Szintet léptek az unokázós csalók: rendőrnek adják ki magukat

Milliókat követelnek a nyugdíjasoktól az unokázós csalók.

Unokázás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyszer csak csörög az irodában a telefon, és a nagypapád reszketeg hangon, zokogva tudakolja, hogy jól vagy-e. Nem esett-e bajod? Ez még a jobbik eset, mert ez azt jelenti, hogy nem hitte el a csalóknak, amikor azt mondták neki, autóbalesetet szenvedtél. Vannak, akik nem olyan szerencsések, mint mi. Nagyszülők százait próbálják meg hetente átverni az unokázós csalók.

Az unokázás, a csalásnak ez a visszataszító módja még mindig nagyon népszerű a bűnözők körében, mert viszonylag kicsi a kockázata a csalók számára. A nagyszülői szeretetet használja ki, és a sértettek ritkán tesznek feljelentést. Ha tesznek is, a szélhámosoknak addigra általában bottal üthetik a nyomát. 

Így fest az unokázás

Amikor a nagypapám felhívott kétségbeesetten, még mindig nem értve igazán, hogy mi is történt vele, az első gondolatom nem az volt, hogy átadta-e a pénzt, hanem az, hogy ugye, nem adta ki a címét? Hogy vajon honnan tudták a csalók a telefonszámát? Honnan tudták, hogy van unokája? A legszörnyűbb ebben a csalásban éppen az, hogy az alapvető biztonságérzetet ássa alá a nagyszülő számára.

idos-telefonal

Pedig az elkövetők általában találomra telefonálgatnak. A vonalas készülékeket használják, ezek a számok ugyanis különösebb gond nélkül hozzáférhetőek a régi telefonkönyvekben. Az áldozatok pedig azért éppen nagyszülők, mert ők azok, akik a napnak ebben a szakában biztosan otthon tartózkodnak, és, akik a világot is kimozdítanák a tengelyéből, ha az unokájukról van szó.

Az áldozatnak azt mondják, hogy az unokája balesetet okozott, és, ha nem téríti meg a kárt, feljelentik a rendőrségen. A történetet alaposan kitalálják. Ha a sértett beszélni szeretne az unokával, előbb azt mondják neki, az valamilyen módon megsérült a balesetben, ezért másmilyen a hangja - például a mi esetünkben, hogy a kormány eltörte az állkapcsát. Az állítólagos unoka a telefonban nem is tud értelmesen beszélni, csak nyöszörög és sír. Ha még ezek után is makacskodik az idős nagyszülő, a csaló bűntársa magát rendőrnek kiadva igazolja mindazt, amit a csaló elmondott. Néha nem stimmelnek a történet részletei, de addigra a nagyszülő már annyira megijedt, hogy többnyire nem kérdez vissza.

Ezek után az idős sértettől egymillió forintot meghaladó összeget is kérnek, melyet személyesen kell átadnia vagy a csalónak, vagy a csaló valamelyik bűntársának, cserébe azért, hogy ne történjen feljelentés.

Fontos a bejelentés

Mindannyian hallottunk már ilyen történetet, hiszen ez az egyik legnépszerűbb csalási forma. Nincs egy éve, hogy az utcánkban egy másik család is hasonló dolgokat élt át - ott az unoka állítólagos kórházi kezelésére kellett a pénz. De hiába beszéltünk az esetről a nagypapámmal, amikor ő kapott telefont, a féltés mindent felülírt. Ezért nagyon fontos, hogy minél többször szóba kerüljenek otthon a csalók módszerei. Figyelmeztessük idős családtagunkat, hogy legkésőbb akkor, amikor pénzt kérnek tőle, egyszerűen tegye le a telefont, és próbáljon meg felhívni valakit a családból. A régi előfizetések új, titkosított számra cserélése is megoldást jelenthet.

A nagypapám szerencsére felhívott engem, de, mire eszébe jutott a telefon, addigra már borzasztóan megijedt, és azóta is sokkal jobban tart az idegenektől, mint előtte. Nem is az anyagi kár az egyetlen, ami miatt ilyenkor aggódni kell, az idős emberek egészségét is veszélyezteti egy ilyen húzás. 

A rendőrség arra kéri a sértetteket, hogy akár történt végül pénzátadás, akár nem, jelentsék az esetet, mert így hozzájárulnak, hogy a tettesek minél hosszabb büntetést kapjanak. Ha pedig nem történt még meg a tranzakció, működjenek együtt a hatósággal a tettesek kézre kerítésében.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A közelmúltban több, kifejezetten unokázással foglalkozó csaló is lebukott. A Police.hu október 2-án jelentette, hogy elfogtak egy, a XVIII. kerületben ténykedő csapatot, melynek tagjai a telefonkönyv névsorában haladva naponta 150 telefonszámot hívtak fel. A három csaló több hónapon keresztül számtalan esetet követett el, míg végül elkapták őket egy sértett bejelentését követően. Közel másfél millió forintot kértek áldozataiktól.

Szeptemberben pedig a börtönből próbálkozott unokázással két bűnöző, akiket a rácsokon kívül további négy ember segített a bűntettben - tudósított az Ügyészség.hu. A bűnözők együttesen több millió forintnyi kárt okoztak.

Nem fognak meglopni, ha ide rejted az értékeidet

Ha tartasz a betörőktől, és szeretnéd biztos helyen tudni az értékeidet, meríts ötletet az alábbi képekből. Ezek az emberek biztosan nem könnyítik meg a tolvajok dolgát. Olyan trükkös rejtekhelyeket találtak a pénznek és a családi értékeknek, hogy azokat szinte lehetetlen megtalálni.

10 lakás, ahol esélyük sincs a betörőknek: megmutatták a lakók, hova dugják az értékeket

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük