Így néz ki a veszélyes magyar vulkán
A Teleki-vulkán Afrika szívében helyezkedik el, de magyar vonatkozása is van.
A Hortobágy vagy éppen a Balaton mellett egyfajta magyar kuriózum a Teleki-vulkán is, annyi különbséggel, hogy az az országhatáron kívül, egészen pontosan Afrikában helyezkedik el. Ismerd meg jobban!
Az expedíció
Teleki Sámuel tudományos érdeklődése már fiatalkorában megmutatkozott. A gróf ásványtant, geológiát, földrajzot és csillagászatot tanult, ám - ahogyan az a nemesi származású ifjak körében szokás volt 19. század vége felé - felnőttként politikai ambícióit helyezte előtérbe.
Így találkozott a Magyar Földrajz Tudományok Társaság elnökével, Rudolf trónörökössel és annak feleségével, akik rábeszélték, hogy régóta tervezgetett afrikai felfedezőútja során az eredeti tervtől eltérően a Baringó-tótól felfelé fekvő vidék felé vegye az irányt. Egyes történelemtudósok szerint Telekinek a Stefánia hercegnővel való románca miatt kellett az országot elhagynia.
Ludwig von Höhnel tengerészhadnaggyal vágott neki az ismeretlennek 1887 februárjában, hogy megtalálja a legendás sivatagi tengert, melynek partján - a legenda szerint - óriások törzsei élnek.
Az expedíció a Kilimandzsárón és a Kenya-hegyen át haladt, előbbin egészen a hóvonal határáig, vagyis 5310 méterig jutottak - az európai felfedezők közül ők merészkedtek először ennyire magasra. Utóbbin 4300 méterig jutottak, ami pedig már azért is különlegességnek számít, mert elsőként hódították meg a hegyet.
A Teleki-vulkán
Útjuk során Afrika több fehér foltját sikerült kiszínezniük. Többek között ismeretlen népcsoportokat és két nagy tavat is felfedeztek, melyeket Teleki a trónörökös és annak felesége után Rudolf-tónak és Stefánia-tónak nevezett el: ma a vizek a Turkana-tó és a Chew Bahir-tó nevet viselik.
Ám a legnagyobb felfedezés mégis annak a vulkánnak megtalálása volt, amelyet Höhnel nevezett el a grófról. Könyvet is írt expedíciójukról, ami a Teleki Sámuel gróf felfedező útja Kelet-Afrika egyenlítői vidékein 1887-1888-ban címet viseli.
A tűzhányóra a Rudolf-tótól délre, a Suguta-folyó völgyében találtak rá - szinte észrevétlenül húzódott meg a Kelet-afrikai-árokban. Höhnel kerek kráterként írta le, sárga, zöld és vörös lejtőkkel, de említette az ott uralkodó hőséget, valamint az intenzív kén- és klórszagot is.
Napjaink geológiai vizsgálatai alapján Telekiék ottjártakor éppen működött a vulkán, bár nem a főkráterből, hanem valószínűleg az oldaljáratokból szivárgott a láva.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A vulkanikus tevékenység már nagyjából 75 millió évvel ezelőtt beindult, valószínűleg akkor alakult ki az árkos terület. A Teleki-vulkán máig aktívnak számít, a 20. század folyamán is produkált látványos geológiai jelenségeket.
Képek: 2.bp.blogspot.com; www.gekko.ro; ictnguru.blogspot.hu.
OLVASD EL EZT IS!
- nemzeti park
- világjáró
Máig nem tudni, mitől mozognak az élettelen tárgyak: a Halál-völgy rejtélye
- dél-amerika
- hegyvidék
A város, aminek nem lenne szabad léteznie
- új-zéland
- sziget