Így mutatja meg a bőr a vashiányt: nem csak a sápadtság hívja fel rá a figyelmet
A vashiány a nőknél gyakori probléma, ami változatos tünetekben nyilvánulhat meg.

- A legfontosabb vitaminok, melyek támogatják a bőr szépségét, egészségét: így használd őket a bőrápolásban »
- Csodás, stílusos nő Almodóvar múzsája, az 58 éves Rossy de Palma: a ruhái éppolyan karakteresek, mint ő maga »
- Marad a népszerű trend, jöhet minden, ami kockás: ilyen sokféleképpen variálható a divatos minta »

- Lovas Rozi ritkán látott férjével: János ilyen jóképű pasi
- Hogy hívják Dr. Bubó asszisztensnőjét a rajzfilmben? 8 kérdés kedvenc meséinkről
- VV Piros a kiesése után az RTL egyik sztárjával bújt össze: az ágyból posztoltak
- Ez a hét nő viselhet fehéret a pápa előtt - Másoknak tilos ilyenben találkozni vele
- Melyik magyar város vasútállomása van a képen? 8 kérdés, ami sokakat zavarba hoz
A reggeli készülődés során sokan csalódottan fedezik fel a szemük alatt sötétlő karikákat, amiktől korrektorral igyekeznek megszabadulni. A kozmetikumok elfedik ugyan a foltot, de nem szüntetik meg azt, annál is inkább, mert előfordul, hogy a panasz hátterében tápanyaghiány áll, a B12-vitamin és a vas hiánya is okozhat ilyen tüneteket. Tehát nem feltétlenül esztétikai problémáról van szó.
A vashiány legjellemzőbb jele az állandó, leküzdhetetlen fáradtság és az ehhez gyakran társuló letörtség, ám külső, látható tünetei is vannak az állapotnak.
Vashiány bőrtünetei
A vas fontos szerepet játszik az oxigénszállításban, hiányában vashiányos vérszegénység alakulhat ki. A nők, különösen a várandósok, valamint az erős menzesszel élők, illetve a csecsemők és fiatal gyerekek körében gyakori az állapot. Vegetáriánus étrendet folytatóknál is előfordulhat, amennyiben nem fordítanak rá kellő figyelmet, hogy elegendőt vigyenek be a tápanyagból. Esszenciális elem, tehát a szervezet nem tudja előállítani.

A hiány leginkább a táplálkozásra vezethető vissza, de különböző okok miatt bekövetkező vérveszteség és felszívódási zavarral járó kórkép, például gyulladásos bélbetegség is okozhatja.
A test megjelenése árulkodhat a problémáról, a következő jelek esetén érdemes gyanakodni:
- sápadt bőr, szemhéj, íny,
- karikás szemek,
- száraz bőr és haj,
- hajhullás,
- töredezett körmök, később homorúvá is válhatnak,
- a bőr hűvös tapintású a kezeken, lábakon.
Amennyiben a fenti kellemetlenségeket vashiány okozza, a megszüntetésük is csak a tápanyag pótlásakor várható. További változatos tünetek is előfordulhatnak, a fáradtságon, lehangoltságon túl erős szívdobogásérzés, fejfájás, légszomj, rossz étvágy, gyakori fertőzések, a lábak kényszeres mozgatása (nyughatatlan láb szindróma), valamint szokatlan dolgok, például jég vagy föld utáni éhség jelentkezhetnek.
Vasszükséglet
A napi vasszükséglet több dologtól is függ, nemzetközi ajánlások szerint férfiaknál 8 mg, nőknél 19-50 éves kor között 18 mg, 50 éves kor felett 8 mg. A várandósság ideje alatt megnő a szervezet vasigénye, 27 mg a javasolt mennyiség. Minden esetben érdemes szakemberrel konzultálni a vasszükségletről, a fenti tünetek észlelésekor is orvoshoz kell fordulni.

Vashiányban szenvedsz?
A Vashiány teszt a ferritin (vas megkötésére szolgáló fehérje) kimutatására szolgáló immunológiai gyorsteszt, amelyet otthon, kényelmesen, bárki el tud végezni 10 perc alatt, egyetlen vércsepp segítségével.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
A megelőzés fontos eszköze a kellőképpen változatos táplálkozás. A vas jó forrásai a vörös húsok, a sötétzöld leveles zöldségek, a szárított gyümölcsök, például a mazsola és a sárgabarack, a borsó, a bab és más hüvelyesek, az olajos magvak és a belsőségek.
A cinkhiány leggyakoribb tünetei
A cink nagyon fontos a sejtosztódáshoz és növekedéshez, ezért hiányának legszembetűnőbb jelei közé tartozik a növekedés visszamaradása, a hirtelen fogyás és a bőrproblémák.
(Képek: Getty Images Hungary.)