Véletlenül találta fel, az apró eszköz világhírűvé tette a magyar férfit

Találmányát angol nyelvterületen ma is az ő nevén emlegetik.

Bíró László - golyóstoll
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bíró László József - Schweiger vezetéknéven - 1899. szeptember 29-én született Terézvárosban. Hatéves volt, amikor a család Bíróra változtatta a nevét. László felcseperedve újságíróként dolgozott a Pesti Naplónak és a Pesti Hírlapnak is, ám neve leginkább a golyóstoll feltalálójaként vált ismertté világszerte.

Bíró László József, a golyóstoll feltalálója

A golyóstoll előtt töltőtollat használtak: 1884-től mintegy hatvan éven át uralta Lewis Edson Waterman találmánya a piacot. A legenda szerint az ötletet az adta Bírónak, amikor véletlenül felborította az íróasztalán álló tintásüveget. A tinta kifolyt, az ott sorakozó golyók pedig a tintán átgurulva nyomot hagytak az asztalon. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy nem Bíró volt az első, aki kísérletezett a golyóstollal. Ám a korábbi fejlesztések nem adagolták elég egyenletesen a tintát, függőlegesen kellett tartani őket ahhoz, hogy ne apadjon el az utánpótlás - ami írás közben meglehetősen kényelmetlen. Kezdetben Bíró találmányának alkatrészei is pontatlanok voltak, a tinta adagolása nem volt megfelelő. Végül 1938 áprilisában jelentette be találmányát a Magyar Királyi Szabadalmi Bíróságnál.

Argentínában telepedett le

Ezután nem sokkal azonban elhagyta az országot. Hiába tért át 39 évesen az evangélikus hitre, sajnos így sem érezhette magát biztonságban Magyarországon. A zsidótörvények és a fasizmus előretörése miatt úgy döntött, elhagyja az országot. Először Párizsba utazott, majd Spanyolországon keresztül jutott el Argentínába, ahol végül letelepedett.

Itt bátyja, a vegyész György segítségével tovább tökéletesítette találmányát: a hibátlan működéshez ugyanis meg kellett találniuk a megfelelő sűrűségű tintát. Argentínában 1943 júniusában szabadalmaztatta golyóstollát, majd ezt követően elkezdődött a gyártás is. A brit királyi légierőtől kezdve az amerikaiig sokan szerepeltek a megrendelők listáján. A Bíró-féle golyóstoll nagy előnye volt, hogy nem reagált érzékenyen a légnyomáskülönbségre. A világháborút követően - az árversenynek köszönhetően - csökkent a golyóstoll ára, és olyan konkurens cégek is megjelentek a piacon, mint a Parker. Angol nyelvterületen azonban a köznyelv a golyóstollat feltalálója után a mai napig "biro-pen"-nek vagy egyszerűen csak "biro"-nak emlegeti.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A feltalálók napja

Bíró László József nevéhez számos további találmány kötődik, melyeknek csak egy része került gyakorlati használatra, ám sokuk megkönnyítette a későbbi konstruktőrök munkáját. Találmányai között említhetjük az automata sebváltót, a golyós dezodort, a nyomdai tükröt vagy épp az együtemű belsőégésű motort. Bíró 1985-ben, 86 évesen halt meg Buenos Airesben. Hogy Argentínában mekkora tisztelet övezte személyét, jól mutatja, hogy szeptember 29-i születésnapján ünneplik a feltalálók napját.

Mosipelus vagy eldobható pelenka? Gyakorló anyák véleménye, akik nem kertelnek

Nem is gondolnád, milyen eszközöket szabadalmaztattak sikerrel.

Elolvasom

(Kép: Getty Images Hungary, Borítókép: wikipedia.org)

Ezt is szeretjük