Hogyan hat a klíma a testre, és mit tehetsz ellene? A fejfájástól a légiós betegségekig
Nem csak az okozhat bajt, ha a nem tisztítod évente a légkondit. A klíma használatának is megvannak a szabályai, ha azt szeretnéd, hogy a barátod, és ne a tested ellensége legyen.
A nyár kánikulával, lenge ruhákkal, vízparttal, napozással és pihenéssel jár. Mindez hozzátartozik a meleg hónapokhoz, pedig a legtöbb időt a nyári hőségben is a munkahelyén tölti az ember.
Az irodában és a lakásban előkerülnek a klímák, ami sokszor együtt jár a napokon belül náthával és torokfájással, míg kint 36 fok felett táncol a hőmérő higanyszála. Nagy-László Nóra, az Év Magánrendelőjének választott Budai Egészségközpont foglalkozás-egészségügyi programvezető szakorvosa beszél az ártalmakról.
A klíma ártalmai: könnyű megfázni 40 fokban is
A náthás megbetegedéseket okozó kórokozók leggyakrabban a száraz, alacsony páratartalmú időszakokban, a téli mínuszokban támadnak. Azonban a klímaberendezések is hasonló körülményeket teremthetnek a helyiségben. A hideg és száraz levegő kiszárítja, elvékonyítja nyálkahártyát, védtelenné téve a kórokozók ellen.
A klímaberendezések karbantartásának elhanyagolása szintén elősegíti a kórokozók terjedését. A berendezések szűrőjében, víztartályában rossz elvezetéskor a csövekben pangó vízben megtelepedhetnek különböző gombák és baktériumok, amelyeket a klíma a hűtött levegővel együtt szétszór a helyiségben. Ezek náthás megbetegedéseket okozhatnak, ritkább és súlyosabb esetben akár úgynevezett légiós betegséget is.
Szükséges szellőztetni és hidratálni
Akik sokat ülnek a jól lehűtött szobában vagy irodában, gyakran tapasztalnak állandó fejfájást és kimerültséget. Ez a légkondicionáló miatt is lehet, mert a berendezés a helyiség levegőjét először lehűti, majd általában azt keringteti, amelynek így csökken az oxigéntartalma. Ezt szellőztetéssel lehet kivédeni, főképp a késő esti és a kora reggeli órákban, mert akkor kint is kellemesebb a hőmérséklet és a pollenkoncentráció is alacsonyabb.
A klíma szárító hatását nemcsak a nyálkahártya és a szem érzi, hanem a bőrön is megjelenik. A kiszáradt bőr feszül, viszket és kirepedezik. Ilyenkor megfelelő krémmel gondoskodni kell a bőr hidratálásáról is. Fontos az elegendő mennyiségű folyadékbevitel is, főleg ásványvíz formájában.
Az immunrendszer nyári erősítéséhez legmegfelelőbbek a magas vitamintartalommal rendelkező bogyók és gyümölcsök. Ezekből válogattuk a legjobbakat.
20-szor annyi C-vitamin van benne, mint a citromban: a legerősebb gyógyító bogyókat mutatjuk
Nézegess képeket!
ElolvasomFokozatosság és immunrendszer-erősítés javasolt
Ha valaki több időt tölt a hűtött szobában, szervezete annál kevésbé viseli jól a kinti magas hőmérsékletet és a hőingadozást. A kinti forróságból a hideg épületbe lépve rendkívüli stresszhatás éri a szervezetet, ami az idősek és krónikus betegségekkel küzdő legyengült emberek számára akár életveszélyes rosszullétet is okozhat. Ezért kerülni kell a szervezet hirtelen lehűtését, és a hűvös épületből sem szabad átmenet nélkül kilépni ki a forróságba.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Aki klímás helyiségben dolgozik, tudatosan is törekedjen immunrendszere erősítésére. Pár szelet görögdinnye és őszibarack pedig nemcsak finom, egészséges, és belsőleg hidratál, hanem kifejezetten hűsítő is tud lenni a nyári hőségben.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- légkondicionáló