Tudod, hogy néz ki egy bébi kacsacsőrű emlős? Ennél cukibbat ma már nem látsz

A kacsacsőrű emlősök kölykei az erszényes emlősökéhez hasonlóan csupaszon és vakon jönnek a világra.

Cuki kacsacsőrű baba
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A világ egyik legkülönlegesebb állata a kacsacsőrű emlős. Amikor a 18. században felfedezték a létezését, a tudósok a vizsgált maradványok láttán azt hitték, hogy valaki hamisítványt készített, amihez három különböző állat részeit használta fel.

Ma már jól tudjuk, hogy az Ausztráliában honos állat nagyon is létezik, és különleges tulajdonságai a kontinens szeparáltságának köszönhetően maradhatott fenn. Ám a klímaváltozás miatt sajnos egyre zsugorodik a kacsacsőrűek élőhelye, felfedezésük óta populációjuk 30%-kal csökkent.

Ugyan 1912-ben betiltották a vadászatukat - addig ugyanis ezrével gyilkolták őket a bundájuk miatt -, valószínűleg az Ausztráliában található gátrendszerek is erősen befolyásolták az élőhelyeiket. Kutatók szerint ma már joggal felmerülhet az aggodalom, hogy kihalhat ez a misztikus, rengeteg új ismeretet rejtő faj.

A kacsacsőrű emlős különleges, Kelet-Ausztráliában élő tojásrakó emlős. 1798-ban fedezték fel, kezdetben hitetlenkedve fogadták a tudósok. Érdekesség, hogy a lapos, kacsacsőrre emlékeztető szájszerve valójában kemény bőrből van, így sokkal érzékenyebb.
A nőstények tojásaikat testükkel melegítik, amikből az erszényesek újszülöttjeihez hasonló vak és csupasz kölykök kelnek ki. Nincsenek emlőik, hanem a hasi bőr alól szivárog ki a tej, mint az izzadtság, abból táplálkoznak a kicsinyek.
Ausztrália kontinense mintegy konzerválta ezeket az állatokat a mezozoikum végén. A kacsacsőrű emlős hímjeinek hátsó lábán található sarkantyúból mérget képesek fecskendezni a támadóikba, ami olyan erős fájdalmat okoz, hogy még morfiummal sem lehet csillapítani.
A kacsacsőrű emlős anyatejében lévő fehérje az antibiotikum-rezisztens szuperbaktériumok elleni harcnak egyik kulcseleme lehet. Antibakteriális tulajdonsága miatt ez a protein lehet az alapja új antibiotikumos kezeléseknek.
A félig vízi életet élő emlős speciális vízi térlátásra képes. Csőre körül negyvenegyezer elektromos érzékelő és harmincezer nyomásérzékelő receptor található, emiatt képes kitűnően navigálni még a zavaros vízben is.
Fotó: <b><a id="hyperlink_71b054dd7605981fd60682e2fb272cbb" href="https://www.flickr.com/photos/30555753@N03/3943667382" target="_blank">NSW DPI</a></b> / flickr

(Képek forrása: Getty Images Hungary, flickr, pinterest)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük