A rendőrség is figyelmeztet! Ez a betörők legújabb trükkje, és csak nagyon kevesen ismerik fel

Aljasabbnál aljasabbak a trükkjeik.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Több alkalommal is igyekeztünk már felhívni a figyelmet azokra a módszerekre, melyekkel a trükkös tolvajok, illetve potenciális betörők bejutnak a sértettek otthonaiba, hogy onnan értékeket, illetve pénzt tulajdonítsanak el, valamint felmérjék a terepet abból a célból, hogy később visszatérjenek, sajnos azonban még mindig van új a nap alatt.

Az Országos Rendőr-főkapitányság - ORFK - tájékoztatása szerint az utóbbi időben bár csökkent az úgynevezett unokázós csalások száma, új módszerekkel csalnak ki, illetve rabolnak el pénzt az egyedül élő idősektől a trükkös tolvajok.

Ajándékcsomag és gyógymatrac daganatos betegségekre

Új módszer például, hogy egy értéktelen ajándékcsomagot visznek a sértetteknek, állítólag egy multicég képviseletében, és azt kérik, fizessék ki a 10-20 ezer forintos szállítási díjat. Kifigyelik, hol tartja az idős ember a pénzét, elterelik a figyelmét például azzal, hogy vizet kérnek, és meglopják.

Szintén új módszer, hogy beszédbe elegyednek az idős emberrel, kikérdezik, milyen betegsége van, és akciósnak hirdetve értéktelen paplanokat ajánlanak neki a keringési panaszokra, ízületi vagy daganatos betegségekre, majd az előző módszerhez hasonlóan kifigyelik, hol tartja a pénzét, és a figyelem elterelésével meglopják.

A szórólapterjesztőktől a drótig

A rendőrség továbbá számos más módszerről is tájékoztatta a lakosságot, egy felderítésük során például kiderült, hogy két nő szórólapterjesztőnek adta ki magát, így bejutva az ingatlanokba, majd elterelve a sértettek figyelmét, készpénzt és ékszert vittek el. Menekülésüket két férfi segítette autóval. Az elkövetők 2015 vége és 2016 áprilisa között tíz ügyben összesen 25 millió forint kárt okoztak, például Sarkadon, Kőszegen, Balmazújvárosban, Szegeden.

További példaként közölték a csalások különféle típusaira, hogy Monoron három férfi uzsoratartozásra hivatkozva csalt ki pénzt idősektől, 2 millió forint értékben, Dabason pedig az Elműre hivatkozva telefonáltak egy idős asszonynak, hogy túlfizetése van, de a nő gyanakodott, értesítette a rendőröket, akik elfogták az elkövetőt.

Ezt tedd az ablakra betörők ellen: 5 dolog, ami segíthet a szakértők szerint!

Nézegess képeket!

Elolvasom

A rendőrség keres továbbá három férfit, akik idős emberekhez mentek be, vizet kértek, vagy drótot, és a sértettek figyelmét elterelve elvették a pénzüket. Gyálon 2,5 millió, Pilisszentivánon 1,5 millió forintot szereztek meg így.

Az unokázás sem szűnt meg

A bűnözők továbbra is próbálkoznak a rendkívül aljas, unokázós csalással, egy férfit és egy nőt például tizenegy, illetve tíz ügyben gyanúsítottak meg, Vácon azonban mások csak próbálkoztak a csalással, ugyanis az idős nő mellett állt éppen a lánya, akire az elkövetők hivatkoztak. Amíg a nő szóval tartotta a telefonálókat, a lánya értesítette a rendőröket, akik így elkapták az elkövetőt.

Bár az áldozat bárki lehet, a rendőrök információi szerint a bűnözői körök adják-veszik a régi, nyomtatott telefonkönyveket, melyeket fel tudnak használni ehhez a csaláshoz.

Szólj mindenkinek, akit ismersz!

A rendőrség szerint nagyon fontos, hogy a hasonló esetekről mindenki tudjon, és az első adandó jelre gyanút fogjon, amihez szintén lényeges, hogy a lehető legtöbben tájékoztassák minderről idős, illetve egyedül élő ismerőseiket, rokonaikat.

Úgy vélik ugyanis, a modern kriminológia már nem bűnmegelőzésről, hanem veszélymegelőzésről beszél, a kriminalitással szemben pedig eredményesen ott lehet fellépni, ahol nagyon magas szintű a közösségi, társadalmi bűnmegelőzés, ezért felértékelődik a társadalmi prevenció.

Ezt is szeretjük