8 gyönyörű palóc falu itthon, ahol ma is élnek a hagyományok: megérik az utazást

A palóc hagyományokat őrző falvak igazi kincsei az országnak.

Palóc falvak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Cserhát és a Mátra lankái között csodás falvak bújnak meg, tele kulturális, iparművészeti és természeti kincsekkel. Palócföld értékei, hangulata, vendégszeretete garantáltan magával ragadja a területre érkezőket.

A palóc falvak lakói ugyanis nem egyszerűen őrzik a régmúlt hagyományokat, de minduntalan meg is élik azokat: ünnepnapokon például itt-ott rendszeresen előkerül a népviselet. A hevesi szőttes és a recski hímzés a jelenkorba épül, ahogy a fafaragás, a népdaléneklés és a haluskafőzés is a mindennapok része. 

Csodás palóc falvak

Madách Imre és Mikszáth Kálmán egykori otthona, a Palócföld valódi élményekkel gazdagítja a környéken kirándulókat. A gyönyörű falvak megérik az utazást, hiszen az idilli településképeket kiegészíti egy szerethető, alig-alig leírható varázs. Ha pedig a szervezéssel nem bajlódnátok, kész, tartalmas programcsomagokat találtok a Palóc Út Egyesület oldalán is.

Vanyarcot csaknem 1200 fő lakja, a faluban Madách Imre is többször tiszteletét tette. A településen készül az isteni haluska, azaz a sztrapacska, de az itt kirándulók megtekinthetnek itt egy tájházat is viselettörténeti babamúzeummal, a Dessewffy-Bánffy-kúriát, sőt, ősmaradványokat és patkolt tojásokat is.
Fotó: Palóc Út Egyesület
Mátraderecskén élettel teli világot találnak az utazók: a helyi tájház és galéria a hímzés, szövés, bútorfestés és fafaragás remekeit őrzik. A faluban a mai napig művelik a fafaragást, és népdalkör is színesíti az itt szervezett programokat. Nagy turisztikai vonzereje gyógyító mofettája.
Fotó: Palóc Út Egyesület
Hollókő híres palóc település, amely az UNESCO világörökségi listájára is felkerült. A védett Ófalu hagyományos képe összetéveszthetetlen mással: kontyolt nyeregtetős parasztházai, a központban álló fatornyos templom egy életre kelt mesébe röppentenek.
Fotó: Palóc Út Egyesület
Rimócon nem csak a búcsú látványos. Több múzeumát is érdemes megtekinteni: a Főkötőmúzeum mellett a Babamúzeumot is, ahol életnagyságú bábukon ismerhetik meg a látogatók a helyi viseletet. Falumúzeum és más épített örökségek is megcsodálhatók.
Fotó: Palóc Út Egyesület
Terény vert csipkéjéről lett híres messze földön, melynek ára egykor az aranyéval vetekedett. Csipkemúzeumában ma is megtekinthetők, emellett szervezett programokon is részt vehetnek az emberek a hagyományos parasztportákon.
Fotó: Palóc Út Egyesület
Varsányban sincs idő az unalomra: a Falumúzeum mellett Hagyományőrzők háza néven létesítettek egy közösségi teret, ahol népdalkörös előadásokat és vásárokat is tartanak a környékbeli kézműves portékákból.
Fotó: Palóc Út Egyesület
Recsk egy igazi gyöngyszem a Mátrában, ahol egy nagy múltú tájházban ismerhető meg az egykori életmód és a helyi hímzés múltja és jelene. A falu mellett található a Nemzeti Emlékpark, mely a munkatábor áldozatairól emlékezik meg. A környéken remek túrák is tehetők.
Fotó: Tamás Katalin
Parád egy hangulatos, 2 ezer fős nagyközség a Mátrában. Palóc Háza eredetileg az 1700-as években épült, értékes műemlék, de tájháza és Asztalos Joachim fafaragó művei is megtekinthetők itt. Parádfürdőn kocsimúzeum, a környéken pedig több csevicekút, túraútvonal és az Ilona-völgyi-vízesés is elérhető.
Fotó: <a id="hyperlink_2815aba49af1f9bbfec02fb646fd2274" href="https://www.orszagalbum.hu/kep.php?p=2927" target="_blank">Országalbum</a>, Wikipedia/<a id="hyperlink_8fa617b9c393b2eecd636fb66595bdb7" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Par%C3%A1d_falum%C3%BAzeum.jpg" target="_blank">negella</a>

(Borító- és ajánlókép: rimóci búcsú, Palóc Út Egyesület. A fotók a Palóc Út Egyesülettől származnak.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük