Hogy képesek a medvék hónapokat átaludni? A tudósokat is foglalkoztatja a téma
Ez történik a medvék szervezetében a téli hónapok alatt.
Nyirkos téli reggeleken, álmosan munkába indulva valószínűleg te is irigyled a medvéket, akik képesek átaludni egy teljes évszakot - se míting, se tömegközlekedés, se karácsonyi bevásárlás.
Ha mindeközben az is megfordult már a fejedben, hogy mégis hogyan lehetséges hónapokig túlélni energiabevitel nélkül, akkor olvass tovább.
A medvék téli álma
A medvék - és több más vadon élő állat - téli álma az időszakos éhínség miatt alakult ki. Mivel a téli hónapokban nem jutottak volna táplálékhoz, ezért egy-két hónapos zsírfelhalmozással járó felkészülési időszakot követően egy védett barlangba vonulnak, és fel sem kelnek tavaszig.
A testhőmérsékletük 7-8°C-ot csökken ilyenkor, anyagcseréjük 50%-kal visszaesik, szívverésük, lélegzetvételük nagymértékben lelassul, mozgásuk kimerül a hőtermeléshez szükséges apró izomremegésekben. Ennivalóra és vízre nincs szükségük, mert a felhalmozott zsírraktárukból elegendő energiát vesznek fel. A téli álom során akár testsúlyuk 25%-át is elveszíthetik a medvék.
A tudósok érdeklődése leginkább amiatt fordult a medvék téli álma felé, hogy mindez miképpen élhető túl. Ha az ember csak percenként venne levegőt, a súlyos oxigénhiány és a lassú véráramlás sztrókhoz vezetne. A medvéket ettől az anyagcsere 50%-os visszaesése menti meg.
Ugyancsak kérdés, hogy a jelentős testsúlytöbblet miért nem vezet cukorbetegséghez. A grizzly medvék esetében nagyrészt a PTEN nevű fehérje áll a háttérben. Ez a zsírsejtek felszínén is megtalálható fehérje kikapcsolása felel azért, hogy a téli álomra készülve a medvék érzékenyebbek az inzulinra, így az elfogyasztott táplálékból anyagcsere-probléma nélkül keletkezhet zsír. A téli álom idején a PTEN fehérje bekapcsol, így a medve zsírszövete energiává és hővé alakul. Biotechnológiai vállalatok kutatói dolgoznak azon, hogy a medvék téli álma során megfigyelhető működési mintázatokat emberi vonatkozásban is alkalmazhassák. A megszerezett tudás segítheti a sztrók és a cukorbetegség kezelését.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A klímaváltozás hatása a téli álomra
A klímaváltozás azonban sok egyéb mellett a medvék téli álmára is hatással van. A spanyol Fundación Oso Pardo hosszú ideje nyomon követi a barna medvék téli viselkedési szokásait. Az elmúlt években azt tapasztalták, hogy az északnyugat-spanyolországi Kantábriai-hegység területén élő barnamedvék már nem alszanak téli álmot. A klímaváltozás miatti egyre enyhébb teleken találnak annyi élelmet - mogyorót, makkot, bogyós gyümölcsöt -, amivel kihúzhatják tavaszig. Ugyanez figyelhető meg az állatkertben élő medvék esetében.
Váratlan látogatót rögzített a méhész kamerája
Sedef mindenfélét kipróbált a maci távol tartására: előbb fémketrecet vont a méhkaptárak köré, de ez nem jelentett akadályt. Végül rejtett hőkamerát szerelt az udvarra, hogy megfigyelje az állat mozgását.
Váratlan látogatót rögzített a méhész kamerája: szenzációs ötlete támadt
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary