Ilyen most a föld alatti szovjet bunker Budapest mellett: a péceli katonai bázis területét visszahódítja a természet
Elhagyott katonai bázis bújik meg Budapest mellett. A péceli Bajtemetést kevesen ismerik.
Budapest 17. kerületének tőszomszédságában található Pécel, ahol megannyi látnivalón túl egy igazi, elhagyatott szovjet katonai bázis is megbújik.
A kisvárosban szinte egymást érik az elmúlt századokban épült, gyönyörű kastélyok, kúriák, villák, a hangulatos utcák sokakat elvarázsolnak. Másokat azonban a környék egy kevésbé ismert arca vonz, amelyet a titokzatos katonai bázis nyomasztó látványa határoz meg.
A péceli Bajtemetés
A péceli Apácadomb városrésztől néhány kilométerre található Bajtemetés domb a nevét a helyi legenda szerint arról kapta, hogy itt öltek meg és temettek el egy disznópásztort, akit Bajnak hívtak. A geodéziai mérőtoronytól már messziről megismerhető dombtetőn egykor egy szovjet katonai bázis kapott helyet, amelyen elhagyása óta átvette az uralmat a természet.
Innen egyébként szép kilátás nyílik a kisváros környéki gyepvidékre, a Gödöllői-dombságra és a fővárosra, ezért akár a nyugodt kirándulások célpontja lehet, amire a kissé lidérces hangulat ráteszi bélyegét. Pécelről a piros sáv vagy a piros kereszt jelzés, majd a piros háromszög vezet el a területre. Arra azonban minden arra járó felhívja a figyelmet, hogy a gyomos gyepvidéken tátongó gödröket nehéz észrevenni, ami óvatos közlekedésre int.
Titkos bunker a föld alatt
A felszínen már csak néhány betonalap, növényekkel benőtt falmaradvány tanúskodik a múltról, melyeken színes falfirkák díszelegnek. A környéken kevésbé járatosak talán nem is sejtik, hogy a domb belsejében egy titkos katonai bunker bújik meg.
Belépni meglehetősen veszélyes, inkább csak az urbex kedvelői merészkednek be, akiknek lételeme a nehezen megközelíthető, esetleg tiltott helyek felkeresése. Az elhagyott, kiürített és kifosztott bunkerben ma már szinte semmi nincs, csak a falak és az orosz feliratok árulkodnak az épület egykori funkciójáról.
A föld feletti építmények érdekesek, sokáig úgy hitték, rakétasilók lehetnek a furcsa, hengerszerű betontömbök, ám később cáfolták, hogy rakétabázisként működött volna a terület. A kommunikációban vészhelyzet esetén azonban minden bizonnyal fontos szerep hárult volna rá, adótornyokat tárolhattak itt.
A péceli domb hangulatában ezért hasonlít a sokak által kedvelt Pilis-tetőhöz, ahol ugyancsak egy elhagyott katonai bázis vonzza a túrázókat a felfedezésre, noha ott valóban légtérvédelmi feladatok ellátására épült a komplexum. Mindenesetre, aki tömeg nélkül szeretne kalandozni a múlt századi haditechnika árnyékában, annak feltétlenül javasolt, hogy Pécel felé vegye inkább az irányt.
Képeken a Kis-Moszkva
A 16205-ös sorszámú szovjet katonai bázist a legtöbben csak Kis-Moszkvaként vagy a magyar atomvárosként emlegetik.
Magyarország legnagyobb szellemvárosa így néz ki most: 27 éve elhagyták lakói
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Flickr/URBEX Hungary, Indafotó/vaskalap.)
OLVASD EL EZT IS!
- horthy miklós
- borsod-abaúj-zemplén megye