Mutatjuk, hogy néz ki ma Kolontár és Devecser: 10 éve történt a vörösiszap-katasztrófa

Pontosan tíz évvel ezelőtt történt a vörösiszap-katasztrófa, mely Kolontár és Devecser életét gyökerestől felforgatta.

Kolontár és Devecser 2020-ban

Pontosan tíz évvel ezelőtt, 2010. október 4-én súlyos tragédia híre rázta meg az országot: átszakadt az ajkai zagytározó 10-es kazettájának fala, a pusztító, 6-700 ezer köbméternyi vörösiszap elemi erővel hömpölygött végig Kolontár és Devecser községek utcáin, elérve egészen Somlóvásárhelyig.

A vörösiszap-katasztrófa mély nyomot hagyott a falvak lakóiban, hiszen nem csupán az anyagi és az ökológiai kár volt jelentős, de a néhol másfél-két méter magas hullámban végigsöprő zagy tíz ártatlan ember életét is követelte, emellett több százan megsérültek az ominózus napokon. Sokan értékeiket hátrahagyva kényszerültek menekülésre az utcákon az életükért.

Kolontár és Devecser tragédiája

A vörösiszaptömeg egyik pillanatról a másikra érkezett a falvakba - mesélte el kérdésemre a devecseri vasútállomás melletti vendéglő tulajdonosa és fia, majd hozzátették: többedmagukkal az épületbe szorulva nézték végig, ahogy az ár elképesztő erővel vitt mindent, akár utánfutókat, autókat is felkapott, és másodpercek alatt elsodort. De volt olyan autó, amit a garázsban szó szerint a fejére fordított a hatalmas mennyiségben bezúduló zagy.

Ők maguk csak a szerencsének köszönhetik, hogy vendéglőjük kissé védettebb helyen viszonylagos épségben megúszta a katasztrófát, de a városközponttól a vasútállomásig minden házat letarolt az iszap. "Így kerültek távol tőlünk a szomszédaink" - összegezték keserű beletörődéssel a kialakult helyzetet.

Az anyag a zagytározóból kitörve a Torna-patak és a vasút mentén hömpölygött végig legintenzívebben a településeken. A patak vizében a maró anyagtól minden élőlény elpusztult, még a baktériumok is, a lúg pedig a Marcalba is eljutott.

Azon az átkozott napon Devecseren és Kolontáron mindent felülírt a katasztrófa, és hiába telt el tíz év: bár több száz veszélyes állapotú ingatlanból kiköltöztették a lakókat, egy-egy stabilan maradt épület mállásain ma is látszik az akár másfél méterre felcsapódó iszap nyoma, ahogy a helyiek szívéből sem lehet kitörölni a tragédiát.

Kolontár temploma a vörösiszap-katasztrófa után, és a terület ma.
Kolontár temploma a vörösiszap-katasztrófa után, és a terület ma.
Fotó: Indafotó/sinpityu, Tamás Katalin

A tragédia hosszú időn át megbénította a helyieket, akik számára máig fájó pont az emlékezés. A katasztrófa felelőseinek ügyében nyolc és fél éven át nem született ítélet, 2019. februárjában az első rendű vádlottat, a Mal Zrt. egykori vezetőjét két és fél év letöltendő fogházbüntetésre ítélték gondatlanságból elkövetett közveszélyokozás miatt. A másodrendű vádlottra, azaz a cég műszaki vezérigazgató-helyettesére két év börtönbüntetést róttak. A harmad-, negyed-, ötöd-, hatod-, nyolcad- és tizennegyedrendű vádlottat felfüggesztett börtönbüntetésre, a hetedrendűt pénzbüntetésre, a tizenharmadrendűt megrovásra ítélték, öt vádlottat pedig minden vádpont alól felmentettek.

