Milyen gyakran és meddig szellőztessünk: így a legjobb a szervezetünknek
A szellőztetésre nem csak azért van szükség, hogy kellemesebb legyen bent a levegő.
Nem látszik meg, mégis hozzájárul a lakás tisztaságához a szellőztetés, hiszen valahányszor kinyitjuk az ablakot, frissül a benti levegő.
A szellőztetést télen-nyáron, esőben, hóesésben, forróságban sem szabad elhanyagolni, hiszen nemcsak a közérzetünk, de egészségünk is megkívánja, hogy ne áporodott, párás és elhasznált, hanem jó levegő vegyen körül bennünket az otthonunkban: de mikor, milyen gyakran és meddig érdemes szellőztetni?
Milyen gyakran érdemes szellőztetni?
A szellőztetést napi rendszerességgel szükséges elvégezni, de nem elegendő egyszer. Reggel, felkelés után és este, lefekvés előtt rutinszerűen szellőztessük ki a hálószobát. Próbáljuk meg akkorra időzíteni, amikor még, illetve már nincs nagy forgalom. Ha pár percig ablakot nyitunk, a szoba levegője a nap további részére, illetve az elkövetkezendő kellemesebb alvás érdekében felfrissül.
A reggeli-esti szellőztetés mellett további szellőztetésekre is szükség van. Ha egész nap a lakásban vagy egy helyiségben tartózkodunk, mosunk, főzünk, a levegő elhasználódhat, párásodhat, ezért 2-3 óránként érdemes nagyobb szellőztetést végezni.
Hogyan szellőztessünk?
Nyissuk sarokra az ablakokat, és hagyjuk úgy néhány percig. Ha gyerek van a háznál, maradjuk a nyitott ablak mellett, elkerülendő, hogy baleset történjen.
A szellőztetés módját attól is függően érdemes megválasztani, hogy milyen a kinti időjárás. Ha téli hideg van, vagy tavaszi-nyári jó idő, más-más módon érdemes szellőztetni. A hűvös időben válasszuk a gyors szellőztetést, azaz tárjuk az ablakot sarokig, és hagyjuk így pár perc erejéig, majd csukjuk be. Ha így teszünk, a levegő cserélődik, viszont a bútorok és falak nem hűlnek át, tehát nem pocsékoltuk el a szoba fűtését.
Jó időben mindeközben a sarokra tárt ablakot nem muszáj teljesen visszazárni, érdemes huzamosabb ideig nyitva hagyni. Erre remek megoldás az ablak buktatása, ami folyamatos beáramlást tesz lehetővé. Téli hidegben ezt ne alkalmazzuk, mert ezzel a megoldással a szoba melege egyszerűen kiszökik a lakásból, és gyakorlatilag hiába fűtünk.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Miért fontos az egészségünknek a szellőztetés?
A megfelelő szellőztetés elengedhetetlen az egészség szempontjából. Hiányában a szervezet, az agy oxigénellátása rosszabb. Ez fáradékonyságot, aluszékonyságot, szellemi lassúságot okozhat. A párás, áporodott levegő mindemellett a penészesedés melegágya is, ami ugyancsak egészségtelen. Ha nem szellőztetünk elégszer, a lakásban felszaporodhatnak bizonyos allergének is, amelyek idővel légúti panaszokat okozhatnak.
Ha elhasználódott a levegő, borúsabb a hangulat is. Az ember idegesebb, ingerlékeny, álmos, fáradékonyabb lehet. Elégszer szellőztetni tehát nemcsak egészségünk és közérzetünk, de hangulatunk érdekében is fontos.
Szobanövények penészedés ellen
A megfelelően szellőztetett lakás csak egy megoldás a lakás penészesedése ellen: szobanövények is segíthetnek benne, például ezek.
8 szobanövény penész ellen: távol tartják a gombaspórákat, párátlanítanak
Nézegess képeket!
Elolvasom