásokat, alvászavart, súlygyarapodást is gátolhatja, ami az orvos által javasolt kezelés tökéletes kiegészítőjévé teszi.
A mozgás hatása a pajzsmirigyre
A pajzsmirigy fontos hormonok termelődésére gyakorol hatást, befolyásolja a szívverést, a testhőmérsékletet és az energiaraktározást is. Pajzsmirigy-alulműködés esetén elhízás, szédülés, hajhullás, székrekedés és bőrszárazság jelentkezhet, túlműködés esetén pedig álmatlanság, szorongás, indokolatlan fogyás, hasmenés és szapora szívverés tapasztalható.
A jellegzetes tünetei ellenére az érintettek 60%-a nem tud a betegségéről, gyanú esetén pajzsmirigyhormon-vizsgálat segíthet kideríteni a problémát, amit nem ritkán gyógyszeres kezeléssel lehet csak kordában tartani. Természetesen emellé az életmódbeli váltások, a megfelelő étrend és testmozgás elengedhetetlen.
A rendszeres edzés rendbe teszi a szív-érrendszert, erősíti az izmokat, javítja a hangulatot és elősegíti a fogyást is, azonban pajzsmirigyzavarral nem egyszerű mozogni a fentebb részletezett tünetegyüttesek miatt. Érdemes olyan mozgásformákat választani, amik nem terhelik túl a szervezetet, mégis alaposan átmozgatnak - ezeket gyűjtötték össze az ImAware szakértői:
- Jógázás.
- Sétálás, fokozatosan növelve a távot, vagy nehezítés gyanánt lépcsőzést beiktatni.
- Lépegetős edzés elliptikus tréneren.
- Laza tekerés szobakerékpáron.
- Rezisztenciaedzés erősítő gumiszalaggal.
- Tajcsigyakorlatok.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha ezeket a könnyedebb, mégis a mély izmokat is munkára bíró edzésformákat már egyszerűen el tudod végezni, akkor az állóképesség erősödésével szinkronban növelheted a terhelést is, sétálás helyett kocoghatsz, futhatsz, esetleg biciklizhetsz, de beiktathatsz olyan edzésfajtákat is, mint a pilates, a súlyemelés vagy különböző saját testsúlyos gyakorlatok végzése.
A lényeg, hogy megtaláld azt a mozgásformát, ami tényleg kikapcsol, és örömmel végzed. Ehhez akár zenét is hallgathatsz közben, vagy ha otthoni gyakorlatokat végzel, bekapcsolhatod a tévét. Idővel érezhetően enyhülhetnek tünetek, javul a közérzet, egyre ritkábban fordul elő inszomnia és a szédülés, és beindul a fogyás is.
Olvass tovább: ilyen gondokhoz vezethet 50 felett a mozgáshiány
Számos egészségügyi probléma, amit az öregedés természetes velejárójának tartanak, tulajdonképpen a mozgáshiánynak tudható be.
Megnövekedett testzsírszint, csökkenő légzésfunkció: ilyen gondokhoz vezethet 50 felett a mozgáshiány
Számos egészségügyi probléma, amit az öregedés természetes velejárójának tartanak, tulajdonképpen a mozgáshiánynak tudható be.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
- mozgásforma
- pajzsmirigy alulműködés
- pajzsmirigy túlműködés
- hormon
- szédülés
- fogyás
- testmozgás
- otthoni edzés
- Életmód