Meglepő, mi történik az agyban, amikor egy jó nagyot alszol: nem csak szellemileg pihen
Az agy számára megtisztulást jelent, ha kialszod magad.
Mindenki ébredt már úgy, hogy fizikailag és szellemileg is teljesen frissnek érezte magát. Nem véletlen, hiszen egy jó alvás nemcsak a fáradt testet pihenteti meg, hanem az agyra is jó hatással van.
Alvás közben ugyanis az agy szó szerint megtisztul. Erre a National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS) kutatói mutattak rá.
Alvás közben tisztul az agy
A NINDS kutatói egerekkel végeztek vizsgálatot. Azt figyelték meg, hogy sejtszinten hogyan viselkedik az agyuk alvás közben.
Elsőként sikerült felfedezniük, hogy míg alszanak, nő a távolság az egerek agysejtjei között. Ennek fontos szerepet tulajdonítanak, a növekvő távolsággal ugyanis utat nyernek az ébrenléti időszakban felgyülemlett toxinok, így azok kitisztulnak az agyból.
- Az alvás megváltoztatja az agy sejtszerkezetét. Úgy tűnik, ilyenkor az agy egy teljesen más állapotba kerül - mondja Maiken Nedergaard, a kutatás vezetője.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Alvás közben megnyílik az úgynevezett gliasejtekből álló glimfarendszer, amely lehetővé teszi a cerebrospinális folyadék (CSF), az agyat és a gerincvelőt körülvevő tiszta folyadék gyorsabb átáramlását. A vizsgált egereknél ezt a folyadékot megszínezték, így jól láthatóvá vált a gyorsulás.
Ez az érdekes eredménnyel járó kutatás egyúttal arra is rávilágított, hogy a megfelelő mennyiségű alvás segíthet különböző neurodegeneratív betegségek megelőzésében is, mint például az Alzheimer-kór. Alvás közben ugyanis az e betegség kialakulásában szerepet játszó fehérje is gyorsabban tisztul ki a folyadékból. Egy felnőtt ember alvásszükséglete a Mayo Clinic szakértői szerint minimum hét óra: ha ennél kevesebbet alszol, ideje változtatni ezen.
A nehéz elalvás oka
Az ideális alvásmennyiséget nem könnyű betartani, de van, ami segíthet: korábbi cikkünkben arról írtunk, milyen tényezők játszhatnak szerepet a nehéz elalvásban.
7 gyakori ok, amiért nehezen alszol el: nem csak a stressz okozhat nehézséget
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!