Vas megye legnagyobb erdeje ritka kincseket rejt: a Farkas-erdő több száz éves banyafáit érdemes megnézni

A több száz évig élt banyafákhoz különös mondákat szőttek az idők folyamán.

Farkas-erdő fái
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Farkas-erdő Vas megyében, Káld közvetlen szomszédságában terül el mintegy 5500-7200 hektáros területen, ezzel a térség legnagyobb egybefüggő erdeje. Az ősöreg fák régmúlt idők emlékeit őrzik magukban.

Az egész erdő két leghíresebb fája, a kis és nagy banyafa egyes szakértők szerint ötszáz éves is lehetett, amikor végül egy heves vihar kidöntötte azokat. Hatalmas rönkjeiket nem vitték el, és még mindig sokakat vonz a térségre rejtélyes történetük.

A Farkas-erdő banyafái

A banyafákat más régiókban basafaként emlegetik, a több száz éves tölgyfákat szokás így nevezni. A Farkas-erdőben egykor igazi famatuzsálemek éltek, két kocsánytalan tölgy, amik köré különös mondák szövődtek az évszázadok folyamán.

A Farkas-erdő egyik banyafája.
A Farkas-erdő egyik banyafája.

Úgy tartják, hogy egykor szombatonként boszorkányok találkoztak ezeknél a banyafáknál, akik a hiedelem szerint seprűháton érkeztek a sűrű erdőben. Nem csoda hát, hogy hiába csavarta ki törzsüket vihar, az erdészek nem hordták el maradványaikat, amik jelenleg is csendben korhadnak a talajon.

banyafa

Külön kirándulóhelyként tartják számon a banyafák területét, amik már az erdőtelepítés előtt is itt állhattak. A térségben túrázva a Gombaismereti Tanösvény végállomásánál találhatók.

A Farkas-erdő története

Az erdőség nevének eredete nem tisztázott, egyes feltételezések szerint 13. századi birtokosairól, a Farkas családról vagy egy győri püspökről kapta elnevezését, esetleg a környéken egykor élt farkasokról. Egy biztos: a terület 1875-ben a Habsburg-Estei Mária Terézia Henrietta Dorottya főhercegnő tulajdonába került, akiről el is neveztek egy forrást a Csikászó‐patak völgyében. A Mária Terézia-forrás, vagy ahogy a helyiek hivatkoznak rá, Terézia‐kút az első természetvédelmi érték Vas megyében.

Mária Terézia Dorottya férje, III. Lajos bajor királyi herceg is szeretett időt tölteni az erdőben, egyik kedvelt pihenőhelyére idővel bükkfákat ültettek. Így végül Lajos-bükköknek nevezték el azt a területet, és szintén védettséget kapott, ám sajnálatos módon a viharok széttörték a fákat, és már csak a később odaépített Királyi-kőpad emlékszik meg a hely múltjáról.

2015-ben még egy kilátót is létrehoztak az erdő szélén, amit Scherg Lőrinc erdőmesterről neveztek el. Egykor a helyén egy vadászles állt, amit a helyiek csak panorámalesként emlegettek a tetejéről nyíló csodás kilátás miatt. A régi leshelyeket lebontották, és helyére a vasi haranglábakról mintázott, 20 méter magas kilátót készítettek.

Az avasi öreg tölgy.
Az avasi öreg tölgy.

Az Országos Kéktúra útvonala is áthalad az erdőben, melyről különböző leágazások vezetnek a főbb látnivalókhoz, az előbb említett nevezetességeken kívül a Rózsáskerti kirándulóhelyen, a Hidegkúti pihenőhelyen vagy a Lajos-bükkösi kirándulóhelyen is érdemes körbenézni. A Farkas-erdő Káld községtől keletre fekvő részét Avasnak hívják, mely egy védett terület, ahol szintén egy régi, legalább 250 éves kidőlt tölgyfát lehet megcsodálni.

Magyarország 9 gyönyörű erdője mesés túraútvonalakkal

Gyönyörű erdők találhatóak Magyarországon, amik értékes növény- és állatvilággal büszkélkedhetnek.

Magyarország 9 gyönyörű erdője mesés túraútvonalakkal: van, ahol vidrákkal is találkozhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Indafotó/ fovarosi.blog.huNardai Károly.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük