Ezt látod kívülről a mellrákos mellen: nemcsak a csomó lehet tünet!

Életmentő lehet, ha felismered a következő tüneteket.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarországon évente körülbelül hat-hétezer nőnél diagnosztizálják a mellrák valamely típusát, és sajnos 2400-an el is veszítik miatta életüket, így a harmadik leggyakrabban halált okozó daganatos megbetegedésnek számít.

Holott rendszeres önvizsgálattal és szűrővizsgálatokkal időben kezelhető lenne, emellett a megelőzésért is sokat lehet tenni, ehhez azonban nem árt többet tudni a problémáról, a tünetekről és a lehetőségekről. Bár októbernek, a mellrák hónapjának lassan vége, a következőket az év minden egyes napján tartsd észben: nézd meg a képeket!

A legtöbben tudják, hogy ha csomót tapintanak a mellükben, azonnal orvoshoz kell fordulni, nemcsak ez lehet azonban a mellrák első jele, számos más tünet is jelezheti a betegséget, legyen szó a mell felületének megváltozásáról, horpadásokról, váladékozásról, viszketésről. Különös tüneteket adhat a mellrák egy ritkább, de igen agresszív típusa is, a gyulladásos mellrák, melyre akár a mell nyomásérzékenysége, a melltartó kényelmetlenné válása, a mell kipirulása, melegsége, fájdalmassá, duzzadttá és tömötté válása is felhívhatja a figyelmet. A gyulladásos mellrákról ide kattintva olvashatsz bővebben, a mellrák mellen észlelhető, kevésbé ismert tüneteit pedig ide kattintva nézheted meg.

A csomón és a mell bőrfelületén megjelenő tünetek mellett a mellbimbó elváltozásai esetén is sürgősen orvoshoz kell fordulni: ilyen lehet a hámlás, a viszketés, a behúzódás, a vérzés és a váladékozás is, de további tüneteket is megfigyelhetsz a fenti képen. Ide kattintva pedig bővebben is olvashatsz a témáról.

A tünetek sokszor önvizsgálat nélkül is észlelhetőek, előbbi azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy ha ki is alakul a mellrák, a gyógyulás 100%-os legyen, ezt ugyanis elsősorban a korai felismerés biztosíthatja. Dr. Oláh Orsolya nőgyógyász szakértőnk szerint 20 éves kor felett minden nőnek legalább havonta javasolt mellönvizsgálatot végeznie - ennek helyes kivitelezéséről ide kattintva olvashatsz.

Dr. Oláh Orsolya szerint veszélyeztetett nők esetében 30 év felett évente is javasolt mammográfiás szűrővizsgálat elvégeztetése. Veszélyeztetettnek számít többek között az, akinek családjában előfordult nőgyógyászati daganat, de többet is olvashatsz erről, ha ide kattintasz. Fiatalabb nőknél panasz esetén is általában elsőként ultrahangos vizsgálatot végeznek, 45-65 év között pedig kétévente kötelező szűrővizsgálatra menni, míg utána csak erősen ajánlott.

Bár a mellrák kialakulása genetikai tényezőkkel is összefügg - ide kattintva olvashatsz arról, ezt miként lehet szűrni -, az életmóddal is szoros összefüggést mutat, így a kockázati tényezők elhagyásával csökkenthető a kialakulás valószínűsége. Ilyen kockázati tényező a dohányzás, az alkoholfogyasztás, de bizonyos káros vegyületek vagy épp lelki problémák is vezethetnek mellrák kialakulásához - utóbbiakról ide, illetve ide kattintva olvashatsz bővebben.

A káros szokások elkerülése, a stressz csökkentése, ennek céljából pedig a rendszeres testmozgás általános értelemben is csökkenti a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát, kiemelkedően fontos továbbá az egészséges étrend is. Ezen belül is léteznek azonban táplálékok, amelyeket kifejezetten a mellrák megelőzésére ajánlanak - kattints ide értük -, de olyanok is, amelyek fogyasztását a betegség kialakulásának elősegítésével kötik össze. Utóbbiakról ide kattintva olvashatsz bővebben.

A rák 8 nagyon korai tünete

Szinte nincs olyan család, amelyet ne érintenének a daganatos megbetegedések. Figyeld mindig a következő jeleket: kattints!

A rák 8 nagyon korai tünete, amire nem is gondolnál

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük