Büntetőpont jár érte, de így is sokan megszegik ezt a 3 fontos KRESZ-szabályt
A KRESZ-szabályok megszegéséért büntetőpontok is járnak, ám ez sem mindenkit tart vissza.
A KRESZ betartása a közlekedés minden résztvevője számára kötelező érvényű, a közúti közlekedés szabályairól szóló (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet pontjainak megszegése nemcsak bírsággal jár, de balesetveszélyes szituációkhoz is vezethet.
Az utakon azonban sajnos nem mindig azt tapasztalja az ember, hogy a közlekedők maradéktalanul betartják a szabályzatot. Ezt a hatóság büntetésekkel szankcionálhatja, a pénzbírság mellett akár több büntetőpont is kerülhet a jogosítványra, hiába tűnik egyébként apró hibának a szabályszegés.
Büntetőpontok a KRESZ-szabályok megszegéséért
Büntetőpontokat nem csak a legsúlyosabb vétségekért kaphat az ember. Ráadásul a jelenleg hatályos rendelkezés értelmében 18 büntetőpont összegyűlése után fél évre bevonják az érintett sofőr jogosítványát, és utánképzést is kell végeznie.
A jobbra tartási kötelezettség megsértése
Sajnálatos módon sokan választják a mindennapokban a belső sávot a párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten, noha a KRESZ világosan meghatározza, hogy a jobbra tartás kötelező. Még a gyérebb forgalmú utakon is köteles személygépkocsi vezetője visszatérni a jobb szélső forgalmi sávba egy előzést követően. A bírság mellett egy büntetőpont is járhat a szabály áthágásáért.
Kivételt képez, ha egyszerre több járművet kíván valaki megelőzni, olyankor ugyanis folyamatos haladásra is igénybe veheti a párhuzamos forgalmi sávot, amennyiben ezzel a gyorsabb sebességű járművek haladását nem akadályozza, illetve akkor is, ha a külső sávba a sűrű forgalom miatt visszatérni nem lehet.
Záróvonalon való áthaladás
A KRESZ a következőképp fogalmaz a záróvonalról: „hosszirányú folytonos vonal, amely az úttest felezővonalát jelzi, illetőleg a két forgalmi irányt, a forgalmi sávokat egymástól, vagy a nyílt villamospályát a forgalmi sávtól választja el; a záróvonalat járművel sem átlépni, sem érinteni nem szabad.”
A záróvonalat tehát tilos átlépni vagy érinteni, akkor is szabályszegésnek minősül, ha az előzés közben úgy lépi át a járművezető, hogy még a vonal előtt kezdte meg az előzési manővert. A sofőröknek javasolt egyfajta magas falként tekinteniük a vonalra, melynek felfestése indokkal történt, súlyos balesetek előzhetők meg a rendelkezés betartásával. Ráadásul ellenkező esetben két büntetőpont is terhelheti a jogosítványt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kijelölt gyalogos-átkelőhely előtt megálló jármű melletti elhaladás megállás nélkül
A vezetőnek mindig fokozott óvatossággal kell megközelíteni a helyet, ahol a gyalogos elsőbbséget élvez, így a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet is. Ennek olyan sebességgel szabad történnie a KRESZ alapján, hogy a járművezető eleget tudjon tenni az elsőbbségadási kötelezettségének, és szükség esetén meg tudjon állni.
A zebra előtt megálló, illetve forgalmi okokból ott álló jármű mellett tilos és rendkívül veszélyes lendületből elhaladni. A szabályzat kimondja, hogy a jármű mellett meg kell állni, továbbhaladni pedig akkor szabad, ha a sofőr meggyőződött arról, hogy azt a gyalogosok elsőbbségének megsértése nélkül megteheti. Ez súlyos vétséget jelent, hiszen a be nem látott szakaszon akár gázolás is előfordulhat. Megszegése öt büntetőpontot von maga után.
10 kérdéses KRESZ-kvíz
A villámgyors KRESZ-teszt kérdésére tudni kell a választ jogosítvánnyal.
(Képek: Getty Images.)