Mindannyiunkat érint! Súlyos csalásokra derült fény
Sok a feketén alkalmazott munkavállaló a munkaerőpiacon.
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal nagyjából mostanra végzett egy széleskörű ellenőrzéssel, aminek eredménye az lett, hogy a vizsgált cégek többsége csal - áll a Nemzeti Munkaügyi Hivatal összefoglalójában.
Többségében olyan problémákkal találkoztak, miszerint nem adja meg a munkáltató a dolgozót megillető pihenőidőt vagy például nem fizeti ki a túlórát.
21 munkáltatót figyelmeztet a hatóság
A munkaügyi hivatal jelentésében az áll, hogy az ellenőrzött munkáltatók 85%-ánál, valamint a munkavállalók harmadánál állapítható meg szabálytalanság előreláthatóan.
A hivatal 811 munkahelyet és 4300 munkavállalót vizsgált a következő szempontok alapján: munkaidő, pihenőidő és a rendkívüli munkavégzés szabályainak érvényesülése, a munkáltatók nyilvántartása, a munkabér mértéke és védelme, valamint a bejelentés nélküli foglalkoztatással kapcsolatos jogsértések.
A hatósági vizsgálat végeredményeképpen várhatóan 170 munkaügyi bírságot fognak kiszabni, 254 munkaadó esetén kötelezik a céget a szabálytalanság megszüntetésére, 263 munkáltató esetén fognak kötelezés nélküli határozatot hozni és végül 21 munkáltatóval szemben élnek majd a figyelemfelhívás eszközével.
Nem érdekli őket az ellenőrzés?
A leggyakoribb hiba a hiányos vagy nem valós munkaidő-nyilvántartás, a munkaidő-beosztással kapcsolatos rendeletek megsértése, valamint a heti munkaidő megengedett legmagasabb mértékének megszegése volt. A pihenőidőt megadását viszonylag betartották a vizsgált cégek, viszont nem egy esetben találkoztak a hatóság emberei azzal, hogy az ellenőrzés ideje alatt próbálta meg a munkáltató a feketén dolgozó munkavállalót bejelenteni az adóhatóság felé. Sok munkaadó ezen kívül az éjszakai vagy a műszaki pótlékot sem fizette ki legálisan a dolgozóknak.
A munkavédelmi hatóság munkáját sok esetben nem könnyítik meg, főként a kereskedelemmel foglalkozó vállalkozások. Ez azt jelenti, hogy akadályozó magatartást alkalmaznak, passzívak, az iratokat nem bocsátják a hatóság rendelkezésére, de olyan is előfordult, hogy nem akarták a kiszabott bírságot befizetni vagy a munkavállalót bejelenteni. Jellemzően ezek a munkáltató az utóellenőrzés során is hasonló viselkedést mutattak. Ide tartoznak azok az esetek is, amikor a munkáltató egyszerűen nem jelenik meg, a hivatalos címen nem érhető el, vagy nem reagál a megkeresésre.
Miért csalnak?
A hatóság feltételezése, hogy sokszor a nem ismerik a szabályokat. Egy másik tipikus eset, hogy a munkaadó a megrendelések visszaesésével magyarázza az el nem utalt béreket.
A harmadik típusa a jogsértéseknek a szándékosan elkövetett szabálytalanság, hiszen ebben az esetben a munkáltatók mentesülnek az adó és járulékfizetés alól. A munkavállaló pedig, sokszor az állását féltve, ugyan tisztában van a jogsértéssel, mégsem mer fellépni a saját érdekében.
Miért félünk attól, amit nem ismerünk?
Hogyan formálja a mesterséges intelligencia a mindennapjainkat?
A Femina Klub októberi vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a mesterséges intelligencia rejtelmeiről beszélget. Vajon hogyan fog alakulni a világunk a mesterséges intelligencia térhódításával? Milyen szerepe lesz az AI-nak mindennapjainkban?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. október 24. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amikor a munkavállaló a hibás
Ez ugyan nem a munkaügyi hivatal ellenőrzése során, de olyan esetek is előfordulnak, amikor a munkavállaló részéről állapítható meg például a szándékos károkozás, de ezt minden esetben bizonyítani kell. Vagy például ha a munkavállaló viselkedésével olyat tesz, ami azonnali hatállyal való kirúgást eredményez, azt sem elég szóban megtenni, írásban meg kell erősíteni azt.
- munkahely
- munka
- csalás
- munkajog
- munka törvénykönyve
- munkahelyi ártalmak
- belföld
- munkaügy
- munkavállaló
- munkaadó
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- beteg
TBC-t kapott a munkahelyén
- pályázat
- család
A te munkáltatód kihasználja a kedvezményt?
- támogatás
- munka