Még a bőre is megmaradt a több millió éve élt dinónak: fantasztikus leletre bukkantak Kanadában
Az ősállat egy nodosaurus volt, mely a ma élő rinocéroszoknak felelhetett meg a dínók körében.
Egészen fantasztikus, hogy egy kivételes leletnek köszönhetően saját szemünkkel láthatunk egy több mint 100 millió évvel ezelőtt élt dinoszauruszt, csaknem teljes valójában.
E leletek ugyanis rendszerint csupán csontok, de a szóban forgó, Alberta területéről származó maradvány nem. Ennek az ősállatnak jól látható a bőrfelszíne, kivehetőek redői, vonásai, illetve mint vizsgálatok megállapították, belső szervei egy része is megmaradt.
Az albertai Nodosaurus
Több évig tartó, zárt ajtók mögötti kutatás után tárták a nyilvánosság elé a leletet - amely 2011-ben került elő -, a körülbelül öt és fél méteres, több mint 1360 kg-os fosszíliát, amely, mint a kiállító Royal Tyrrell Múzeum szakértője, Don Brinkman nyilatkozta, gyakorlatilag egy dinómúmia.
Az állat a Nodosaurus egy korábban ismeretlen faja lehetett, mely 110 millió éve egy folyóparton pusztulhatott el. Ezután a sodrás magával vihette a tengerig, majd elnyelhette a salakos talaj, ahol megindult a fosszilizáció.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Nodosaurus a Nodosauridae család egyik neme. A család egy húsz nemet felsorakoztató őslénycsalád, melyet Othinel Charles Marsh őslénykutató nevezett meg 1890-ben.
A Nodosaurust domború gyíknak is szokták nevezni. Egyedeik 4-6 méteresre is nőttek, jellegzetességük pedig erős páncélzatuk volt: nyakukat és hátukat széles, apró domborulatokkal szórt csontlemezek fedték. A négy lábon járó, növényevő ősállatok maradványaira Észak-Amerikában leltek, de a Nodosauridae család további nemei egyébként Ázsia, Ausztrália és az Antarktisz területén is előfordultak.
A lelettel való ismerkedés minden szempontból érdekes volt, de a szakértők beszámolója szerint az egyik legszenzációsabb felfedezést mikroszkópos vizsgálat közben tették. Pigmentet találtak az állat bőrében, mely hiteles információt szolgáltatott arról, hogy egykor vörös színű lehetett a dinoszaurusz. Színe Jakob Vinther, a Bristoli Egyetem állatszínezet-szakértője szerint minden bizonnyal a védekezés funkcióját tölthette be.
A kivételes épségben megmaradt dinoszaurusz egyike a legérdekesebb dinóleleteknek, melyek valaha előkerültek. Rápillantani felér egy valóra vált időutazással.
Az élővilág legszívósabb állatai
Nemcsak az őslények, de ma is élő, szinte irreálisan szívós állatok tanulmányozása közben is számos izgalmas tényre jöttek rá a tudomány emberei: hihetetlen, mi mindent kibírnak.
Forrás: archeology-world.com
OLVASD EL EZT IS!
- múmia
- rekonstrukció