Amikor végiglapozunk egy szakácskönyvet, könnyebb és nehezebb receptekkel is találkozunk, ám még a legegyszerűbb fogást is bonyolult és fáradságos elkészíteni egy kényelmetlen konyhában.
Ha a helyiség sötét, lehangoló, a készítőpult kicsi, a szekrények sűrűjéből pedig ki sem lehet látni, az ember szinte kelepcében érzi magát a konyhája falai között. Az alkotás öröme elvész, és még a hangulat is rosszabb, ha a környezet fullasztó és szűkös. Jó hír, hogy a legreménytelenebbnek tűnő konyha is mesebeli szépségű, kellemes főzőbirodalommá változhat néhány kisebb-nagyobb változtatással.
Sokat jelenthetnek a színek, a választott anyagok és az elrendezés is. Aki felismeri, hol hibádzik a szekrénysora, tekintélyes plusz térre tehet szert, a belteret pedig levegősebbé varázsolhatja.
Előtte-utána képeken 8 konyha átváltozása
A konyhaszekrény elhelyezkedése alapján a leggyakoribb konyhaszerkezetek az I, az L és az U alakú konyhák. Ami az utóbbiakat illeti, a szekrénysor két szemben lévő egységét egy rövidebb köti össze. Mivel csaknem körkörös kialakításról van szó, rosszul megválasztott színekkel, előnytelen elrendezéssel könnyen fullasztóvá válik a helyiség. A következő képeken látható U alakú konyhák szinte könyörögtek a felújításért: bemutatjuk, milyenek lettek mesés átváltozásuk után.

Ebben a konyhában meghatározó változást jelentett, hogy átfestették a lehangoló, barna szekrényt. Felülre üde fehér, alulra szürke szín került, ami felfelé tágította a teret. A konyhapultot a felkerülő polcok tették szabadabbá. Mivel egy faliszekrénytől is megváltak, a konyha oldalról megnyílt, így levegősebb lett.

Szinte hihetetlen, hogy milyen modern konyhát varázsoltak a retró helyiségből. Leszámoltak a csúnya csempével, és a falak friss, fehér színt kaptak. A konyhabútort is lecserélték. Mivel polcokat szereltek a felső szekrény helyére, a tér nagyobb, a konyha szellősebb lett. A jobbra megbúvó fehér faliszekrény praktikus, mégis láthatatlan megoldás.

Egy ilyen szűkös helyiségbe vétek sötét csempét és sötét járólapot tenni. Miután ezt felismerték, és a legtöbb felületet fehérre váltották, a konyha légiesebbé, kellemesebbé vált. Az arany szekrényfogókák eleganciát vittek a beltérbe.

Ezzel a zavaróan körbezárt helyiséggel valóságos csoda történt, de nem csak a szekrénycsere és a polcozás miatt. Az "előtte" fotón még látható, a mélyen lenyúló felső szekrény épp szemmagasságban volt, ami rendkívül gátolta a ki- és belátást, fullasztóvá tehette a bent tartózkodást. Enélkül sokkal átláthatóbb, kellemesebb lett a konyha. Külön érdemes megfigyelni a divatos tapétát a falon.

Ebben a pici, U alakú konyhában is retró hangulat uralkodott, de a szekrény átfestése után fiatalos és hívogató lett a beltér. A felső, fehér szekrények szinte nem is látszanak, a tekintet az alsó, sötétebb szekrénysorra szegeződik. A színes kiegészítők és a mintás csempesor fiatalossá tette a konyhát.

A színeknek nagyon fontos szerepe van: ebben a konyhában jól látható, hogy a szürke-fekete munkalap mennyire összerántotta, optikailag kellemetlenül szűkössé tette a teret. Ahogy a faliszekrények kikerültek, a munka teljessé vált: szellős és tetszetős lett a konyha.

Ebben az apró konyhában nem lehetett máshová nézni, csak a csúnya, színes csempékre: a tekintet szinte beszorult az alsó és felső szekrénysor közé. A letisztult metrócsempe felszabadító megoldás volt. Jó ötletnek bizonyult a szürke szekrénysor is, mely fával kombinálva a szem számára nyugtató összképet alkot.

Ez a fotó azt igazolja, hogy ha a konyha alapszerkezete nem is enged meg túl sok változtatást, még akkor is lehet lépéseket tenni a kellemesebbé tétele érdekében. Világos szekrényekkel és márvány munkalappal, valamint fapadlóval jóval kellemesebb lett a konyha, noha a tér maga mit sem változott.