Hihetetlen módszerrel próbálnak az emberek pénzéhez jutni a csalók az MNB nevében: ezt mondják a telefonba
Magánszemélyeket hívnak a csalók a Magyar Nemzeti Bank nevében, és így próbálják megszerezni az érzékeny adataikat.
Magánszemélyeket hívnak a csalók a Magyar Nemzeti Bank nevében, és így próbálják megszerezni az érzékeny adataikat.
Az MNB közleményben figyelmeztet rá, hogy a jegybank soha nem keresi meg az ügyfeleit ilyen módon.
Csalók az MNB nevében
Csalók hívnak telefonon magánszemélyeket, s ennek során a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nevében próbálják megszerezni az ügyfelek adatait és pénzét, holott a jegybank semmilyen esetben nem keresi meg az ügyfeleket - idézi a HVG az MNB közleményét.
A bank hozzáteszi, hogy az MNB tevékenységi körébe nem tartoznak bele a lakossági vagy vállalati banki elszámolás, illetve adminisztrációs tevékenységek.
A bank ügyfélbejelentések alapján értesült a visszaélési kísérletekről, amelyek során a csalók sürgős intézkedést kérnek az emberektől, és segítséget (például „vírusirtó” programot) ajánlanak nekik az állítólagosan „megtámadott” bankszámlájuk elleni védekezéshez, írják.
A telefonálók azt állítják a beszélgetések során, hogy „közreműködnek a banki utalásokban”, és arról érdeklődnek, az ügyfél indított-e utalást bankszámlájáról, mert csalás gyanúja merülhetett fel. Amennyiben a hívott fél nem akar együttműködni, a csalók a bankszámla „befagyasztásával” fenyegetőznek.
Sem az MNB, sem a kereskedelmi bankok nem kérik el soha az ügyfelektől telefonon vagy elektronikus úton azok bizalmas azonosítóit (például internet- vagy mobilbanki jelszót, SMS-ben kapott megerősítő kódot).
Az ilyen hívásoknál ezért érdemes pontosító kérdéseket feltenni, gyanús esetben megszakítani a kapcsolatot és az ismert banki ügyfélszolgálati telefonszámon érdeklődni, vagy a rendőrséghez fordulni.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kibercsalások során telefonon, SMS-ben vagy e-mailen, megtévesztéssel, érzelmi manipulálással próbálják rávenni az ügyfeleket, hogy adják ki bizalmas, titkos banki azonosító adataikat (belépési azonosító, jelszó, PIN-kód, telekód stb.). Előfordulhat, hogy a csalók e-mailben vagy akár egy népszerű csevegőprogramon keresztül hamis banki honlapra invitálnak, vagy egy „vírusirtó” (valójában kémprogram) letöltését kérik. Ha valaki esetleg mégis küldött pénzt a csalóknak, érdemes azt is haladéktalanul bejelenteni a bankjának (az összeg visszaszerzése érdekében) és a nyomozó hatóságnak.
A letöltéssel vagy a linkre kattintva az ügyfelek maguk szolgáltatják ki a csalóknak banki adataikat a hamis banki honlapon, illetve ártó szándékú vírust (trójai programot) helyeznek el számítógépükön. Utóbbival ugyanis távoli hozzáférést tesznek lehetővé banki eszközeikhez a csalóknak, fogalmaz a közlemény.
Rafinált módszerrel támadnak a csalók az Erste Bank nevében: tilos reagálni erre az e-mailre
Az Erste Bank nevében küldenek nagyon veszélyes e-maileket a csalók.
Rafinált módszerrel támadnak a csalók az Erste Bank nevében: tilos reagálni erre az e-mailre
Az Erste Bank nevében küldenek nagyon veszélyes e-maileket a csalók.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!