A devecseri Esterházy-kastély parkja 2010 októberében és ma.
A devecseri Esterházy-kastély parkja 2010 októberében és ma.
Fotó: Országalbum/dia1965, Tamás Katalin

Pedig emberéletek vesztek oda, rengetegen megsérültek a lúgos, maró hatású anyagtól, és a helyiek egészségi állapotát hosszabb távon is rontotta a szennyezés: későbbi sajtóértesülések szerint a falvakban a katasztrófa után megnőtt az asztmában, a magasvérnyomás- és immunrendszeri betegségekben, viselkedési zavarokban érintettek száma, nem beszélve a gyógyíthatatlan lelki sebekről, a gyászról és a szorongásról attól, hogy az emberi felelőtlenség és hanyagság percek alatt a földdel teheti egyenlővé hosszú évtizedek munkáját. Bár az ingóságokat elvesztő lakók számára kárpótlásul Kolontár határában megépült a Makovecz Imre tervezte lakóövezet, a bizonytalanság és a félelem még sokáig megmaradt az emberekben.

Devecser város harmadát elöntötte a vörös iszonyat, több száz ház lakhatatlanná vált, a szennyezett helyeket felszámolták.
Fotó: Tamás Katalin
Tíz évvel ezelőtt a vasútállomástól a városközpontig végig házak sorakoztak. A katasztrófa helyszínén később egy fás-tavas parkot alakítottak ki.
Fotó: Tamás Katalin
Csodával határos módon maradt életben Devecser gyöngyszeme, az öreg mamutfenyő is, amely a helyiek elmondása szerint régen egy erdész úr magánudvarához tartozott.
Fotó: Tamás Katalin
Az Esterházy-kastély parkja mélyebben fekszik, itt sokáig állt a maró, lúgos anyag. A fákat önkéntesek tisztították meg. A településeken a talaj felső rétegét is teljesen ki kellett cserélni.
Fotó: Tamás Katalin
Egy évvel a tragédia után készítették el a helyi fiatalok a kastélypark szélén az Összefogás falát: a törött homokóra az iszaptározó jelképe, körben az önkéntesek, segítők összefogása, a fény felé forduló szerelmespár pedig a túlélésért adott hálát és az újrakezdést szimbolizálja.
Fotó: Tamás Katalin
Egy-egy épületen még ma is felfedezhető a falakat kikezdő, maró lúg nyoma: többek között a volt orvosi rendelőn is jól kivehető az iszap egykori szintje.
Fotó: Tamás Katalin
A kolontári templom mellett álló házak is percek leforgása alatt váltak rommá, ahogy a Kossuth utca patak felőli oldalából sem maradt semmi. Ma emlékparkként működik az üressé vált terület, mely nagyjából másfél kilométerre található a zagytározótól.
Fotó: Tamás Katalin
Bár a házakat lebontották, a rekultiváció megtörtént, a patakhoz legközelebb álló, másfél-két méter magasságig iszappal borított gazdasági épületet Kolontár mementóként megőrizte.
Fotó: Tamás Katalin
A falak között szabadon látogatható kiállítás is nyílt az egykori sajtófotókból.
Fotó: Tamás Katalin
A katasztrófa károsultjai kárpótlásul új házakat kaptak a Makovecz fémjelezte lakóparkban, bár az elvesztett barátokat, családtagokat, a hosszú évtizedek kemény munkájával felépített, majd kényszerűségből hátrahagyott életeket semmi nem pótolhatja egészen.
Fotó: Tamás Katalin
A természet és a települések azonban elképesztő élni akarásról tettek tanúbizonyságot, a nulláról építkeztek újra. Tíz év után kevés látható nyom mutatja a katasztrófát, csak a lelki trauma gyógyul lassan. Devecseren évről évre megemlékezést és fáklyás felvonulást tartanak a tragédia napján.
Fotó: Tamás Katalin

(Képek: Tamás Katalin, Országalbum/dia1965, Indafotó/sinpityu katona Nero 11.)

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük