A te munkáltatód kihasználja a kedvezményt?

A kormány tovább segít

Az állam tovább segíti a munkába visszatérő anyákat.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkára, Fülöp Attila a kormány újabb Családbarát munkahely pályázatának meghirdetéséről beszélt.

A helyettes államtitkár szerint kezd megint divatossá válni a gyerekvállalásról beszélni, amiről az elmúlt években és évtizedekben megfeledkeztek róla az emberek.

Egyre divatosabbak a családok

A kormány 2014-ben is meghirdeti a Családbarát munkahely pályázatot. A cél, hogy a cégek és vállalkozások körében is elősegítsék, hogy azok egy kisgyermekes munkavállalóval úgy próbáljanak meg együtt dolgozni, hogy figyelembe veszik azt, hogy családja van.

Ez a munkáltatónak is jó lesz, hiszen sokkal erősebb lojalitás és elköteleződés alakul ki egy ilyen kapcsolat során.

A Családbarát munkahely pályázatot idén is négy kategóriában hirdeti meg a kormány, kis-, középvállalkozásoknak, nagyvállalatoknak és költségvetési szerveknek. Lebonyolítója a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet. A pályázatokat március 17-ig lehet benyújtani. Minden pályázó maximum 1,5 millió forint támogatásra tud pályázni azzal, ha a saját vállalatánál például képzéseket indít, kirándulásokat szervez vagy éppen gyermekmegőrzőt alakít ki. Ezekkel a családbarát intézkedésekkel pályázhat egy vállalat. A pályázatra tavaly több mint száz cég jelentkezett. A családbarát munkahely titulus kezd egyre népszerűbbé válni, és a család, akárcsak régebben, egyre divatosabb lesz.

Feleannyi házasság 25 év alatt

1982 óta minden évben egyre kevesebb ember él Magyarországon, ami azt jelenti, hogy több mint nyolcszázezer fővel vagyunk kevesebben - ez 30-40 középméretű települést jelent. A házasságok száma pedig a rendszerváltás óta a felére csökkent, ez azt jelenti, hogy a korábbi 80-90 ezerhez képest most évente 40 ezer házasságot kötnek az emberek. A két folyamat között könnyen húzható párhuzam. Szembesülni kell ezekkel a tényekkel.

Ők is tudnak szerelmesek lenni

Nézegess képeket!

Elolvasom

A kormányváltáskor 2010-ben az egyik legszembetűnőbb változás az volt, hogy a család- és a gyermekvállalás támogatása, a gyermekek felnevelésének és vállalásának támogatása kiemelt célként szerepelt. Az elköteleződés mind a család, mind a munka irányába igaz. A 2011 januárja óta életbe lépett családi adókedvezmény kibővítése az értékteremtő munka és a család között hozza létre a kapcsolatot - emlékeztetett el Fülöp Attila.

2010-ben évente 13 milliárd forint maradt a családoknál. Ez az összeg 2014-ben várhatóan 240 milliárd forint lesz, ez nem kerül az állami kasszába. A kormány részéről két törvényt emelt ki példaként, ami a családokat támogatja. Az egyik az alaptörvény, ami a családok és a házasság védelmét, támogatását is jelenti. A másik pedig a családok védelméről szóló törvény, ami rögzíti azokat az előnyöket és juttatásokat, amiket most a családok megkapnak. Ezzel biztonságban van a családok védelmének rendszere.

A munkahelyteremtő akcióterv keretében pont az volt a vezérelv, hogy olyan intézkedések is szülessenek, hogy például egy anyában ne legyen az a félelem, ha gyereket vállal, hogyan fog visszatérni a munkaerőpiacra kettő, hat vagy akár nyolc év után is. Ehhez a munkáltatókat is meg kell nyerni, az ő ösztönzésükre kellett kitalálni olyan pénzügyi támogatást, melynek révén előnyben tudják részesíteni a munkába visszatérő anyákat.

A kormány szerint sokkal könnyebb lesz a családok élete

Nézegess képeket!

Elolvasom

A minimálbér emelése is fontos a támogatás szempontjából, hiszen ezzel a gyed maximális összege 140 ezer forint körül mozog, a gyes hossza pedig két év helyett újra három lett. A kisgyerekek napközbeni ellátása is ide tartozik, mert hiába a munkahelyre visszatérést támogató lépések, ha ez a probléma nem megoldott. Emiatt az elmúlt három évben 28 milliárd forintot szánt a kormány bölcsődék fejlesztésére, részben újak létrehozására, részben felújítással.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Nem utolsósorban a gyed extra a választás szabadságát adja meg a szülőknek, amivel az megkapja a lehetőséget a munkába való visszatérése úgy, hogy nem veszti el a támogatást, a kettő így párhuzamosan jár az anyának - a lényeg, hogy ne kelljen vagy-vagy döntést hoznia. Ezek az intézkedések csak hosszú távon hatnak.

Kép forrása: kormany.hu

Ezt is szeretjük