Szocialista mintavárosként acélmunkásoknak épült a lengyel Nowa Huta: a propaganda kedvence volt

Nowa Huta propagandisztikus célokkal épült, a korban modernnek számító létesítményei, nagy parkjai éles ellentétet képeztek Krakkóval.

Nowa Huta
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjainkban a városközponttól keletre fekvő Nowa Huta Krakkó egyik legnagyobb és legnépesebb városrésze, parkjai miatt pedig egyben a legzöldebb is.

A turisták és a helyiek körében is egyre népszerűbb környék, a lengyel Dunaújvárosként is emlegetett Új Kohó története a propaganda szocialista mintavárosaként indult, az ország nehézipari központjának szánták, ahol főleg az acélmunkások telepednek le.

Nowa Huta, a mintaváros

Nowa Hutát önálló városként alapította a lengyel vezetés 1949-ben. A háborúból jelentős károkkal kikecmergő országban az új, utópisztikus város építése egyúttal a szocializmus építését is jelentette. 

„Nowa Huta a lengyel hatéves terv legnagyobb alkotása. A lengyel dolgozók úgy tekintenek Nowa Hutára, mint mi Dunapentelére. A százezer lakost befogadó új város mellett épül a legnagyobb lengyel fémkombinát. Ilyen hatalmas arányú építkezésre csak a szocializmus útján haladó népek, a béketábor országai képesek” - hangzott el az 1951. júniusi Magyar Filmhíradóban.

Nowa Hutát a Krakkó melletti falvak államosított földterületein húzták fel. A helyszínválasztásban szerepet játszhatott, hogy ellenpontozza a konzervatív, polgári Krakkót, illetve az is, hogy a város biztosítani tudta a szükséges szakértelmet, képzett munkaerőt. A nyersanyagok szállításához a vasúti kapcsolatok megléte, valamint a folyó közelsége szintén szempont lehetett.
Fotó: Getty Images Hungary
A kommunista vezetés elhatározta, hogy egy új acélművet épít az 1950-1955 közötti hatéves terv részeként. Mindehhez új iparvárost is terveztek, ahol a munkások letelepedhettek. Nowa Huta az újjáépülő Lengyelország jelképévé vált, a propaganda úton-útfélen a lehetőségek városaként emlegette. A Lenin Acélműveket 1954-ben nyitották meg, és alig két évtized alatt az ország legnagyobb acélgyára lett.
Fotó: Harvey Meston / Getty Images Hungary
A gyár fénykorában, a '70-es években körülbelül 40 ezer embert foglalkoztatott, és évente 7 millió tonna acélt állított elő. Az 1980-as években a hatalomellenes megmozdulások fontos központja volt. A kommunizmus bukása után átnevezték, Tadeusz Sendzimir Acélművek lett, jelenleg is működik, egy 2005-ös vásárlást követően ismét új névvel.
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary
Nowa Hutában a főtérről sugarasan, több irányba indulnak a főutak, ez a szocialista mintavárosok szerkezetére jellemző. Ugyanakkor a történészek szerint a város tervezői, elismert szaktekintélyek, az ideológiai meghatározottság ellenére nem kaptak pontos utasításokat arra vonatkozóan, hogy hogyan is kell kinéznie a környéknek.
Fotó: Getty Images Hungary
Mivel ideális várost kívántak kialakítani, a tervezők és építészek nagy hangsúlyt fektettek a szellős terekre, a tágas lakásokra, illetve a zöldterületek, parkok létrehozására is.
Fotó: SOPA Images / Getty Images Hungary
Az épületek többsége szocreál szellemben épült, de Krakkó óvárosának építészeti hatása is felfedezhető. A várost egyébként már 1951-ben Krakkóhoz csatolták. A főleg vidékről érkező munkások, új lakók számára Nowa Huta a maga modernségével olyan volt, akár egy új világ.
Fotó: Tomeyk / Getty Images Hungary
Ami az ateista államvezetés miatt hiányzott Nowa Hutából, az nem más, mint a templom. Az 1960-as években a lakók már engedélyt kívántak szerezni egy állandó templom felépítéséhez, de ellenállásba ütköztek. Elképzeléseiket támogatta Karol Wojtyła püspök, a későbbi II. János Pál pápa, aki szabadtéri miséket szervezett. 1977-ben ő szentelte fel az Arka Pana templomot.
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary
A víztározó és az azt övező park már az 1950-es évek vége óta a környékbeliek aktív kikapcsolódását szolgálja. 2020-ban szabadtéri színpaddal bővült többek között, és a bátrabbak a nyári melegben már úszhatnak is benne.
Nowa Hutában áll a híres színház, a Ludowy Teatr, amely 1955-ben nyitotta meg a kapuit. Hamarosan a város egyik legfontosabb avantgárd színpada lett.
Fotó: Oscar Gonzalez/NurPhoto via Getty Images
Bár az 1990-es évekre Nowa Huta neve összeforrt a bűnözéssel és a szegénységgel, mára egészen más a helyzet. Sorra nyílnak a kávézók, éttermek, kulturális létesítmények. A turisták persze főleg a szocreál építészet gyöngyszemeire kíváncsiak. A környék és a Lengyel Népköztársaság történelmével a negyedben található PRL Múzeum foglalkozik.
Fotó: Getty Images Hungary
Nowa Hutában számos épület, főleg az 1950-es években épültek 2004 óta műemléki védelem alatt állnak, és felmerült annak a lehetősége, hogy a városrészt a világörökség részének kellene nyilvánítani.
Fotó: Getty Images Hungary

(Borító- és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük