Szocialista mintavárosként acélmunkásoknak épült a lengyel Nowa Huta: a propaganda kedvence volt

Nowa Huta propagandisztikus célokkal épült, a korban modernnek számító létesítményei, nagy parkjai éles ellentétet képeztek Krakkóval.

Nowa Huta
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjainkban a városközponttól keletre fekvő Nowa Huta Krakkó egyik legnagyobb és legnépesebb városrésze, parkjai miatt pedig egyben a legzöldebb is.

A turisták és a helyiek körében is egyre népszerűbb környék, a lengyel Dunaújvárosként is emlegetett Új Kohó története a propaganda szocialista mintavárosaként indult, az ország nehézipari központjának szánták, ahol főleg az acélmunkások telepednek le.

Nowa Huta, a mintaváros

Nowa Hutát önálló városként alapította a lengyel vezetés 1949-ben. A háborúból jelentős károkkal kikecmergő országban az új, utópisztikus város építése egyúttal a szocializmus építését is jelentette. 

„Nowa Huta a lengyel hatéves terv legnagyobb alkotása. A lengyel dolgozók úgy tekintenek Nowa Hutára, mint mi Dunapentelére. A százezer lakost befogadó új város mellett épül a legnagyobb lengyel fémkombinát. Ilyen hatalmas arányú építkezésre csak a szocializmus útján haladó népek, a béketábor országai képesek” - hangzott el az 1951. júniusi Magyar Filmhíradóban.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

(Borító- és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük