A Gestapo mellett kémkedett a bátor francia lány: Jeannette Guyot édesanyját koncentrációs táborba deportálták
Jeannette Guyot Franciaországban kémkedett a német megszállás idején, és az egyik legkiválóbb ügynök vált belőle.
Jeannette Guyot 1919. február 26-án született Chalon-sur-Saône folyóparti település mellet, Franciaországban. Amikor 1940-ben az országot megszállták a németek, ő és családja csatlakozott az ellenálláshoz.
Segített elmenekülni a megszállt övezetekben lakó embereknek hamis igazolványokkal, és hajóval utaztatta őket északabbra, biztonságos helyre. 1941-ben találkozott a híres Rémy ezredessel, aki kifejlesztette a Confrérie Notre-Dame nevű hírszerző hálózatot, mely a megszállt zóna legfontosabb hálózata lett.
Jeannette Guyot története
Ebben a fontos hírszerzői fonalban lett összekötő tiszt Jeannette Guyot, aki üzeneteket továbbított a dél-franciaországi Vichy-kormányhoz. A következő évben letartóztatták őt és családját is, és bebörtönözték három hónapra - mindenesetre a bátor nő semmit sem árult el, és nem volt ellenük semmi bizonyítéka a németeknek. Kiengedték, de az igazolványát (Ausweis) elvették tőle. Ennek ellenére tovább tudta folyatni az embercsempészetet, és havonta egy tucat menekülőt juttatott át a demarkációs vonalon.
Később Remy ezredes (Gilbert Renault) kiterjedt hálózatát leleplezték, így menekülnie kellett Lyonba. Ott találkozott Jacques Robert-rel, akit Angliából küldtek Franciaországba ejtőernyővel. Ő alapította meg a Phratrie hálózatot, tagjainak feladatai közé tartozott a hírszerzésen kívül a szabotázs, a szövetségesek segítése és a civilek menekítése.
A Gestapo tagjai megkörnyékezték Jeannette Guyot-t, akit 1943-ban ki kellett menteni a megszállt zónából egyenesen Londonba. Itt találkozott újra Rémy ezredessel - aki hajóval szökött el Franciaországból. A nő nem szeretett volna irodai háttérmunkát végezni, vissza kívánt jutni Franciaországba. Kiképezték katonai hírszerzésre és ejtőernyős küldetésekre, azt kapta feladatként, hogy megfigyelje a német csapatok mozgását. A Gestapo figyelő tekintete mellett kellett ténykednie, biztonságos házakat felderítenie két másik társával sussexi csapatok számára. Két hónapot töltöttek ezzel, és számos landolózónáról és közel száz biztonságos épületről tudtak beszámolót küldeni Angliába.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Gestapo irodája melletti kávézóban rejtegette a csapat rádiósát, amit akkor Café de l'Electricitének hívtak, később átnevezték Café des Sussexre. Párizsi támaszpontjáról Jeannette Guyot mindeközben egész Észak-Franciaországot bejárta olyan poggyászokkal, amikkel ha lebukik, akkor minden bizonnyal kivégezték volna.
Párizs felszabadulása után tudta csak meg, hogy édesapját 1944 elején Németországba deportálták, és a bajoroszági Chamban vesztette életét, édesanyját pedig szintén letartóztatták, őt Ravensbrückbe deportálták, a Berlintől északra fekvő koncentrációs táborba, ahol nők tízezreit gyilkolták meg. Szerencsére édesanyja, Jeanne azon 300 francia nő közé tartozott, akiknek szabadságát egy Gestapo-tiszt eladta a Svájci Vöröskeresztnek 1945 áprilisában.
Ezután Guyot visszavonult Sevrey városába, és feleségül ment egy másik sussexi ügynökhöz, Marcel Gaurcherhez. Megválasztották a Becsületlégió parancsnokává, több kitüntetést is kapott. Egyike volt annak a két nőnek, aki a második világháborúban amerikai kitüntetést is kiérdemelt, ami a Kongresszusi érem után a második legmagasabb rangú jutalom. Merészségéről, kitartásáról rendre tanúbizonyságot tett, mindig a legkockázatosabb feladatokat vállalta el.
A háború után nyugodt életet élt, kerülte a nyilvánosságot. Két lánya és fia született, 2016. április 10-én hunyt el 97 évesen.
Vannak, akik szörnyű tetteik miatt váltak hírhedtté: a történelem 7 legördögibb nője
Nem csak a férfiak kezéhez tapadt vér a történelem során, egyes nők brutális kegyetlenséggel gyilkoltak.
A történelem 7 legördögibb nője - Van, akihez 100 haláleset is köthető
Nem csak a férfiak kezéhez tapadt vér a történelem során, egyes nők brutális kegyetlenséggel gyilkoltak.
Elolvasom(Borító- és ajánlóképek forrása: Jeannette Guyot - The Telegraph / Wikipedia Közkincs, cikken belüli képek forrása:)