Így öl meg a munkahelyed: ha ezeket a jeleket tapasztalod, ideje váltani

Munkahelyi stressz, mint világszerte vezető halálok? Ha így folytatjuk, idővel sajnos ez sem kizárt.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Életünk java részét a munkahelyünkön töltjük - negyven év alatt ez csaknem tízezer napot jelent -, ezért nagyon nem mindegy, hogy ezt milyen körülmények között tesszük. Szinte minden hónapra jut egy új kutatás a munkahelyi stressz egészségre gyakorolt káros hatásairól.

Egy 2015-ös, háromszáz tanulmányt összefoglaló kutatásban például kimutatták, hogy a jelenség hasonlóan gyakori mértékben járul hozzá a korai halálozáshoz, mint a passzív dohányzás. Léteznek olyan apró jelek, melyeket, ha valaki naponta megtapasztal a munkahelyén, érdemes elgondolkodni a váltáson, mielőtt túl késő lenne.

Túlzott stressz

Korábban az Európai Szívgyógyász Társaság folyóiratában publikálták egy brit kutatócsoport eredményeit, akik londoni hivatalnokokat vizsgáltak több éven keresztül. Az eljárás végén kiderült, hogy a munkahelyi stressz nagymértékben fokozza a koszorúér-betegség, illetve a szívinfarktus kockázatát. Ezenkívül a magas vérnyomás, a hasi elhízás és a cukorbetegség is gyakoribb volt azoknál, akik nem tudták feldolgozni a túlzott munkahelyi stresszhatást.

Rendszeres túlóra

A gyakorta hosszúra nyúló munkaidő nem tesz jót az általános egészségnek, az American Journal of Epidemiology folyóiratban publikált finn tanulmány szerint ráadásul az agyműködés hanyatlásában is jócskán közrejátszik. A kísérletben 2214 brit közalkalmazottat vizsgáltak, a kutatók pedig megállapították, hogy azoknak, akik hetente 55 óránál többet dolgoztak, a rövid távú memóriájuk rosszabbnak bizonyult a heti negyven vagy kevesebbet dolgozók memóriájához képest. Ezenkívül a vizsgált csoport esetenként a szófelidézés során is problémákba ütközött.

Biztonság hiánya

A bizonytalan munkakörülmények, a vezetőség által alkalmazott megfélemlítő magatartás vagy a pszichés bántalmazás egyaránt visszavetheti az egészségi állapotot. A megfélemlítésnek gyakori formája a munkavállalóval szembeni támadó, fenyegető fellépés, amitől a dolgozó veszélyeztetve érzi pozícióját - mindez szorongást válthat ki, az emberek elveszítik önbizalmukat, idővel pedig egészségi és mentális problémák is jelentkezhetnek.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Túlságosan alacsony fizetés

Az alulfizetettség mondhatni egyenlő a megbecsülés hiányával. A honoráriumnak több fajtája lehet - bónusz, prémium -, ezért mindenekelőtt a legfontosabb, hogy az ember tisztában legyen saját elvárásaival, céljaival, amit aztán a vezetőség elé tárhat. Ha minden igyekezet és szorgalom ellenére esélytelennek tűnik egy tisztességes megállapodás, érdemes munkahelyet váltani.

Így kovácsolj előnyt a gyakori munkahelyváltásból: hasznodra is válhat

A sűrű váltás nem feltétlenül rossz, csak tudatosnak kell lenni.

Elolvasom
Ezt is szeretjük