Több mint 50 éve lángol a város: hiába volt virágzó hely a katasztrófa előtt

Megmutatjuk Centralia mindkét arcát.

Centralia, Pennsylvania

Az Egyesült Államok egyik legismertebb szellemvárosa a pennsylvaniai Centralia. A korábban virágzó bányászközösség a környék gazdag antracittelepei körül jött létre, a kitermelést pedig már az 1850-es évektől több társaság is folyamatosan végezte. 

A városka sorsát az 1962-ben gyulladt bányatűz pecsételte meg, melynek okát máig nem sikerült pontosan meghatározni. A legvalószínűbb, hogy a tüzet emberi mulasztás okozta, amikor a helyi szemétlerakóban hulladékot égettek. A város alatt található szén emiatt több mint 55 éve lángol, így a lakók kénytelenek voltak elhagyni otthonukat.

Centralia előtte és utána

Fénykorában, 1900 körül Centralia 2760 lakost számlált, majd a népesség a gazdasági válságok és néhány bánya bezárását követően csökkenni kezdett. Mára mindössze heten maradtak, köztük a polgármester. Csakis nekik megengedett, hogy életük végéig a város romjai között éljenek, ám új építési engedélyt nem adnak ki, sőt, a település irányítószámát is visszavonták.

David DeKok 1976 óta dokumentálja a lángoló város történetét. A férfi több mint ötszáz cikket írt, és rengeteg fotót készített. A képek közül néhányat egy blogger, Emily Moser kinyomtatott, majd visszatért velük Centraliába, hogy megmutassa, mennyi minden változott a katasztrófa óta eltelt évtizedekben. Ismerd meg a megrázó képsorozatot és a városka szomorú történetét!

A bányászvárosban régen hét templom, öt hotel, 27 kocsma, két színház, egy bank, posta és 14 élelmiszerbolt volt. Mára a legtöbb épület veszélyessé vált, így lebontották.
Fotó: Emily Moser
A tűz pusztítása eleinte nem volt látványos, így többször is azt gondolták a lakosok, hogy a lángok kialudtak. Később három óriási ráfordítással járó oltási kísérlet vallott kudarcot.
Fotó: Emily Moser
A katasztrófával csak akkor szembesültek, amikor egy föld alatti benzintartály hőmérsékletmérésekor 78 Celsius-fokot láttak.
Fotó: Emily Moser
Később egy 12 éves fiú alatt nyílt meg a föld. A hirtelen keletkezett repedés 46 méter mély volt, a gyereknek csodával határos módon fák gyökerébe kapaszkodva sikerült megmenekülnie.
Fotó: Emily Moser
A helyiek még akkor sem voltak biztosak abban, hogy mekkora a baj, amikor már egyértelmű volt, hogy jelentős mennyiségű szén lángol.
Fotó: Emily Moser
Sokan még akkor sem akarták elhagyni otthonukat, amikor már egészségügyi következményei lettek a szénmonoxidban és széndioxidban gazdag, oxigénben szegény levegőnek.
Fotó: Emily Moser
A legtöbben ezután Mount Carmel és Ashland szomszédos településein kezdtek új életet. Később a tűz miatt a várostól délre fekvő Byrnesville faluját is el kellett hagynia a lakosságnak.
A tűz jelei sokfelé látszanak. A föld alól gőz és füst tör fel, a talaj pedig bárhol, bármikor beszakadhat. Centralia ma a katasztrófaturizmust kedvelők paradicsoma.
A becslések szerint a föld alatti szén mennyisége elegendő ahhoz, hogy a föld még további 250 évig lángoljon.
A repedések a 61-es út betonburkolatát is behálózzák. A javíthatatlan szakaszt leválasztották, helyette ma már egy másik utat használnak, mely elkerüli Centraliát.

Lassítani szabad!

Lassíts le, és élvezd az apró örömteli pillanatokat! Olyan hétköznapi apróságok ezek, amelyek mellett a napi pörgésben könnyedén elmegyünk. Egy izgalmas épület, egy érdekes felhő vagy akár egy szép naplemente, mind-mind olyan apróságok, amelyek miatt érdemes egy kicsit megállni. Merülj el a pillanatban a Gösserrel!

Promóció

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük