A Bakony bővelkedik festői szépségű völgyekben, melyek felfedezésre csábítják a kirándulókat. A Gaja-szurdok a Keleti-Bakony gyöngyszeme, amely változatos útvonalakkal várja a túrázókat.
A Gaja-szurdok Fehérvárcsurgó és Bodajk között húzódik meg a kristálytiszta Gaja-patak vonala mentén, tele gyönyörű látnivalókkal, erdei pihenőkkel, barlangokkal és mesés kilátással.
Túra a Gaja-szurdokban
A Móri-árok szomszédságában található szurdokvölgyet bejárni igazi élmény, az érintetlen táj, a látványos dolomitsziklák, a friss levegő és a könnyebb-nehezebb terepek váltakozása ideális terepet biztosít a hétvégi kirándulásokhoz.
A vidék ráadásul vonattal is megközelíthető, Budapestről székesfehérvári átszállással Csókakő állomásig kell utazni, ahonnan a takaros Bodajkon az Országos Kéktúra jelzésén végigsétálva érhető el a túraútvonal.

Ha Bodajk felől indítjátok a túrát, a Vásártér utca végén, egy régi, elhagyott sífelvonó mentén gyalogolhattok fel a kék jelzést követve. Bár a városka mellett a piros sávval jelzett kerülőt több térkép feltünteti, egy kerítés állja az utat, ami okozhat kellemetlenséget - maradjatok a kék jelzésnél!
Fotó: Tamás Katalin

Az első emelkedő után egy kis sétával érhető el a Gaja-völgyi Tájcentrum kapuja, ahonnan már jól látható, hogy egy izgalmasabb, nehezebb szakasz következik. A túra közben többször lépcsős átkelőkkel találkozhatsz, erre érdemes felkészülni, ha kutyussal vagy gyerekkel indulsz útnak.
Fotó: Tamás Katalin

A kapun átkelve meredeken lefelé vezet az út a völgybe, a dolomitköves, avaros út néha csúszós lehet, ezért fokozott óvatosságot igényel az ereszkedés.
Fotó: Tamás Katalin

A lejtőn lefelé itt-ott érdemes megállni, kifújva picit magatokat, hiszen páratlanul szép kilátás nyílik a szurdokvölgyre és az azt övező sziklaformációkra.
Fotó: Tamás Katalin

A kék sávval jelzett túraútvonal egy éles kanyar után a völgy mélyén folytatódik, a patak partján. A párásabb klíma, a kristálytiszta levegő és a csobogó patak látványa tökéletes helyszínt biztosít a nyugtató sétáknak.
Fotó: Tamás Katalin

A szurdok olyan, mint egy tündérmese helyszíne, a tekergőző gyökerű fák álomszerűvé teszik a környezetet.
Fotó: Tamás Katalin

Hatalmas sziklaképződmények, barlangok között vezet az út, melynek során még a bakonyi betyárról, Sobri Jóskáról elnevezett üreget is megpillanthatjátok egyszer a magasban.
Fotó: Tamás Katalin

A nagy múltú, kidőlt Ádám-Éva fa történetével érdemes megismerkedni. A fa sokáig átkelőhelyül is szolgált a patak fölött. Innen több útvonalon is folytatódhat a túra.
Fotó: Tamás Katalin

A patakon átkelve a kék kereszt jelzés a festői szépségű, gyógyforrások által táplált Bodajki-tóhoz vezet. Nyáron bizonyára hatalmas az élet a mesés helyszínen, ahol megpihenhettek picit, fürdőzve a mesés látványban.
Fotó: Tamás Katalin

A patak túloldalán, ugyancsak a kék kereszt jelzéssel érhető el az Alba Regia-forrás, melyet a 70-es évek előtt Borjúkútnak neveztek, az új elnevezést Székesfehérvár ezeréves fennállásának tiszteletére kapta meg a város után.
Fotó: Tamás Katalin

A kék kereszt, majd a kék háromszög jelzésén érhető el a Károlyi-kilátó, ahonnan elképesztő látvány tárul a túrázók elé.
Fotó: Tamás Katalin

A Bakony lankái és a Fehérvárcsurgói-víztározó csillogó víztükre varázslatosan szép a hűvös őszi-téli időpontokban is.
Fotó: Tamás Katalin

A kilátótól visszatérhettek a kék útvonalra és a régi sífelvonó melletti rétre, de a forrás irányába indulva, a piros jelzésre áttérve Bodajk déli oldalát is bejárhatjátok. A város szélén egy szoborpark és egy kálváriahegy is várja a látogatókat. A közeli Alma utcában egy kisboltban feltankolhattok, de a helyi cukrászdába is érdemes betérni egy isteni süteményre.
Fotó: Tamás Katalin
(Képek: Tamás Katalin, borító- és ajánlókép: Indafotó/Szabalaca67.)