Teljesen ellepte a víz a bájos kis településeket: Bözödújfalut is a víztározó építésekor árasztották el

Ezek a települések mind emberi tevékenység következtében pusztultak el.

Víz alá került települések
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Atlantisz legendája már régóta lázban tartja az embereket, hihetetlenül izgalmasnak tűnik a gondolat, hogy az óriási víztömegek alatt talán valahol egy egész birodalom rejtőzhet. Időről időre elő is bukkannak olyan leletek, amelyek elsüllyedt városok jelenlétére utalnak.

Amilyen érdekesek, olyan szomorúak is azok az időben nem is túl távoli történetek, amelyek a természet erőit megzabolázni, uralni kívánó ember tevékenysége következtében készakarva elsüllyesztett településekről szólnak. A többnyire energiatermelés miatt épített duzzasztógátaknak, vízerőműveknek köszönhetően világszerte számos, korábban élettel teli falu vagy kisváros került a víz alá. Ezeken a helyszíneken a lakók olykor tiltakoznak, de a véleményük mit sem számít, rendre ők húzzák a rövidebbet. Nem tehetnek mást, mint hogy összeszedik személyes tárgyaikat, és elköltöznek, felmarkolva a gyakran igencsak csekély kártérítést vagy elfogadva a felajánlott új ingatlant. Van, ahol még az épített környezet bizonyos fontosnak tartott elemeit is sikerült megmenteni, de korántsem mindenhol. Omladozó, a vízből kibukkanó templom- és harangtornyok jelzik az egykori községek helyét, több száz éves emlékek esnek áldozatul a pusztításnak.

Elsüllyesztett települések a világban

Nemrégiben bejárta a világsajtót a hír, hogy egy elsüllyesztett olasz falu került a felszínre, mert karbantartási munkálatok miatt lecsapolták a víztározót. Az osztrák határ közelében, Dél-Tirolban található, egykori Curon településből egyébként a 14. századi templom harangtornya látszik ki, ha befagy a mesterséges Reschensee (Lago di Resia), a jégen megközelíthető. Népszerű turistalátványosság lett, a völgy másik részén újjáépített település címerében is szerepel.

Curont a lakosok tiltakozása ellenére árasztották el 1950-ben, duzzasztógát-építés következményeként. A víz alá került településről, 163 házból az emberek többnyire a közelben létrehozott új faluba költöztek. Bár a szóbeszéd szerint olykor a harangok hangját is lehet hallani, valójában azokat már korábban elvitték.
Fotó: Getty Images Hungary
A mai Romániában, az erdélyi Maros megyében található Bözödújfalu 1994-re került víz alá a Ceausescu-diktatúra utolsó éveiben elkezdett gátépítés, a Küsmöd-patak felduzzasztása következtében. A római katolikus templom tornya, amely a vízből kilátszódva a pusztítás jelképe lett, 2014 nyarán omlott le teljesen.
Fotó: <a id="hyperlink_ba349c3334c0d0cce4ffefba35b57610" href="https://femina.hu/utazas/elarasztott-bozodujfalu/" target="_blank"></a><a id="hyperlink_ba349c3334c0d0cce4ffefba35b57610" href="https://femina.hu/utazas/elarasztott-bozodujfalu/" target="_blank"></a><b><a id="hyperlink_b44f0219db0e3ffae1947c0d2f379484" href="https://indafoto.hu/bandorbt" target="_blank">Indafotó/bandorbt</a></b>
Hasankeyf egy 12 ezer éve lakott város volt Törökországban a Tigris folyó partján, a világ egyik legrégebbi településének számított. A nemzetközi és helyi tiltakozás ellenére megépült Ilısu-gát miatt rendkívül értékes kulturális emlékek kerültek a víz alá 2020 februárjában, például barlanglakások és sziklatemplomok.
Fotó: Anadolu Agency / Getty Images Hungary
Vilarinho da Furna egy bájos kis falu volt Észak-Portugáliában. A közvélekedés szerint az 1. században alapították. A települést 1972-ben árasztották el gát és víztározó építése miatt, szárazság idején láthatóak a romok. Előtte a 300 lakos fokozatosan elvándorolt, mindent menteni próbáltak, amit csak lehetett, sokan még a tetőcserepet is elvitték.
Fotó: <b><a id="hyperlink_bcbc68c93407a083ccb932492315609d" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vilarinhodasfurnas1.jpg" target="_blank">Wikipédia/Benkeboy</a></b>
Az ezer éves múltra visszatekintő, Spanyolországban, Katalóniában található Sant Romà de Sau falucskát víztározó építése miatt öntötte el a víz 1962-ben. A helyieket elköltöztették. Általában a templom tornya látszik ki a vízből, de ha alacsony a vízállás, a rom egésze is felkereshető.
Fotó: Getty Images Hungary
Bresciai kovácsok a 15. században alapították a toszkánai Fabbriche di Careggine települést, ami egészen a vasöntödéje 19. századi bezárásáig virágzó falu volt. Az 1940-es években a közelében található folyóra vízerőművet és duzzasztógátat telepítettek, a helyszínt ellepte a víz, így jött létre a Vagli-tó, amit bizonyos időközönként lecsapolnak, a tervek szerint 2021-ben is.
Fotó: Romano Cagnoni/RETIRED / Getty Images Hungary
A nevadai St. Thomast mormon telepesek alapították 1865-ben. Fénykorában ötszázan laktak benne, templomot, boltot, iskolát létesítettek. Az 1930-as években a Hoover-gát építése pecsételte meg a sorsát, a helyieket értesítették, hogy a környéket elönti a Mead-tó vize. 1938-ban az utolsó telepes csónakkal hagyta el az otthonát. 2002-ben a vízszint lecsökkent, a romok láthatóvá váltak.
Fotó: David McNew / Getty Images Hungary
Az oroszországi Kaljazin óvárosa, értékes építészeti emlékei a Sztálin által elrendelt Uglicsi-víztározó építése miatt kerültek a víz alá 1940-ben. A terület látványos eleme a Szent Miklós-kolostor vízből (vagy épp a jégpáncél alól) kibukkanó harangtornya. Szigetet alakítottak ki körülötte, olykor istentiszteletet is tartanak itt.
Fotó: Dance60 / Getty Images Hungary

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

(Kép: Az elárasztott Bözödújfalu még álló templomtornya 2009 előtt. Forrás: Indafotó/eszpee.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük