Óriási katakomba bújik meg a föld alatt: San Gennaro borzongató látványossága csaknem 2 ezer éves

San Gennaro óriási katakombája borzongató hely.

San Gennaro katakomba
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nápoly leghíresebb látványossága a San Gennaro katakomba, mely csaknem kétezer éves, kiterjedése pedig nagyobb, mint Róma leghíresebb katakombáié.

A területen eredetileg három külön temető volt, amelyeket Szent Gaudiosznak, Szent Perselusnak és Szent Januáriusznak szenteltek. A mai létesítmény több szintből áll. Az alsó szint, a 3-4. századi a legrégebbi, mely azelőtt egy kereszténység előtti temető lehetett, de később átadhatták a területet a keresztényeknek. A 2. szint a 4., illetve 2. századi temetőt foglalja magában. Az első építmény valószínűleg e két korai temetkezési hely összeolvadásából jött létre. A katakomba magasabb részében a püspököket temették el. Mélyebb szakaszában egy 6 méter belmagasságú föld alatti bazilikát építettek Nápoly 52 védőszentje közül az első, Szent Agrippinosz tiszteletére, akinek a maradványai a 4. században kerültek ide. A katakomba San Gennaro, vagyis Szent Januáriusz nevét viseli, aki a legnépszerűbb és legkedveltebb védőszent a nápolyiak közül.

A helyet az V. században szentelték neki abból az alkalomból, hogy itt helyezték el földi maradványait. IV. János püspök (842-849) a 9. században a nápolyi székesegyházba szállíttatta azokat. A szent eredetileg Benevento püspöke volt, akit meggyőződése miatt fejeztek le. 472-ben Nápoly védőszentje lett. Azt remélik tőle, hogy megelőzi a betegségeket és a vulkánkitöréseket. Szent Januáriusz legendája szerint 1527-ben megállította a pestist, 1631-ben pedig megakadályozta a Vezúv kitörését. Korábbi cikkünkben mi is írtunk a szent különleges vérereklyéjéről, mely csodával határos módon nem alvadt meg végleg - évi egyszer folyékonnyá válik.

A San Gennaro katakomba

A következő képeken bemutatjuk a San Gennaro katakombát néhány további érdekesség kíséretében.

A katakomba hátborzongató hely, de a legkedveltebb nápolyi látványosságok egyike is. Sejtelmességét látványos fényekkel fokozzák.
Fotó: mathess / Getty Images Hungary
Mintegy 6 ezer négyzetméter. Nagy kiterjedése annak köszönhető, hogy tufába vájták, ami könnyen és gyorsan megmunkálható volt egyszerű eszközökkel is.
Fotó: mathess / Getty Images Hungary
A hely egy további különlegessége, hogy az első dél-olaszországi keresztény festményeket is őrzi.
Ezen a képen például Szent Januáriusz látható.
A katakombákban egyébként megközelítőleg kétszáz olajlámpást találtak, melyek kora a késő ókortól a középkorig terjed. A leletekben nápolyi és 54 afrikai vörös csúszólámpa is található. Ezekből kiolvashatók a kereskedelmi útvonalak, illetve azt is megmutatják, kik használták a katakombákat temetkezési és rituális célokra adott időszakban.
A 11. századig a katakombák nápolyi püspökök temetkezési helyei voltak. A 13. és 18. század között súlyos fosztogatás történt. A katakombák helyreállítása csak a csontvázmaradványok másik temetőbe való átszállítása után vált lehetővé.
A II. világháború alatt a katakombát a helyi lakosság használta menedékként. A helyet 1969-ben nyitotta meg újra a nápolyi érsek, és 1971-ben megkezdődtek a régészeti ásatások.
Fotó: Dominik Matus

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

 

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük