10 napot töltött a tenger alatt egy magyar nő: a NASA vizsgálta a reakcióit
Magyar kutató is részt vett a NASA legújabb expedíciójában.
Egy magyar kutató, Ari Csilla neurobiológus is részt vett a NASA legújabb, sorrendben 23. NEEMO expedíciójában. Az űrügynökség legújabb mélytengeri küldetésében a Floridában dolgozó Ari Csilla neurobiológus mellett három másik női kutató is részt vett, köztük két űrhajós: amerikai részről Jessica Watkins, az Európai Űrügynökség - ESA - képviseletében pedig Samantha Christoforetti - számolt be róla az Űrvilág asztronautikai hírportál.
A NEEMO, vagyis NASA Extreme Environment Mission Operations az extrém környezetben végrehajtott műveletek expedíciója. A küldetés során űrhajósokat, mérnököket, különböző kutatókat küldenek a világ egyetlen tenger alatti kutatóállomására, az Aquarius-ra.
A kutatók, akik helyi idő szerint pénteken délután tértek vissza a mélyből a felszínre, tíz napot töltöttek el 19 méteres mélységben. A NEEMO-23 küldetés célja az volt, hogy kiderüljön, hogyan élnének az űrhajósok, kutatók a Holdon, a földinél kisebb nehézségi erő mellett.
Mi volt a kutatók feladata?
A küldetés során különféle beavatkozásokat teszteltek a legénységen, illetve egészségügyi és pszichológiai változásokat figyeltek meg, mint például stressz-reakciót, a reakcióidő alakulását, a memóriát, látást, ízérzékelést, ügyességet, izomerőt. Vizsgálták a testben élő mikrobiomot, az alvásminőséget, a szívritmust, a test összetételét. Ezek mellett számos új technológiát is kipróbáltak, mint például a Hold-leszállási szimulátort vagy a Hold elhagyására szolgáló speciális berendezéseket.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A közlés szerint az expedíció során szerzett eredmények nagyban hozzá fognak járulni a későbbi Hold- és Mars-küldetések sikeres megvalósításához. A kísérletben egy víz alatti űrséta-szimuláció során kipróbálták az ESA által fejlesztett holdi evakuációs berendezés - LESA, Lunar Evacuation System Assembly - második változatát. A LESA feladata egy esetleg mozgásképtelenné váló űrhajós mentésének segítése a Holdon.
A kiemelt kép illusztráció. Forrás: Getty Images.
Ez a lány lesz az első ember, aki a Marsra léphet
Alyssa Carson már egészen kicsi kora óta tudja, hogy egyszer űrhajós lesz belőle. Már évek óta részt vesz a NASA kiképzőprogramjában, hogy 2033-ban, amikor esedékes lesz a Mars-expedíció, ő lehessen az első ember, aki a vörös bolygóra lép.
Ez a lány lesz az első ember, aki a Marsra léphet - Évek óta tart a kiképzése
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- érdekesség
- tudomány