Így néz ki most a csernobili atomerőmű környéke - Magyar fotós mutatja meg a szellemvidéket

Hajdanán menekültek onnan az emberek, most özönlenek vissza a turisták - döbbenetes átalakuláson ment keresztül a csernobili atomerőmű környéke.

Csernobili atomerőmű 2019

1986. április 26-án történt a mostani Ukrajna területén egy olyan atomkatasztrófa, amit még a helyi lakosok elől is el akartak titkolni a szovjetek.

Azonban ma már mindenki jól tudja, hogy felrobbant a csernobili, azaz Vlagyimir Iljics Lenin Atomerőmű 4-es reaktorblokkja. Ugyan Pripjaty és Csernobil városok között helyezkedett el az erőmű, a széljárásnak köszönhetően a Csernobil tartományába tartozó mintaváros, Pripjaty szennyeződött radioaktív anyaggal.

A csernobili atomerőmű környéke

A robbanás óta eltelt 33 év. A 4-es reaktorblokkot hermetikusan elzárták a világtól - immáron a megerősített szerkezet is a régi védőburok köré épült - ennek köszönhetően bizonyos területeket vezetővel be lehet barangolni. Többnapos túrára is lehet jelentkezni a csernobili atomkatasztrófa különböző zónáiba, de már egy nap alatt is döbbenetes helyeket lehet megismerni, ahol a múlt kísértetei még mindig őrzik magukban a régió sötét emlékeit.

Még a sugárzó anyaggal szennyezett zóna elején radioaktívsugárzás-mérőket kaptak. A kisebbik Geiger-Müller-mérő állandóan rajtuk volt, a nagyobból viszont csak 3-4 fős csoportonként jutott egy-egy darab. A képen látható mérő éppen 0,8 mikroSievert/óra dózisteljesítményt mutat. Néhány résznél sugárzásmérő kapukon is áthaladtak.
Pripjaty városában a fák vették át az uralmat. Bebizonyította a természet, hogy még a fém sem állhat a növekedés útjába - Egy fa lazán átnőtt a vaskerítés rései között.
Fotó: Zám András
A boltokból mindent kiürítettek az évek alatt. Feltehetően a rozsdás bevásárlókocsi is később került ide.
A Duga radar, vagyis Orosz fakopáncs a Nyugatról beáramló rádiófrekvenciákat zavarta meg. Jellegzetes, kopácsolásra emlékeztető zaj tette tönkre az adásokat. Az atomerőmű környékén található zavaróállomás több kilométeren keresztül húzódott, pár éve tették látogathatóvá.
A Pripjatyban található tűzoltóállomásról indultak azok a tűzoltók, akik a halálos sugárdózist szenvedtek el. A közeli kórház elzárt területén találhatóak a ruháik. A bútorok nagy részét már eltüntették a fosztogatások alatt, de még mindig a falon lóg a helyes testtartásról szóló régi felhívás.
Hajdanán ez volt a város központi kávézója. Abban az érában igyekeztek úgy felosztani a kerületeket, hogy minden résznek meglegyen a maga vonzereje: az egyikben van a színház, a másikban a kávézó, a harmadikban a kórház és így tovább.
Az egyik épület bejáratánál látható emléktábla jelzi Valery Alekseyevich Legasov szovjet tudós és Borisz Scserbina szovjet politikus bázisát. Ebben az épületben próbáltak az atomkatasztrófára megoldást találni.
Abban az időben minden egyes italautomatánál egyetlen pohár volt, melyet használat után kiöblítve vissza kellet rakni a helyére. Mára már csak a romok maradtak meg.
A régi sugárutak és tágas utcák helyét ellepték a növények. A túravezető kis képén látszik igazán, mi volt hajdanán az az objektum, ami alig látszik ki a fák közül.
Elhagyatott játékkockák, cipők és babák - ez a látvány fogadja azokat, akik meglátogatják a régi pripjatyi óvodát. Bizonyos épületekbe, mint ebbe az óvodába is, be lehet menni, az emeletekről az omlásveszély miatt azonban kitiltották a látogatókat.
Érdekes látvány, amikor az ember egy erdőben sétálva panelházakba ütközik. Elméletileg a mai napig elvétve élnek itt emberek. Olyanok költöztek ide vissza, akiknek nem volt hová menniük.
A nagy erdőségben, ami a hajdani Pripjaty városában áll, még egy egész stadion is meg tud bújni. Ugyan mindenhol rengeteg fa van, nem ajánlott hozzájuk érni - úgy általában a területen semmihez sem ajánlott érni -, mivel szennyezettek lehetnek sugárzó anyaggal.
A színház épülete kívülről meglepően jó állapotban van, csak pár mozaikdarabka potyogott le, belülről viszont a székek nagyját elvitték. Az egyik túravezető nagyszülei ebben a színházban dolgoztak, a legtöbb helyi vezető gyökerei Pripjaty városához kötődnek.
A pripjatyi vidámparkot sosem tudták megnyitni. A 26 méteres óriáskerék a katasztrófa egyik ikonikus képe lett. A vidámpark mohás részei "forró pontoknak" minősülnek, ahol erősebb a sugárzás, csak a betonon ajánlott sétálni.
Az ötödik és hatodik atomreaktor építése látható a fenti képen. Azt tervezték, hogy a környéken 12 ilyen reaktor épüljön - végül a felét sem sikerült elérniük. Az alsó képen olyan épület látható, ahova az radioaktív hulladékot szállítják. A terület tisztítása után elképzelhető, hogy lesz 10-es számú tároló is.
2010-ben készült kép a kezdetleges szarkofágról, mely ugyan védett a sugárzástól, de idővel olyan erősen korrodálódott, hogy kilyukadt a fala. Ekkor még egy fölötti mikroSievert/óra dózisteljesítményt lehetett mérni a környékén.
Fotó: <b><a id="hyperlink_5f246074de652a81980c73145b777632" href="https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1jl:Chernobyl_-_25th_anniversary_(5654372657).jpg" target="_blank">Roman Harak</a></b> / wikimedia
A nemrégiben készült képen látszik, hogy az atomerőművet egészen a likvidátorok emlékére épült szoborig meg lehet közelíteni. Az erőműre 2016-ban helyezték rá az új szarkofágot, mely száz évig tudja visszatartani a sugárzást. A környékén 0,3-as mikroSievert/óra dózisteljesítményt mértek.
Azonban ezt az atomkatasztrófát nem felejti az emberiség. A bal oldali képen látszik, mennyi település tartozott bele a zónába, amit kiürítettek vagy letaroltak a szennyezettség miatt. A jobb oldali képen az odalátogatók el is tudják olvasni a több mint 110 helység nevét.

Képek forrása: Zám András

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük