Rendbe teszik a női hormonrendszert, csökkentik a gyulladást: mivel vihető be a szervezetbe a gamma-linolénsav?

A gamma-linolénsav rendkívül fontos a szervezet számára, ám csak étkezéssel pótolható.

A gamma-linolénsav forrásai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A növényi olajokban megtalálható zsírsavak a szervezet megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen, ám csak külső forrásból, élelmiszerekből bevihető anyagok. Az esszenciális, többszörösen telítetlen gamma-linolénsav is sok szempontból hasznos a test számára.

A gamma-linolénsav, azaz GLA egyfajta fontos omega-6 zsírsav, amit a szervezet önállóan nem tud előállítani, az étrendből bevitt linolsavakból keletkeznek. Ám számos egészségügyi probléma megelőzésében és kezelésében hasznos szerephez juthat egyes tanulmányok következtetése szerint. 

Az omega-3 és az omega-6 zsírsavak arányára azonban kiemelt figyelmet kell fordítani: ideális arányuk 1:3 körül van, így az omega-3 zsírsav magas bevitelére is törekedni kell. Fontos megjegyezni, hogy az étrenddel sok esetben bevitt transzzsírok hatása nem egyezik meg az egészséges növényi zsírokból bevitt GLA-val.

A gamma-linolénsav hatásai

A GLA segíthet a gyulladások csökkentésében, a tanulmányok szerint enyhítheti az ízületi gyulladások kínzó tüneteit, így a betegek számára megfontolandó lehet az étrend-kiegészítők szedése, természetesen orvossal egyeztetve.

A gamma-linolénsav az eddigi ismeretek alapján támogatja a hormontermelést, az anyagot az emberi test többek között a prosztaglandinok termelődéséhez használja fel, ami a premenstruációs szindróma tüneteinek enyhítésében segíthet, illetve hozzájárul a menstruációs ciklus egyensúlyához és a menopauza tüneteinek enyhítéséhez is.

A prosztaglandinok továbbá a vérnyomás csökkentésében, a vérrögképződés kockázatának mérséklésében, az agyi funkciók javulásában és az immunrendszer erősítésében is hasznosak. A GLA-t tartalmazó olajok hatásai azonban további bizonyításra szorulhatnak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Patkányokon végzett kísérletek arra mutattak rá, hogy a GLA némiképp segíthet a cukorbetegség szövődményeinek kezelésében, így enyhítheti a diabéteszes veseelégtelenséget, nefropátiát, korábbi kutatások szerint az idegrendszert érintő diabéteszes neuropátiát is. A hatás bizonyításához további vizsgálatok szükségesek.

A GLA természetes forrásai

A GLA kis mennyiségben található meg az ételekben, legjobb forrásai a hidegen sajtolt növényi olajok. Gyakran javasolják pótlását a ligetszépeolajból, amely a gamma-linolénsav mellett linolsavat is tartalmaz, ezzel védhet a szívbetegségektől, a stroke-tól és a magas vérnyomástól is, de a fogyókúrázók számára is fontos anyag.

A gamma-linolénsav és más fontos növényi savak remek forrása még a borágóolaj is, mely csökkentheti a koleszterinszintet, javíthatja a vérkeringést és védi a sejteket. A feketeribizlimag-olaj hozzájárul a rugalmas bőr fenntartásához, külsőleg is alkalmazható az aknés, gyulladt felületek kezelésére.

A kendermagolajban is jelentős a GLA-tartalom, ám megfelelő arányban találhatók meg az omega-3 és omega-6 zsírsavak, ezért a szív egészségét is megőrzi. Hasznos ásványi anyagokat is tartalmaz, így magnéziumot és cinket.

Ugyancsak remek forrása a gamma-linolénsavnak a spirulina alga, mely omega-3-ban, B-vitaminokban, sejtvédő klorofillban, jódban is gazdag. Nagyon kis mennyiségben olyan élelmiszerekben is megtalálható a növényi zsírsav, mint a zab, ám ez önmagában kevés a pótlására.

Fitoösztrogént tartalmazó ételek

A perimenopauza idején az életmód, az étrend és egyes gyógynövények is segíthetnek a panaszok, hőhullámok enyhítésében. Egyes növényekben ösztrogénszerű hatással rendelkező összetevők, úgynevezett fitoösztrogének, például izoflavonok, lignánok találhatók.

Stabilizálják a hormonrendszert, csökkentik a változókori panaszokat: 9 növény, ami fitoösztrogéneket tartalmaz

Menopauza idején nagyon javasoltak a következő fitoösztrogén-tartalmú, gyógyhatású növények.

Elolvasom

(Képek: Getty Images.)

Ezt is szeretjük