Több mint 70 év után már anyák és feleségek is indulhatnak a Miss Universe szépségversenyeken

Az új szabály először a 2023-as versenyen lép érvénybe.

Miss Universe változás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A Miss Universe a legközismertebb nemzetközi szépségverseny, amit 1952-ben rendeztek meg először az Egyesült Államokbeli Kaliforniában. A versenyt 1972-ig az USA-ban, utána pedig minden évben más-más országban tartották meg. 

Bár a szépségideálok az évekkel változnak, a szépségversenyek szabályai annál kevésbé. A Miss Universe-en több mint hetven éve csakis olyan 18 és 28 év közötti, egyedülálló nők indulhattak, akik soha nem voltak házasok, nem váltak, nem szültek, és nem is fogadtak örökbe gyereket. Ez ma már meredeken hangzik, de mégis csak most történt változás.

Nagy változás a szépségversenyen

A neves szépségversenyt sokat támadták az évek során kirekesztő játékszabályai miatt. 2023-ra a szervezők végül beadták a derekukat, és döntő változtatásra adták a fejüket. Bár az életkorhatárok továbbra sem változtak, a 72. Miss Universe szépségverseny merőben más szellemben fog zajlani, hiszen a karikagyűrű és a gyermek sem akadályozza majd a koronára való esélyt.

Cecilia Bolocco, az 1987-es Miss Universe szépségkirálnyője.
Cecilia Bolocco, az 1987-es Miss Universe szépségkirálnyője.
Fotó: Harry Langdon / Getty Images Hungary

A Miss Universe hivatalos közleményében kifejtette, hisznek abban, hogy az ember személyes döntései nem képezhetnek akadályt a sikerei előtt. A döntés pozitív fogadtatásban részesült, több korábbi Miss Universe-győztes is kifejezte tetszését. A mexikói származású, 2020-as szépségkirálynő, Andrea Meza szerint épp ideje volt már egy hasonló változtatásnak. Szerinte a világ változott, a nők egyre több és egyre fontosabb szerepet töltenek be az élet különböző területein, ezért időszerű volt, hogy a szépségversenyek is modernizálódjanak. Az egykori szépségkirálynő hozzátette, hogy ez új kapukat nyithat meg a fiatal anyukák életében, akik eddig nem jelentkezhettek a versenybe.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

De vajon elég lesz-e?

A szabályváltozással gátat akarnak szabni annak az egyébként érthető véleménynek, miszerint a szépségversenyek közönsége csupán azokból a férfiakból áll, akik kizárólag egyedülálló - így egy párkapcsolatra vagy viszonyra kapható - nőket akarnak látni az ilyen megmérettetéseken. Majd kiderül, sikerül-e a szépségversenyt, mint intézményt jobb színben feltüntetni, de az elvileg szabadon becserkészhető nő, mint kizárólagos részt vevő kivezetése nem fogja megoldani a problémát. A világnak mára elege lett az uniformizált szépségből, a vékonyság ünnepléséből, és a tökéletesre maszkolt arcokból.

Nem véletlen, hogy akkora sikere volt Angliában Melisa Raoufnak, aki smink nélkül vett részt a Miss England választáson. Korábban több órán át készítette a sminkjét mielőtt utcára lépett, annyira nem volt önbizalma. Ebből aztán elege lett, ezért indult sminkeletlenül a szépségversenyen. A szervezők idén már külön vonulást terveznek ebben a tematikában, ami üdvözlendő.

A szépségversenyek világa azonban továbbra is kirekesztő, általában vékony, hosszú hajó nők vesznek részt rajta, más el sem mer indulni. Természetesen vannak alternatív szépségversenyek, de akkor jönne el az igazi egyenlőség, ha nem kezelnék külön a fenti kategóriába nem tartozókat. Vagy akkor, ha egyáltalán nem éreznék szükségét annak, hogy a nőket kizárólag a külsejük alapján díjazzák. 

Bizarr szépségversenyek a történelemben - Olvass tovább!

A szépségversenyek történelme egészen a középkorig nyúlik vissza. Már ekkor tartottak kisebb megmérettetéseket a hölgyek között, de igazán az 1800-as évek végén terjedtek el a világon. Az első Miss Americát 1921-ben rendezték, az első Miss Worldöt pedig 1951-ben.

Bizarr szépségversenyek a történelemben, amire nincsenek szavak: így nézett ki Pelenkakirálynő és Miss Gyönyörű Majom

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük