350 ezer forintos bírság jár érte: nem lehet így utazni Erdélyben
Erdélybe készülsz? Vagy éppen Románia más területére? Ezt fontos lehet tudnod!


- A máj és a vese állapotát is megmutatja a láb: ha ezt látod, muszáj orvoshoz fordulni
- Vadon Jani kirúgásáról a portán értesült: már be sem engedték a tévé épületébe
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
Aki korábban Erdélybe vagy Románia más területeire utazott, gyakran találkozhatott stopposokkal, hiszen keleti szomszédunk az utazás ezen formáját tekintve sokak számára igazi paradicsomot jelentett, köszönhetően részben a közlekedési infrastruktúra hiányosságainak is.
2015. június 3-tól azonban szigorodtak a stoppolással kapcsolatos szabályok,
Klaus Iohannis román államfő ugyanis ekkor hirdette ki a fizetős autóstopot betiltó törvényt.
Gátat akarnak szabni a feketézésnek
A bukaresti kormány tavaly ősszel terjesztette a parlament elé a személy- és áruszállításról szóló 2003-as törvény módosítását célzó tervezetét, amellyel a feketefuvarozásnak akar gátat szabni. A jogszabály indoklása szerint az utóbbi időben elszaporodott az illegális személyszállítás, amely hátrányosan érinti a taxis cégeket és a személyszállító vállalkozásokat, közvetett módon pedig - a kieső adóbevételek miatt - az állami költségvetést is.
Komoly bírság jár a sofőröknek
Az időközben elfogadott, június elején kihirdetett törvény szerint büntetni fogják azokat a járművezetőket, akik - az önkormányzatok által kibocsátott - engedély nélkül, pénzért szállítanak árut vagy utasokat.
Ezentúl 1000-5000 lej, vagyis 70-350 ezer forint közötti bírságot kell fizetnie annak, aki rendszeresen stoposokat vesz fel fizetség ellenében. Bár a büntetéssel nem az utasokat sújtják, vélhetően a rendelkezés számukra sem jelent pozitívumot, amellett ugyanis, hogy valószínűleg kevesebb autós veszi majd fel őket, kellemetlen helyzetbe kerülhetnek akkor is, ha éppen jelen vannak egy-egy lefülelés során.
Ugyanezzel a bírsággal sújthatóak azok az alkalmi taxisok is, akik a Romániában is egyre népszerűbb okostelefonos Uber program segítségével szereznek fizetős utasokat, anélkül, hogy taxisengedéllyel rendelkeznének, és adóznának bevételük után.
Más európai országoktól eltérően Romániában a felvett autóstopostól többnyire elvárják, hogy fizessen a fuvarért. A viteldíjról sokszor már az utazás elején megegyeznek a felek, egyébként a fizetség az egészségügyben szokásos hálapénzhez hasonló módon cserél gazdát: az utazás végén az utas belátása szerinti hozzájárulást ajánl fel az üzemanyagköltséghez, amelyet a gépkocsivezető vagy elfogad, vagy nem.
OLVASD EL EZT IS!

- horvátország
- háború