Az elhagyott laktanya ma szívbemarkoló látvány: Hajmáskér épülete romjaiban pusztul

Hajmáskér kincse lehetne az elhagyatott laktanyaépület.

Hajmáskér laktanyája romokban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egészen lelombozó látni, ahogy egy művészi igényességgel megtervezett, és gyönyörűen megépített történelmi építmény az enyészeté lesz, romjaiban várva megmentőjét vagy végső pusztulását. Hajmáskér laktanyája pedig még elhagyatottan is maga az ünnepélyesség.

A hajmáskéri épületkomplexum története az Osztrák-Magyar Monarchia idejére nyúlik vissza, amikor is I. Ferenc József parancsára Hajmáskér szomszédságában egy hadiüzemet, illetve egy hatalmas lőteret nyitottak, mely egyébként jelenleg is honvédségi használatban van.

Hajmáskér laktanyája romokban

Hajmáskéren ezért Ferenc József kezdeményezésére egy teljes katonai tábort létrehoztak, tüzérségi laktanyával és hozzá tartozó lakóteleppel együtt.

A laktanyakomplexum megtervezésére Kondor Márton és Feledi József építészeket kérték fel, akik már-már egy önálló, zárt világot álmodtak meg mesterséges tóval, parkkal és temérdek épülettel, többek között gyárak, raktárak, iskola, kórház, kulturális létesítmények, de még lovarda és vágóhíd is működött itt. A leglátványosabb elem mégis a hatalmas, mintegy 6 ezer négyzetméter területű parancsnoki épület volt.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az első világháború után hadifogolytábor működött a területen, ahol szerb, orosz és olasz katonák tömkelegét, majd később politikai elítélteket is tartották itt fogva. Német, majd szovjet uralom alá is került a laktanya, mely a második világháborút követően számos alakításon átesett, az építmények egy része a korábbitól eltérő funkciót kapott, és a szovjet tisztek elszállásolására panelházakat is felhúztak.

A szovjetek kivonulása után a területet államosították, a kiürülő komplexum hasznosítása nem történt meg. Korábbi cikkünkben egy elhagyatott szovjet szellemvárost is megmutattunk a Balaton környékén.

Később a hajmáskéri laktanya önkormányzati tulajdonba került, ám a korlátozott anyagi lehetőségek miatt az állagmegőrzés sziszifuszi munkának bizonyult, noha több épületet felújítottak azóta, amelyekben többek közt kiállítóterek, illetve könyvtár is működik.

Military Castles, Hajmáskér, Hungary

Közzétette: The Urbex Club – 2024. január 11., csütörtök

A parancsnoki létesítmény, mely a páratlan elegancia ellenére nem minősül kastélynak, ezért aztán a pályázati kilátásai sem túl jók, több kézben megfordult, a nagy tervekből azonban azóta sem lett semmi, egyre több része omladozik, ami szomorú látvány. 

Az egykor gyönyörű magyar kastély ma kétségbeejtő látvány: konyakgyár is működött a pincéjében

Az egykor pompás budafoki Czuba-Durozier-kastély ma szomorú látvány.

Elolvasom

(Borító- és ajánlókép: Wikipédia / Random photos 1989.)

Ezt is szeretjük